Kategoriler

Toyota Kirobo Mini ile Japonya’nın Nüfus Problemini Çözmeyi Hedefliyor

Toyota’nın aynı isimli astronot robotunun küçük modeli olan Kirobo Mini’ye yeni bir görev verildi. Devamını haberimizde okuyabilirsiniz.

Toyota’nın aynı isimli astronot robotunun küçük modeli olan Kirobo Mini’ye yeni bir görev verildi. 2017’de piyasalara sürülmesi planlanan bu minik robotun annelik içgüdülerine hitap ederek kadınları çocuk sahibi olmaya teşvik etmesi amaçlanıyor. Araba bardaklığına sığacak kadar kadar ufak olan robotun bu görevi ise boyutundan çok daha büyük olacağa benziyor.

2013 Ağustos’ta International Space Station’na (Uluslararası Uzay İstasyonu) yollanan büyük ağabeyi Kirobo gibi, Kirobo Mini de konuşkan olması için programlanmış. İlk olarak araç içi yolculara ve sürücülere yol arkadaşı olması amacıyla tasarlanan Mini’nin ayrıca sürücüye bazı tavsiyeler vermesi de amaçlanmış.

Toyota firması Mini’nin bebeksi görünüşünü de farklı şekillerde kullanmak için kolları sıvamış durumda. Örneğin programlanması dolayısıyla Mini, aynı küçük bir bebek gibi düzgün oturamayacak, yalpalayacak belki de düşecek! Bu ve bunun gibi başka özelliklerle insanlarda sempati duygusu uyandırılması hedefleniyor. Ayrıca önceden bahsettiğim gibi annelik duygularına dem vurulmasıyla da Japonya’nın yaşadığı nüfus yaşlanması probleminin önüne geçilmesi hedefleniyor.

Kirobo Mini’nin önümüzdeki sene satışa sunulmadı bekleniyor. Fiyatının ise 392 Dolar civarı olması öngörülüyor. Fiyatı boyutunun çok ötesinde gibi gözükse de, tam işlevleri açıklanmamış bu robotun teknoloji dünyasında değişimler yaratacağı aşikar bir sonuç.

Karayip Korsanları: Ölü Adamlar Masal Anlatamaz Filminin İlk Fragmanı Yayımlandı

 

Görüntülenmeler:
5
İlgili etiketler:
· · ·
İlgili Kategoriler
Haber