eFootball PES 2020 PC İncelemesi | Bu da mı Gol Değil? eFootball PES 2020 PC İncelemesi | Bu da mı Gol Değil?

eFootball PES 2020 PC İncelemesi | Bu da mı Gol Değil?

İncelemelerOyun İncelemePC 5 Ekim 2019 17:33 Berat Berkan Topal

PES serisinin bu yıl farklı bir isimle gelen yeni oyunu eFootball PES 2020 karşımızda! Detaylar incelememizde! eFootball PES 2020 PC İncelemesi | Bu da mı Gol Değil?

Fikir güzel ama yer mi?

Nerede kalmıştık? Evet, kadro düzenleme ekranına ulaştığımda bir şeyi fark ediyorum; fare imleci oyunda yer almıyor, tüm menü işlemlerini klavye tuşları ile gerçekleştirmeniz gerekiyor ki bu da oyunun zaten yavaş olan menü sistemini iyice yavaşlatıp üstüne pratiklikten uzak bir yapı olarak karşımıza çıkıyor. Ama bunlar PES serisi için sürpriz durumlar değil doğrudan bir eksi olarak ele almasam da niye hala bu konuda bir ilerleme kaydetmek yerine böylesi hantal arayüz tercihinde bulunuluyor anlamış değilim. Ancak kadro düzenleme ekranı yeterinde iş görür ve ince ayrıntı yapılabilen özellikler ile donatılmış durumda. Eğer isterseniz maça girmeden önce oynanış ile ilgili mesela pasların ne derece yardımcı olacağına, oyunun hızına veya topsuz adam geçişlerinin yine ne kadar kontrollü olacağına filan da ayar çekebiliyorsunuz. 

PES’in en şahsına münhasır yeri, kesinlikle simülasyona yaklaşan oyun stilidir. FIFA ile kıyaslarsanız futbolcu hareketlerinin, top fiziğinin ve de oyun hızının daha gerçekçi yapılmaya çalışıldığını göreceksiniz. Fakat ne denli başarılı olduğu tam bir muamma, çünkü bunu iyi yapan başka bir örnek olmayınca, PES’in oynanışı da kendi içinde herkese hitap etmediği için bir şeyler yanlış, eksik veya yeterince iyi değilmiş gibi hissediyorsunuz. Örneğin, paslaşma oyununa yönelten bir oyun anlayışı var ancak paslaşmak zaman zaman çok kasıntı olabiliyor, topu adrese teslim göndermeniz gerekiyor adeta ve bu yukarıdan bakış açısı ile oynadığınız bir oyun için alışması zor bir algı. Misal, ben buna bir türlü tam adapte olamadım.

Tiki-taka

Diyelim ki pas yardımını fazla açtınız, bu sefer de paslar direkt oyuncuların ayağına atılsa da topu istediğiniz oyuncuya atmak daha zorlaşıyor. Çünkü yapay zeka kafasına göre en müsait oyuncuya topu attırıyor belirlediğiniz yönün bir manası kalmıyor. Bu durum şutlarda vs. geçerliyken orta çekme noktasında daha rahat bir oynanış sunduğunu ve orta-kafa-gol taktiğinin genel olarak favori hücum taktiğim haline geldiğini söylemem gerekiyor. Zaten ortadan çalımlayarak ilerlemek hepten zorlaştırıldığı için ya tiki taka oyunu oynayacaksınız ya da kanatlardan oynayarak gol arayacaksınız. Elbette PES’in usta oyuncuları, oyunun bir önceki versiyonu ile çokta fark bulunmayan bu sene ki oyuna adapte olmakta zorluk çekmeyecektir. Hatta oyun daha rafine ve çeşitli hatalardan arındırılmış şekilde karşımıza çıkıyor. Berat Berkan Topal

Midtown Madness ve Red Alert 2 ile başlayan bilgisayar macerasına heyecanından hiç bir şey kaybetmeden devam eden bir "teknoloji gurmesi".