Türk Telekom’dan Kablosuz Genişbant Teknolojilerinde Bir İlk Türk Telekom’dan Kablosuz Genişbant Teknolojilerinde Bir İlk
Türk Telekom, kablosuz ağ üzerinden fiber hızında sabit internet çözümü sunan WPON teknolojisini Türkiye’de ilk kez deneyen operatör oldu. Türk Telekom’dan Kablosuz Genişbant Teknolojilerinde Bir İlk

Türk Telekom, kablosuz ağ üzerinden fiber hızında sabit internet sunan WPON (Wireless Passive Optical Network) teknolojisini Türkiye’de ilk kez deneyen operatör oldu.

Türk Telekom Teknoloji Genel Müdür Yardımcısı Yusuf Kıraç, müşteri deneyimini iyileştirecek ve operasyonel açıdan maliyet tasarrufu sağlayacak yeni teknoloji hakkında bilgi verdi. Kıraç, şunları söyledi: “Wireless PON denemelerini Nokia ile ülkemizde ilk kez gerçekleştirdik. Denemelerde, 60 GHz milimetre dalga frekansında sabit kablosuz genişbant teknolojisi kullandık. Böylece yakın mesafelerde 5G ve fiber transfer hızlarına ulaşmayı başardık.”

Kablosuz sabit bağlantıda 5G ve fiber hızları

Kıraç, elde ettikleri sonuçların son derece tatmin edici olduğunu aktardı. Ayrıca kablosuz WPON çözümünün Türk Telekom’un fiber altyapısı ile birleşmesi sonucunda fiber hızlarına ulaştıklarını da belirtti. “Böylelikle özellikle üniversite, hastane, havalimanı gibi yerleşkelerde sunduğumuz sabit fiber genişbant hizmetini yaymak amacıyla benzer teknolojilerin kullanımının önünü açmış bulunuyoruz.”

Kıraç, WPON teknolojisinin çalışma prensibi hakkında da bilgi verdi. Kıraç, sabit fiber hatta bağlı bir kablosuz erişim noktası tarafından 60 GHz frekansı üzerinden iletilen sinyal ile kablosuz internet erişimi sağlandığını söyledi. Kıraç, Ankara’daki yeni Genel Müdürlük binasında bulunan Türk Telekom İnovasyon Merkezi’nde yapmış oldukları testlerde 2,46 Gbps’e varan bağlantı hızına ulaştıklarını kaydetti. “Ulaşmış olduğumuz hızlar, tüm cihazlardan Ultra HD çözünürlükte filmler gibi büyük boyutlu dosyaları eşzamanlı olarak indirmeye ve 8K TV izlemeye olanak tanıyor. Aynı zamanda da akıllı ev uygulamaları, bulut hizmetleri ve çevrimiçi oyun gibi yoğun bant genişliği ihtiyacı duyan servisleri rahatlıkla kaldıracak kapasitede.”

Fiber yatırımları

Kıraç, Türkiye’nin dijital dönüşümünü tamamlamak amacıyla Türk Telekom’un fiber yatırımlarını hız kesmeden sürdürdüğünü de dile getirdi. Kıraç, 282 bin kilometreyi geçen mevcut fiber ağ uzunluğu ile Türk Telekom’un Türkiye’nin fiber altyapısının yüzde 80’lik kısmını tek başına döşediğini belirtti. Kıraç, hiçbir ayrım yapmadan ülkenin her yerine fiber hizmet götürdüklerinin altını çizdi. 2018 yılı içinde 2,4 milyona yakın haneyi fiber altyapılarıyla kapsadıklarını vurguladı.

Nokia Türkiye, Orta Avrupa ve Orta Asya Başkanı Mikko Lavanti ise şunları ifade etti: “Türk Telekom işbirliğiyle Kablosuz PON servisimizi Türkiye’de denemiş olmaktan büyük heyecan duyuyoruz. WPON çözümümüz, belli noktalarda Türk Telekom’un altyapı maliyetlerini düşürecek. Ayrıca evde ve işte internet aboneleri için yüksek hızda sabit internet sağlayarak son noktada ihtiyaç duyulan esnekliği sağlayacak.”

Lifebox ile Sevgi Dolu Anlar 14 Şubat’ta Çerçeveleniyor