Western Digital 14TB UltraStar Sabit Diskini Duyurdu Western Digital 14TB UltraStar Sabit Diskini Duyurdu
Western Digital, mekanik sabit disk savaşlarında 2017'nin ortalarında yayınlayacağı 14TB 3.5in modeli ile atak yapmayı planlıyor. Western Digital 14TB UltraStar Sabit Diskini Duyurdu

Western Digital, rakibi Seagate ile olan mekanik sabit disk savaşlarında 2017’nin ortalarında yayınlayacağı 14TB 3.5in modeli ile atak yapmayı planlıyor.

Western Digital’den bu hafta açıklanan bilgilere göre gelecek 14TB diskin, firmanın mevcut HGST markalı, 12 GB UltraStar He12’yle aynı sisteme sahip. Bundan dolayı da şirket açıklamadan bazı özellikleri tahmin etmek mümkün.

Diskin 3.5in, sessiz ve ısı dağıtma özelliğine sahip helyum dolu şasisinin SATA ve SAS modelleri bulunuyor. Disk, 7200 RPM ve 4.16ms gecikme değerlerinin yanı sıra, 8 milisaniye okuma ve 8.6 milisaniye yazma hızına sahip.

Disk aynı zamanda Seagate tarafından kullanılan SMR sistemi yerine PMR sistemine geçiş yaptı. SMR’e göre PMR daha basit bir dosya sistemine sahip. Böylelikle, ez azından teoride, PMR yazılımda herhangi bir optimizasyona ihtiyaç duymuyor. 

Bu kadar ciddi bir depolama sistemini kendine almak isteyenlere kötü haber: Western Digital, diskleri iç piyasa yerine veri bankası gibi yerlere vermeyi düşünüyor. Bu durumda bile helyum dolu disklerin fiyatı birçok hobi insanı veya meraklıları için oldukça yüksek.

WD ve sahibi olduğu HGST, 2017’nin ortasına kadar herhangi bir resmi açıklamanın olmayacağını bildirdi.

Battlefield 1 Multiplayer İpuçları