A King’s Tale – Final Fantasy XV İncelemesi A King’s Tale – Final Fantasy XV İncelemesi

A King’s Tale – Final Fantasy XV İncelemesi

HaberİncelemelerOyun HaberleriOyun İncelemePlayStation 7 Mart 2017 14:30 Ceyda Doğan Karaş

Ücretsiz olarak oynanabilen A King's Tale - Final Fantasy XV, FF severleri tekrar kendisine çekmeyi başarıyor. Detaylar incelememizde. A King’s Tale – Final Fantasy XV İncelemesi

Piksel grafikler herkesin ilgisini çekmez. Her oyun türünün kendi atmosferi olduğu gibi her oyuncu türü de kendi beklentisini her seferinde bir tık yukarı çıkartır. Belli oyuncular, belli yapımların serilerini ne kadar oynarlarsa oynasın bıkmazlar. Yeri gelir hikaye, yeri gelir grafik veya çevre tasarımı fark etmez, her oyunun kendisine bağlayan bir özelliği vardır. 

Söz konusu piksellik olduğunda “zorlama” olmadığı sürece her oyun benim için özeldir. Bir de işin içerisine sevdiğim seriye piksel uyarlama gelirse, tadından yenmez hale geliyor. A King’s Tale – Final Fantasy XV, seriyi sevenlerin içini kıpır kıpır eden grafikleri ve hikayesiyle bu sefer bizleri Kral Regis, yanında sadık yol arkadaşları Weskham, Cid, Clarus ile oldukça ilginç bir maceraya sürüklüyor. FFXV’in 30 yıl öncesine Kral Regis’in gençlik yıllarına dönüyoruz. Hikayemiz ise Noctis’i de kapsıyor, en azından kısmen. 

Oyunun hikayesi Insomnia’da geçer. Regis, sokaklarda yaratıkların terör estirdiğini duyar. İşin daha kötü kısmı ise sadece geceleri ortaya çıkan tehlikeli yaratıklar, gündüzleri de insanların hayatlarını tehdit etmektedir. Regis’in kahyası ve aynı zamanda dostu Weskham, krallıktan mavi bir kristalin çalındığına şahit olur. İkili, Duscae’da kristali aramaya koyulurlar. Bu yolculukta Cid ve Clarus da aralarına katılır. Dörtlünün amacı hem çalınan kristali bulmak, hem de krallığı tehdit eden yaratıkları yok etmektir.

Empty Clip Studios‘un geliştirdiği oyunumuz, Rapid Fire Engine teknolojisi ile geliştirildi. Oyun retro-tarzı grafikler ve yüksek tempolu dövüş sistemiyle dikkat çekiyor. 2D, side scrolling özelliğiyle öne çıkan oyunumuzda, Regis’i kontrol ediyoruz. Regis’in ünlü “Warp Strike” saldırısı yanına büyü özelliklerimizi (Ateş, Buz ve Yıldırım) ve ayrıca kraliyetin tüm silahlarını bir arada tutan Armiger Arsenal gücümüzü de ekleyerek, yaratıklara kombolarımızı savuruyoruz. Kombomuz 8’e ulaştığında Armiger özelliğimizi kullanıp, sadık dostlarımızdan birini yanımıza çağırabiliyoruz. Ayrıca oyunun belli bölümlerinde Astral varlıkları da çağırabiliyoruz. Ramuh, Titan ve Leviathan, sahneye indiklerinde tek vuruşla tüm yaratıkları yok edebiliyorlar.

Oynanışta karşımızdaki yaratığa otomatik olarak hedef alabiliyoruz ve aksiyon anında eğer türüne alışık değilseniz, birçok detay size fazla ucuz görünecektir. Ancak kombo sayısı arttıkça ve yaratıklar güçlendikçe, oynanış çok daha heyecanlı hale geliyor. Hatta belli yaratıkların saldırılarından kaçmaya çalışırken, oyun bize kolaylık olması adına “o anı” yavaşlatıyor ve X tuşuna basarak aksiyonun ortasından sıyrılabiliyoruz.

Oyun, oldukça kısa sürüyor ve hikaye tamamlandıktan sonra Dream Battles adı altında farklı bir mod beliriyor. Bu mod, hikayedeki bölümleri tekrar oynamamızı sağlıyor. Oyun, genel olarak ana oyun olan FFXV gibi altında fazla kazınacak detaylara sahip değil.

Oyun, ücretsiz olmasının yanında sadece 2 GB dosya boyutuna sahip. A King’s Tale – Final Fantasy XV birkaç saatlik eğlenceden fazlasını sunmuyor ancak türünü ve seriyi sevenlerin, bu oyundan fazlasıyla tatmin olacaklarından eminim.

Final Fantasy XV İncelemesi

FRAGTİST DEĞERLENDİRME

7 / 10

A King's Tale - Final Fantasy XV PS4 ve Xbox One platformlarında ücretsiz. 2D side-scrolling türünü seviyor ve FF evrenine kısa süreliğine de olsa tekrar dalmak istiyorsanız, birkaç saatinizi bu oyuna verebilirsiniz.
Eğlenceli ve kolay öğrenilebilir oynanış
Dream Battles, zaman öldürmek için birebir
Retro-tarzı grafikler ve yüksek tempolu dövüş sistemini sevenlere hitap ediyor
Piksel grafik ve etkileyici müzik
Tamamen ücretsiz


Hikaye fazla kısa
Multiplayer veya co-op modu yok


Ceyda Doğan Karaş Editor in chief

86 doğumlu. Evli, mutlu, Tauren'li. Star Wars, Doctor Who, Yu-Gi-Oh ve Blizzard delisi. 93'ten beri video oyunlarıyla fazla uğraşıyor ve hayatı onların üzerine şekilleniyor. Korku, macera, psikoloji kitap ve animelerine bayılıyor. Koyu Beşiktaş taraftarı ve cosplay organizatörü. Ayrıca cosplay, vazgeçemediği hobilerinden sadece birisi.