World of Tanks Oynamaya Değer mi? World of Tanks Oynamaya Değer mi?
Milyonların oynadığı, özellikle Rusya ve Eski Doğu Blok ülkelerinde deli gibi oynanan World of Tanks ismini ne kadar hak ediyor? World of Tanks Oynamaya Değer mi?

Geçtiğimiz haftalarda World of Tanks‘e yeni gelen yamayla ilgili iki yeni video çektik. Hazır sırası gelmişken şu makaleyi de Fragtist’e ekleyeyim dedim. Milyonların oynadığı, özellikle Rusya ve Eski Doğu Blok ülkelerinde deli gibi oynanan WoT ismini ne kadar hak ediyor ona değineyim istedim.

World of Tanks 9.18 Yamasını Test Ettik

9.1.18 yamasıyla Word of Tanks oyununa birçok değişiklik geldi. Oyun eşleşme sistemi değişti, KMT (Kundağı Motorlu Topçu) sistemi baştan aşağı değiştirildi ve yenilendi, X seviye hafif tanklar oyuna eklendi. Hatta HD kaplamalar gibi estetik değişiklikler de yapıldı. Peki onca MMO arasında sadece tanklarla savaşılabilen WoT’e geri dönmeye veya sıfırdan başlamaya değer mi? Bu yama oyunu oynanabilir kılıyor mu?

Hemen baştan cevabını vereyim: Evet. Bu yazıyı iki gündür günde 4-5 saat uykuyla durarak yazıyorum çünkü ertesi gün tatil olan her günde kendimi oyuna atıyorum. Eskiden WoT oynayıp oyunu bırakmış bir oyuncu olarak, bu yamayla oyuna tekrar döndüm. Benim aklımda kalan ve sıkıcı bir aksiyon oyunundan öteye geçemeyen WoT, açıkçası başta eşleştirme sistemi olmak üzere birçok özelliğiyle beni kendine bağladı. Emektar World of Warcraft hesabımı bile bu yüzden aktif etmiyorum.

Eşleştirme sistemi diyip duruyorsun?

Eşleştirme sistemi herhangi bir haritada kapışacak olan tankların sınıflarını ve tiplerini belirleyen bir algoritma. Burada oyunun oynayama hazır olan oyuncular arasında kaçıncı seviyeden hangi tip tankların kapışacağı belirleniyor. WoT’teki eşleştirme ve oyun bulma sistemi ÇOK hızlı çalışıyor. 5 saniyeden fazla beklediğimi nadiren hatırlıyorum. Orada da en fazla 10 saniyeye çıkmışımdır. Sistem oyuncuları hemen eşleştiriyor ve oyuna başlıyorsunuz. Eski sistemden farklı olarak burada olan adaletsizlik giderilmiş. Artık bir maçta en fazla sizden iki seviye yukarıdaki üç tankla eşleşiyorsunuz. Bu da, eğer bir hafif tank değilseniz, genelde tek atışta ölmenizi engelliyor.

Bunu daha detaylı olarak örneklendireyim: Diyelim ki benim gibi V. seviye bir tank avcınız var. Eşleşmede en fazla 3 adet VII ve 5 adet VI. seviye tankla eşleşiyorsunuz. Geriye kalan boşluk V. seviye tanklarla dolduruluyor. Tabii ki burada sizin en alt seviye olduğunuzu hesapladım. Aynı seviyedeki tanklar sizin takımınızda da olduğundan adil bir eşleştirmeyle karşılaşıyorsunuz. Açıkçası bu sistem oyunu oynanabilir kılmış. Yoksa bir acemi olarak oyuna girdiğinizde hemen ölmeniz işten bile değildi. Eh 10 defa aynı şeyi yaşayınca da oyundan soğuyordunuz.

KMT’lerin durumu

Eski oyuncular tarafından en çok eleştirilen yenilik KMT’lerin “zayıflatılması” oldu. Eskiden hiç zarar almamış bir tankı tek atışta alırken şimdi bunun için biraz daha çabalamaları gerekiyor. Çünkü vuruşu güçleri düşürüldü. Bunun yerine vurdukları tankın personelini sersemleten ve 5 saniye kadar etkisiz kılan bir sersemletme etkisi geldi. Bir de eskiden haritaya sadece kuş bakışı bakabilirken şimdi G tuşuyla merminin düştüğü yeri tank seviyesinden gösteren bir kamera eklendi. Bunun sayesinde artık KMT’ler diplerine bir tank geldiğinde çaresiz kalmıyorlar ve daha ince atışlar yapabiliyorlar. Üstelik hala zarar görmüş bir tankı tek atışta yok edebiliyorlar. Yani onlardan nefret etmeniz için hala bir sebebiniz var. Bana soracak olursanız KMT’ler bitirilmemiş ama değiştirilmiş. Önemli olan bu yeni oynanış tarzına alışabilmek.

Hafif tanklar adamım!

Hafif tankların X. seviyeye çıkartılmış olmasında dolayı çok mutluyum! Tank avcılarından sonra favorim olan bu tanklar cepheyi bir anda karıştırabiliyorlar. X. seviye tanklar oldukça havalı ve alt seviyelerde çok can sıkabiliyorlar. X. seviyeyi hak ediyorduk ve bu beklenen bir yenilikti. Böylelikle tüm teknoloji ağacı tamamlanmış oldu.

HD kaplamalar

Açıkçası HD kaplamalar beni çok cezbetmiyor. Ben işlevselliğe daha önem verem bir adamım. Ama tankımı daha ince ayrıntısıyla daha yakışıklı göreyim istiyorsanız yeni HD kaplamalarla bu dileğinize kavuşabilirsiniz.

Özetle: İçerisinde 400’den fazla tank barındıran bu son derece taktiksel ve aksiyon içeren oyunu mutlaka denemelisiniz. Oynadıkça oyunun ne kadar derin olduğunu da anlıyorsunuz. War Thunder’la sakın kıyaslamayın. World of Tanks, öğrenmesi zor, ustalaşması zaman isteyen bir oyun. O yüzden verdiği tatmin duygusu da çok yüksek.

World of Tanks 9.18 Yaması Oyunu Temelinden Değiştirdi mi?Burak Akmenek Kurucu

İlk parasını ortaokulda 64'ler dergisine makale yazarak kazanan Burak, o zamandan beri oyun ve donanım basınında yer aldı. PC Gamer,CHIP, Oyungezer, Level,Nintendo,Skyturk-Next Level TV programı gibi bir çok yayında çalışan Burak Akmenek FPS ve MMORPG tutkusundan hiç vazgeçmedi. Fragtist.com'un kurucusudur.