MediEvil İncelemesi | Daniel Fortesque Geri Dönüyor! MediEvil İncelemesi | Daniel Fortesque Geri Dönüyor!

MediEvil İncelemesi | Daniel Fortesque Geri Dönüyor!

İncelemelerKonsolOyun İncelemePlayStation 1 Kasım 2019 18:55 B.Onur Yıldız

30 yaş üzeri bir oyuncuysanız veya retro klasiklere meraklıysanız yolunuz mutlaka MediEvil ile kesişmiştir. MediEvil İncelemesi | Daniel Fortesque Geri Dönüyor!

Eski hantallıklar…

Tam değil, yarım oyun fiyat etiketiyle oyuncularıyla buluşan oyun, oynanış süresini koruyor. İlk seferde yedi saatte oyunu muhtemelen bitirirsiniz. Ardından tüm gizler vb. içerikleri açmak, en iyi sonu görmek için de bir daha bitirir, daha da oynamazsınız. Çünkü MediEvil’ın oynanışı ömrünü tamamlayalı oldukça oldu. Bir elde silah, bir elde kalkan, yuvarlanma olmadan canavarlara, zombilere sataştığınız oyunlar geçmişte kaldı. Bu hımbıllığı kaldıramayan “yeni” bir oyuncuysanız zaten MediEvil pek size göre değil. Daniel hızlı ilerliyor ilerlemesine ama saldırı sırasındaki rastgelelik hissiyatı, vuruyormuş hissiyatından uzak olması aksiyon sahnelerini bir süre sonra sıkıyor.

Puzzle-platform bölümlerinde karakterin limitli zıplama, hareket, çevreyle etkileşime girme kabiliyeti asabınızı bozabilir. Bunun üstüne kılıç-vari silahların haricindeki saldırı silahların kullanımının limitli olması; zamanla bunların kırılıyor olması ve ancak birkaç saat sonra sağlık tüplerinin sayısını arttırabiliyor oluşunu eklediğimizde garip bir zorluk omuzlarınıza biniyor. Enerji iksiri tüpleriniz bitince bölümün en başından (save noktası, checkpoint yok) başladığınızı da belirtmek isterim! Oynanışın hantallığını yanında kameranın aynı ilk oyundaki gibi yer yer sapıtması, karakterin nesneler arasında sıkışması gibi teknik sorunlar da neyse ki oyunda (retronun dibi)! Biz eski oyuncular bu tip mekaniklere ve hatalara çok alışık olsak da günümüzün yeni oyuncuları ne kadar sever, ne kadar katlanır; tartışılır, ama sizin kulağınıza bu bilgiler küpe olsun.

Nightmare Before Christmas’ın oyunu mu gelmiş?!

Oynanış açısından MediEvil beklenenleri veremiyor olabilir. Zaten yapımcılar da bunu yapamadıklarından değil oyunun özünden kopmamak için üzerinde bir geliştirme yapmamıştır. Ama hatalarının yanında da bir o kadar güzel şeyler var MediEvil’da. Öncelikle her bölümün tasarımı muhteşem! 21 yıl önce oyunların detay seviyesini tahmin ediyorsunuzdur, gidip YouTube’dan ilk oyuna bir bakın ama bu yeniden yapımın da hakkını yiğide teslim edelim. Gerçekten detay seviyesi harika bölümler, ilk oyunda hiç göremediğimiz öğeler sizi bekliyor. Eğri taşlardan oluşan sokaklar, evler, mısır tarlaları, karınca yuvası, goblin kalesi, cadı mahzenleri, zombi dolu ormanlar, mezarlıklar… Her bölümü eminiz ki en küçük köşesine kadar gezmek isteyeceksiniz. Bunun yanında seslendirmeler de harika olmuş (Türkçe altyazı seçeneği olduğunu da belirtelim). Komikse komik, ürkütücüyse ürkütücü. Üzerine Halloween aromalı müzikleri attık mı geriye bir tek balkabağı oymak kalıyor. Ona da üşenmezseniz buyurun vallahi.

Nostalji meraklılarına

PS1 döneminin hit oyunlarının özüne sadık kalınarak günümüze tekrar gelmesi akımını şahsen destekleyenlerdenim ama bu akımın da herkes için olmadığını belirtmeden geçemeyeceğim. Bu akımın “iyi oyunlarının” günümüzde o kadar da iyi olamadığı bir gerçek ve hitap edebileceği kitle oldukça göreceli. Ben MediEvil’ı yeni nesil oyunculara pek önermesem de şöyle 15-20 yıl kadar oyunculuk geçmişi olan, eli PlayStation gamepad’i tutmuş herkese önerebilirim. Çok değil, bir beş saat geçmişe yolculuk edip geri dönersiniz.

DEATH STRANDING İnceleme

FRAGTİST DEĞERLENDİRME

7.5 / 10