Yapay Zeka İle Ms. Pac-Man Rekoru Kırıldı Yapay Zeka İle Ms. Pac-Man Rekoru Kırıldı
Microsoft'tan araştırmacılar, kullandıkları yapay zeka yazılımı ile Ms. Pac-Man'de skor rekoru kırmayı başardı. Yapay Zeka İle Ms. Pac-Man Rekoru Kırıldı

Microsoft’tan araştırmacılar, kullandıkları yapay zeka yazılımı ile Ms. Pac-Man’de skor rekoru kırmayı başardı.

Kısa süre önce Microsoft’un satın almış olduğu Maluuba isimli küçük bir şirketin geliştirdiği yöntem sayesinde yapay zeka ile Ms. Pac-Man’de teorik skor sınırına ulaşıldı. Oyunun Atari 2600 portunda yapılan denemeyle, yapay zeka 999,990’luk skora ulaşmayı başardı.

Reinforcement learning denilen yöntemle 150 yapay zekanın aynı anda kullanıldığı denemede amaç, bütün yapay zekaların ortak karar alıp uygulayabilmesi. Tabii bir adet de daha üstün yapay zeka bulunuyor aralarında. Ancak bir karar alırken önemli olan çoğunluğun oluşması.

Araştırmacılar Ms. Pac-Man’in seçilme sebebini hayaletlerin davranışlarının daha az öngörülebilir olması olarak açıklıyor. Araştırmanın esas amacı ise oyunlardan daha farklı bir konu üzerine. Bu yeni yapay zeka yöntemiyle satış şirketlerine müşteri kitlelerine ne zaman ve nasıl ulaşmaları gerektiği konusunda yardımcı olunması hedefleniyor. Ayrıca dil uygulamalarında da kullanılabileceği öngörülüyor.

Kaynak: Polygon
Samsung’un Yeni Yapay Zekası Bixby Neler Yapabilecek?