TRANSFORMERS: Devastation İncelemesi TRANSFORMERS: Devastation İncelemesi
Optimus Prime'ın efsanesini yaşatmaya devam eden TRANSFORMERS: Devastation, bizi geçmişe götürüyor ve nostaljinin dibine vuruyoruz. Detaylar incelememizde. TRANSFORMERS: Devastation İncelemesi

1984 yılının vazgeçilmez çizgi dizilerinden biri olan Transformers, ilk olarak Japonya’da bir oyuncak serisi olan Microman ve Diaclone‘dan meydana geldi. Oyuncakları ve çizgi romanları da dahil olmak üzere birçok yapımı, küçük büyük sayısız insanın dikkatini çekmeyi başardı. Durum böyle olunca Transformers, sinema dünyasına adım atmadan edemedi. Başarı konusu tartışılır tabii, filmlerin “kötü” olduğunu kabul etmeyen kaldı mı, orası da ayrı bir konu…

Transformers, Optimus Prime‘ın liderliğinde Autobotlar ve Megatron‘un liderliğindeki Decepticonlar‘ın birbirleri arasındaki savaşı konu almaktadır. Biraz daha detaylandırırsak, metal gezegen Cybertron’un enerji kaynağı tükenmektedir. Enerji kaynağı arayışına çıkan Optimus ve birkaç Autobot, Megatron’un güçlerinin saldırısına uğrarlar. Her iki tarafın da gemisi ağır hasar alınca, Dünya’ya çakılırlar. Decepticonların tek amacı, tüm Autobotları yok etmek ve en ufak enerji kaynağını bile kendilerine saklamaktır. Uzun yıllar sonunda günümüz (1984) dünyasında uyanan iki taraf için bitmek bilmeyen savaş başlar.

Decepticonlar, Dünya’daki tüm enerji kaynaklarını çekmeye çalışırken, Autobotlar ise bazı insanlardan yardım almaya başlarlar. Zaman geçtikçe iki taraf arasındaki savaş kızışır ve daha gelişmiş transformer’lar ile tanışırız. Şu ana kadar hem Japonya hem de Amerika’da ortak yapımla birçok Transformers çizgi dizisi yapılmıştır. Her birinin dönemi farklıdır.

Konu hazır çizgi diziyken, sizi TRANSFORMERS: Devastation ile tanıştırma vakti gelmiştir. Bugüne kadar çıkan birçok Transformers oyunu oynadım, istemeden de olsa merakıma yenik düşüp, tüm filmlerini izledim ancak hiçbiri bana 80-90’lar arası yayımlanan çizgi diziler kadar zevk vermedi. TRANSFORMERS: Devastation ile bir şeylerin değiştiğini daha oyunun ilk dakikalarında anlıyorsunuz.

Oyunun yapımcısı Metal Gear Rising: Revengeance, Bayonetta gibi oyunlardan tanıdığımız PlatinumGames, dağıtımcı ekip Activision, distribütör ise Hasbro Gaming. Oyunun türü aksiyon, hack&slash ve PS3, PS4, Xbox 360, Xbox One, PC platformlarında oynayabiliyoruz.

Devastation’da,  Megatron ve onun güçlü Decepticon dostları, Dünyay’yı siber hale getirmeye çalışıyorlar. Kısacası kendi Cybertron gezegenlerini oluşmak gibi bir amaçları var. Biz de Optimus Prime, Bumblebee, Sideswipe, Wheeljack ve Grimlock’u kontrol ederek, Megatron’un kötü planını bozmaya çalışıyoruz.Ceyda Doğan Karaş Editor in chief

86 doğumlu. Evli, mutlu, Tauren'li. Star Wars, Doctor Who, Yu-Gi-Oh ve Blizzard delisi. 93'ten beri video oyunlarıyla fazla uğraşıyor ve hayatı onların üzerine şekilleniyor. Korku, macera, psikoloji kitap ve animelerine bayılıyor. Koyu Beşiktaş taraftarı ve cosplay organizatörü. Ayrıca cosplay, vazgeçemediği hobilerinden sadece birisi.