Batman: The Telltale Series – Episode 4: Guardian of Gotham İncelemesi Batman: The Telltale Series – Episode 4: Guardian of Gotham İncelemesi

Batman: The Telltale Series – Episode 4: Guardian of Gotham İncelemesi

HaberİncelemelerOyun HaberleriOyun İncelemePC 24 Kasım 2016 12:19 Ceyda Doğan Karaş

Telltale Games'in Batman'i geri döndü. Batman: The Telltale Series - Episode 4: Guardian of Gotham incelemesi sizlerle. Batman: The Telltale Series – Episode 4: Guardian of Gotham İncelemesi

Telltale Games‘in Batman‘i geri döndü. Batman: The Telltale Series‘in yeni bölümü Episode 4: Guardian of Gotham, zorlu seçimleri ve daha fazla aksiyonuyla oyun dünyasındaki yerini aldı.

Spoiler istemeyen dostlar, incelemeyi yavaştan terk etmenizi rica edeceğim. Batman The Telltale Series’in yeni bölümünde, tanıdık isimler ve beklenen çılgın gülümsemelere yer vereceğiz. Bir önceki bölümlerde neler oldu merak edenler için aşağıdaki linkleri paylaşıyoruz.

Batman: The Telltale Series – Episode 3: New World Order İncelemesi

Batman: The Telltale Series – Episode 2: Children of Arkham İncelemesi

Batman: The Telltale Series – Episode 1: Realm of Shadows İncelemesi

Yeni bölümümüz, bir önceki bölümlerle kıyaslandığında fazla zorlama karakterlerin, ortama ayak uydurmasından ibaret. Bir önceki bölümde Bruce’un başı gerçekten belaya giriyor ve Lady of Arkham’ın kimliğini öğreniyordu. Bu bölümde kendimizi Arkham Asylum’da buluyoruz ve Bruce olarak uslu bir çocuk olmalı, kendimizi buradan kurtarmalıyız. O da ne? Joker mi o?!

fragtist-batman-the-telltale-series-episode-4-guardian-of-gotham-1

Aslında değil. Evet öyle ancak burada Joker olduğu henüz kesin değil. Telltale bu, ne yapacağı belli olmaz ancak bu bölümde kendisinin kimliği hakkında hiç kimse, hiçbir şey bilmiyor. Hatta ne zaman Arkham Asylum’a geldiğinden bile haberi olmayanlar var. Durum böyle olunca, bu karakterin fazla zorlama olduğunu ve muhtemelen ikinci sezonda şov yapacağını az çok anlıyoruz. Muhtemelen bu sezonun son bölümünde, küçük bir ipucu alacağız. Joker’in güzel yanı ise gizemli olması. Yani Dent gibi belki de kurtulmayı bekleyen bir karakter olabilir veya tam tersi, beklendiği gibi baştan beri kötü olabilir. Durumlar karışık ve bu da oyuncuyu düşünmeye yönelten güzel bir detay.

fragtist-batman-the-telltale-series-episode-4-guardian-of-gotham-3

Kaldığımız yerden devam edelim, hikayemizin diğer önemli detayı ise DC’nin belli isimlerinin daha fazla öne çıkması. Harvey Dent, seçimlerimize bağlı olarak yanık yüzlü haliyle şehre dehşet saçıyor veya daha az yaralı bir şekilde Selina hakkında Bruce’u sıkıştırıp duruyor. Bu arada tekrar Selina ile bir önceki bölümde nasıl konuştuysak, duruma göre yanımızda oluyor. Bruce’un nasıl Arkham Asylum’dan çıkacağı konusu ise tamamen seçimlerimize bağlı olarak gelişiyor. Çıktıktan sonra tabii ki işimiz bitmiyor. Bir yandan Lady Arkham’ı, bir yandan Penguin’i durdurmaya çalışıyoruz ancak Children of Arkham, gizlenme konusunda oldukça başarılı. Penguin ise Batman’deki bilgileri ele geçirme derdinde.

fragtist-batman-the-telltale-series-episode-4-guardian-of-gotham-5

Bu bölüm daha kritik seçimlerin öne çıkıyor ve hatta ikinci kere oynamak bile isteyebilirsiniz. Her bölümde olduğu gibi tüm sezonu etkileyecek seçimlerin, konuşmaların yer aldığı Batman The Telltale Series – Episode 4 Guardian of Gotham, sezon sonuna bir adım daha yaklaşmamızı sağlıyor. Kaosun hakim olduğu bu bölümde Dent’i kaba kuvvetle veya konuşarak durdurmak, içinde bir yerlerde iyiliğin var olduğunu göstermek tamamen bize kalmış. Bunun yanında Batman olarak teknolojimizin açığa çıkmasını engellemek ve Alfred ile yan yana kalmak da yine bizim seçimimize bağlı. Olaylar çok hızlı şekilde ilerliyor ve bu da bölümü biraz daha tatlı yapıyor. 

Guardian of Gotham’ın en büyük sorunu karakter konuşmalarının ve dudak hareketlerinin tutarsız olması. Hatta bazı sahnelerde konuşma var ancak mimik yok falan durumlarına denk geliyoruz. Diğer gözümden kaçmayan detay ise yazımın başında belirttiğim gibi bazı karakterlerin fazla zorlama olması. Spoiler vermeden yazmak zor olacak ancak bu bölümü oynadığınızda anlayacaksınız. Konuşmalar, karakterlerin fiziksel olarak DC çizgi romanlarındaki gibi değişmesi “bazen” çok hızlı gerçekleşiyor ve mantıklı olmuyor. 

Her şeye rağmen önceki bölümleri oynadıysanız, bu bölümü de oynamalısınız. Henüz Batman’in Telltale serisine başlamadıysanız benden tavsiye, başlamak için en uygun zaman bu bölümle bağdaşıyor. Bir önceki bölümde işler iyice karışmış ve içimizi kemiren merak duygusuyla baş başa kalmıştık. Bu bölümün sonunda biraz daha rahatız. Bakalım seçimler konusunda kimler, neler yapacak. İyi eğlenceler.

Batman: Return to Arkham İncelemesi

FRAGTİST DEĞERLENDİRME

7.5 / 10Ceyda Doğan Karaş Editor in chief

86 doğumlu. Evli, mutlu, Tauren'li. Star Wars, Doctor Who, Yu-Gi-Oh ve Blizzard delisi. 93'ten beri video oyunlarıyla fazla uğraşıyor ve hayatı onların üzerine şekilleniyor. Korku, macera, psikoloji kitap ve animelerine bayılıyor. Koyu Beşiktaş taraftarı ve cosplay organizatörü. Ayrıca cosplay, vazgeçemediği hobilerinden sadece birisi.