Master of Orion İncelemesi Master of Orion İncelemesi

Master of Orion İncelemesi

İncelemelerOyun İnceleme 13 Eylül 2016 20:44 Burak Akmenek

Master of Orion neden bu kadar önemli? Taaa 90'larda yapılmış bir oyun neden yeniden yapıldı ve hakkında bu kadar konuşuluyor? Master of Orion İncelemesi

GELELİM SAVAŞA

Savaş kısmında iki bölüm var. Birisi uzay gemilerinin kapıştığı kısım. Öteki ise bir gezegeni işgal ettiğiniz bölüm. Uzay savaşında gerçekten derin ve hızlı bir taktiksel bölüm var. Alışması da uzmanlaşması da zor şimdiden söyleyeyim. Burada gemilerinizi tek tek veya gruplar halinde kapıştırırken filo yönetimi kaotik bir hal de alıyor. Arada heyecan olsun diye aksiyon kamerasını da kullanabiliyorsunuz ama kamera açısı probleminden dolayı çok iyi olmadığını söylemeliyim. Genel taktik olarak büyük ve ateş gücü yüksek gemilerinizi arkaya alıp onlarla işi bitirirken arkalarını küçük filolarla korumanızı öneririm. Uzak menzilli füzeler ve kalkan delen silahlar önemli 🙂

fragtist-master-of-orion-savas

Sinematik görüntü

fragtist-master-of-orion-savunma

Rotaları kalelerle savunmanızı şiddetle tavsiye ederim

Küçük bir paragrafta özel gemi tasarımı yapabildiğiniz bir bölüm olduğunu da ekleyeyim. Burada gemi tasarımlarınızı ele alıp tek tek ince ayar çekebilir ve kendi konfigürasyonunuzu oluşturabilirsiniz. Ben burayı çok sevdim ve uğraştım.

Gezegen işgalinde ise iki şey yapabilirsiniz. Birincisi nükleer silahlarla gezegeni bombalayıp askeri ve nüfus yapısını azaltıp işgale uygun bir hale getirebilir. Yada fazla sayıda asker nakliye gemisiyle otomatik bir kara savaşına girişip, gezegenin alt yapısına hiç bir zarar vermeden ele geçirebilirsiniz.

Gezegende askeri üs yoksa zaten kolaylıkla ele geçirebiliyorsunuz. Bu arada saldırının gerçekten de masraflı bir iş olduğunu söyleyeyim. İyi kapanmış bir rakibe dalıyorsanız önce uzay kalesini indirip yolu temizlemeli, sonra üstünüze gelen filosunu indirmeli, sonra, eğer varsa yörüngedeki savunma sistemlerini alt etmeli ve en son kara birliklerini yok etmelisiniz. Tabii ki her rakip bu kadar hazırlanmış olmuyor. Ama iyi yığınak yapmış bir rakibe dalarken tüm bunlarla uğraşabilirsiniz haberiniz olsun. Tabii ki siz bunları alt ederken rakip bir yandan yeni bir filo da hazırlıyor olacaktır. O yüzden ajanlarınızla gezegenlerini greve sürükleyip cephe arkasında da rakibinizi kilitlemelisiniz. Özetle saldıracaksanız ekonomizin ve üretim hızınızın iyi olduğundan emin olun. Çünkü sizin savaş açtığınız rakibiniz politik yolları da uzun süre kapatacağından uzun dönemde özellikle ekonominizin canına okuyabilir. Ekonomi toplamak için vergiyi attırırsanız bu defa da grevlerle uğraşırsınız. İyi bir birikiminiz olmadan savaşa girmeyin.

Oyunda karşınıza devasa uzay yaratıkları çıkacaktır. Bu solucanlar vs aslında büyük organik canlılar ve uzay gemileri gibi savaşıyorlar. İyi ve ağır bir filoyla rahatlıkla alt edebilirsiniz. Ara sıra oyuna renk vermesi için iki sevimli robot sunucunun sunduğu bir haber bülteni karşınıza çıkıyor. Bunların mimikleri ve sunumları çok eğlenceli ve size oyunda olan bitenlerle ilgili bilgi de veriyor. Ama bir süre sonra kendini tekrarladığından hızlıca geçiyorsunuz.

Araştırma yaptıktan sonra sonuçlarına göre de seçimler yapmanız gerekiyor

Araştırma yaptıktan sonra sonuçlarına göre de seçimler yapmanız gerekiyor

Eğer ne yaptığınızı biliyorsanız, uzun süreli teknolojik ve ekonomik yatırımlarınıza kurduğunuz imparatorluğunuzu yönetmek çok keyifli olabiliyor. Master of Orion güzel bir oyun olmuş. Sunumu, profesyonel seslendirmeleri (Michael Dorn (İnsan ırkı lideri), John de Lancie (Genel anlatım) – Star Trek: Next Generation, Alan Tudyk (Psilon ırkı danışmanı)- Firefly, şirin grafikleriyle karşımızda gayet oynanabilir bir oyun var.

Teknoloji ağacının bir bölümcüğü

Eğer yatıracak yeterli zamanınız varsa ilk 100-110 sıradan sonra oyunda aksiyon da başlıyor. İleride genişleme paketleri de geldiğinde keyifle oynayabilirsiniz. İyi bir yeniden yapım olmuş. Ha evet bu arada oyunun dili TÜRKÇE! Seslendirmeler tabii ki değil ama bu bile büyük bir artı. Eski oyunu sevdiyseniz bunu alın.

Mafia III PC Gereksinimleri Açıklandı

FRAGTİST DEĞERLENDİRME

8 / 10

Kesinlikle evet! Türü seviyorsanız iyi bir yeniden yapım olmuş. Türle alakanız yoksa sessizce uzaklaşabilirsiniz.
Dengeli ırklar
Türkçe dil desteği
Keyifli atmosfer
Oyunun temellerine dokunulmadan üstüne kat çıkılmış
Savaşların yönetimi zor
Kara savaşlarında da yönetim olabilirdi
Haberler kendini tekrarlıyor


Burak Akmenek Kurucu

İlk parasını ortaokulda 64'ler dergisine makale yazarak kazanan Burak, o zamandan beri oyun ve donanım basınında yer aldı. PC Gamer,CHIP, Oyungezer, Level,Nintendo,Skyturk-Next Level TV programı gibi bir çok yayında çalışan Burak Akmenek FPS ve MMORPG tutkusundan hiç vazgeçmedi. Fragtist.com'un kurucusudur.