eFootball PES 2020 PC İncelemesi | Bu da mı Gol Değil? eFootball PES 2020 PC İncelemesi | Bu da mı Gol Değil?

eFootball PES 2020 PC İncelemesi | Bu da mı Gol Değil?

İncelemelerOyun İncelemePC 5 Ekim 2019 17:33 Berat Berkan Topal

PES serisinin bu yıl farklı bir isimle gelen yeni oyunu eFootball PES 2020 karşımızda! Detaylar incelememizde! eFootball PES 2020 PC İncelemesi | Bu da mı Gol Değil?

 

Grafikler takdire şayan

Oyunun mekanikleri tamam sabaha kadar tartışılacak bir konu belki ama iş grafiklere geldiğinde PES gerçekten harika işler çıkartıyor. Özellikle oyuncu yüzleri dendiğinde FIFA henüz PES’in beline yetişebilmiş değil. Belki süperstar klasmanında ki futbolcu yüzleri her iki oyunda da aşırı detaylı olabilir ancak geri kalanlara baktığımızda PES kesinlikle çok başarılı. Elbette toplam oyuncu sayısı bakımından FIFA ile ciddi fark var ancak PES cephesinin, telifini aldığı liglerin ayrıntılarına, FIFA’ya kıyasla daha fazla özen gösterdiğini söylemek gerekiyor. 

Geçen seneden farksız

Sonuç olarak PES, her geçen sene biraz daha farklı niyetlere doğru yelken açıyor gibi görünüyor. Özellikle eSpor kanadında, simülasyon yapısıyla FIFA’dan daha fazla yer tutabileceğini düşünüyorum. Çünkü PES’de her şey gerçek futbola çok daha yakın. Bu da mücadele hissiyatını ve gol attığınızda, aldığınız keyfi çok daha yukarıya çekiyor. PES türev olarak FIFA’ya kıyasla, farklı denizlerde şansını deniyor ve bu konuda kabul edilebilir bir başarı şu an için sergilemiş durumda. Bir önce ki oyunla aralarında çok büyük farklar olmasa da ben şöyle bir göz gezdirdiğimde bu sene ki oyunun oynanış olarak daha rafine hale getirildiğini ve ufak tefek hatalardan giderildiğini gördüm. Genel olarak serinin takipçileri de aynı düşüncelere sahip gibi duruyor.

Son söz

Şahsen ben bu yıl hazır inceleme için oynamışken PES’e bir süre devam etmeyi ve Master Lig’de kariyer kasmayı düşünüyorum. Serinin takipçileri zaten bu oyunu merakla bekliyordur ve oynuyordur ancak FIFA’yı senelerdir takip edenler için, PES aradıkları değişiklik olabilir. Çünkü bu değişiklik belli ki FIFA tarafından bir süre daha gelmeyecek gibi duruyor. Üstelik PES, kesinlikle alıştığınızda, FIFA’dan daha fazla keyif veren içeriklere sahip, özellikle Master Lig’de futbolcu aramak daha kolay ve transfer bütçeleri daha gerçekçi, üstelik teknik direktörünüzün yüzünü emekli futbolculardan seçebiliyorsunuz. Bunun yanında, gerçekçi basın toplantıları, antrenmanlar vs. gibi bir çok anektod ile FIFA’nın berbat kariyer moduna kıyasla çok daha iyi olduğunu düşünüyorum. 

GRAFİK: 90

OYNANIŞ: 80

SES: 60

GENEL: 80

+ Başarılı grafikler, alıştığınızda keyif veren gerçekçi oynanış mekanikleri, başarılı kariyer modu, ayrıntılı düzenleme yapma imkanı

– Berbat atmosfer ve spiker unsuru, yer almayan önemli ligler ve lisans sorunları

FRAGTİST DEĞERLENDİRME

8 / 10Berat Berkan Topal

Midtown Madness ve Red Alert 2 ile başlayan bilgisayar macerasına heyecanından hiç bir şey kaybetmeden devam eden bir "teknoloji gurmesi".