Kategoriler

Yahoo 20 Yaşına Bastı. Peki Firma Ne Durumda?

Pek çoğumuz için Google’a bir alternatif olarak yoluna devam eden Yahoo, 20 yıl önce bugün, Jerry Yang ve David Filo tarafından bir arama motoru olarak hayatına başladı.

Yahoo’nun kurulmasının ardından internet çok ama çok değişti malum. Yahoo da bu değişime ayak uydurmaya çalışan; çoğu zaman da bunda başarılı olan bir firma olarak hayatını sürdürüyor. Son olarak kadrosuna Avaite, Flurry ve BrightRoll’u katan firma, portfolyosunu genişleterek geleceğe yatırım yapıyor. Geçtiğimiz ay Yahoo Mobile Developer Conference’ı yapan Amerikan, görünen o ki -haklı olarak- mobil tarafa da ağırlık vermeye başlayacak (Flurry de mobil analiz şirketi zaten. Yahoo’ya maliyeti 200 milyon dolar oldu). Eğer şu konuda da başarıya ulaşırsa, Yahoo için çok güzel bir gelişme olabilir bu.

fragtist-haber-yahoo-ceo-melissa-mayer

Yahoo’nun şu anki CEO’su Melissa Mayer.

Yahoo’nun video reklam ağı BrightRoll’u 640 milyon dolara alması, ilk etapta kulağa biraz yüksek gelebilir. Ancak bu, firmanın en önemli kollarından olan video tarafını güçlendirmesi için stratejik bir adım; kaldı ki BrightRoll, 2014 yılında Yahoo’ya 100 milyon dolar kazandırdığı için, son derece kârlı bir iş olduğu da söylenebilir. Hem Yahoo, daha uçuk satın alımlarda da bulunmuştu: Marissa Mayer önderliğindeki şirket, 2013’te Tumblr.’ı 1.1 milyar dolara bünyesine katmıştı.

CEO’luk koltuğuna Melissa Mayer oturduktan sonra Yahoo, yalnızca arama motoruyla işin yürümeyeceğini anlayarak daha cesur adımlar atmaya başladı diyebiliriz. Firma, bu cesur adımların bir kısmının meyvesini toplamış gibi görünüyor; gelecekte neler olacağınıysa hep birlikte göreceğiz.

Yahoo’nun son derece sevilen hava durumu uygulamasının videosunu aşağıdan izleyebilirsiniz.

Görüntülenmeler:
7
İlgili Kategoriler
Donanım · Haber