Kategoriler

Injustice 2 İncelemesi

Tanrısal güçlere sahip DC kahramanlarını kontrol etmemizi sağlayan dövüş oyunu Injustice 2, bakalım beklendiği kadar epik mi?

Tanrısal güçlere sahip DC kahramanlarının bir araya geldiği dövüş oyunu Injustice 2, bir süredir oyuncuların dilinden düşmüyor. Serinin ilk oyunu olan Injustice: Gods Among Us ile bambaşka bir hikayeye yelken açıyorduk. DC evrenindeki birçok iyinin kalbinde filizlenen karanlık, Batman’i almak istemediği kararlarla baş başa bırakıyordu. Zira Injustice 2’de de hemen hemen aynı durum geçerli.

Injustice 2, Injustice: Gods Among Us’ı oynamayanlar için spoiler özelliği taşıyor. Bu nedenden işin sadece eğlenceli dövüş kısmının yanında, hikayeye de önem veriyorsanız benim tavsiyem, önceliği Injustice: Gods Among Us’a vermeniz. Çünkü Injustice 2, hikayeye kaldığı yerden devam ediyor. 

Mortal Kombat’a hayat veren NetherRealm Studios, Injustice evreninde kendi yapısından dışarıya çıkmıyor. Bu nedenden oynanış bakımından benzerliklerin olması kaçınılmaz ve açıkçası bunu, iyi taraf olarak düşünebilirsiniz. Ne de olsa Mortal Kombat’ın vahşiliğiyle yer değiştiren DC kahramanları, Injustice 2’de görevlerini layıkıyla yerine getiriyor. Hazır bu kadar detaya indik, oynanış kısmı hakkında biraz daha bilgi vermekte fayda var.

Injustice 2’de oynanış; tıpkı Mortal Kombat X’teki gibi etkileyici bir sinematiğin ardından dövüş sistemine akıp geçiyor. Elimize kahvemizi alıyor ve karakterler arasındaki diyaloğun tadını çıkartırken, bir anda kendimizi beklenmedik bir dövüşün ortasında bulabiliyoruz. Bazı dövüşler arasında karakterleri seçmek gerekiyor. Bu seçimler, doğal olarak dövüş sonundaki ödüllerin ve hikayenin sonunun da farklılaşmasını sağlıyor. Başlarda karakterleri tanımak biraz zaman alıyor ancak birkaç dakika içerisinde combo’lara alıştığımızda, rakibimizin canını bir hayli yakabiliyoruz. Bu bağlamda oyunun dövüş mekanikleri, türünü sevenler için son derece etkileyici. Tabii bazı karakterler göründüklerinden daha zor oynanışa sahipler, combo’ları tutturmak veya süper gücümüzü doğru zamanda kullanmak çok önemli.

Oyundaki karakter listesi aşağıdaki şekilde;

 1. Aquaman
 2. Atrocitus
 3. Bane
 4. Batman
 5. Black Adam
 6. Black Canary
 7. Blue Beetle
 8. Brainiac
 9. Captain Cold
 10. Catwoman
 11. Cheetah
 12. Cyborg
 13. Darkseid (Ön Sipariş)
 14. Deadshot
 15. Doctor Fate
 16. Firestorm
 17. Flash
 18. Gorilla Grodd
 19. Green Arrow
 20. Green Lantern
 21. Harley Quinn
 22. Joker
 23. Poison Ivy
 24. Red Hood (Ek Paket)
 25. Robin/Nightwing
 26. Scarecrow
 27. Starfire (Ek Paket)
 28. Sub-Zero (Ek Paket)
 29. Supergirl
 30. Superman
 31. Swamp Thing
 32. Wonder Woman
 33. Flash (Jay Garrick) (kostüm)
 34. Green Lantern (John Stewart) – (Ultimate Edition) (kostüm)
 35. Grid (Mobil ve konsol arası bağlantı) – (kostüm)
 36. Freeze – (kostüm)
 37. Power Girl (Ultimate Edition) – (kostüm)
 38. Reverse-Flash (Ultimate Edition) – (kostüm)
 39. Vixen – (kostüm)

Birbirinden farklı DC karakterine hayat veren oyunda, yukarıdaki listede dikkat ettiyseniz kostümler sayesinde “kısmen” de olsa Grid, Vixen, Reverse Flash gibi karakterlere hayat verebiliyoruz.  DLC’lerle (ön sipariş verdiyseniz, başka sürprizler de var) bir araya geldiğinde, karakter yelpazesi oldukça geniş olan oyunda, en önemli detaylardan biri her kahramanın seviye (level) atlaması. Favori karakterimizi seçip, diğer oyun modlarında takılabilir ve seviye atlayabiliriz veya multiplayer tarafta rakibimizin canını yakabiliriz, seçim tamamen bize bırakılmış durumda.

Seviye sistemi, oyun modlarıyla eş değer olarak önemli. Oyun modları: “Single Player”, “Multiplayer”, “Online”, “Brother Eye Vault” olarak dörde ayrılıyor. Tabii oynanışı barındıran modların dışında karakterlerimizin eşyalarını düzenleyebildiğimiz “Customize Characters” veya klanlara katılabileceğimiz “Guilds”, son olarak oyunun kendi içeriğini inceleyebildiğimiz “Extras” kısmı da Injustice 2’ye eklenmiş durumda.

Single Player;

 • Hikayeyi oynadığımız “Play Story”,
 • Yapay zekaya karşı kapıştığımız “Single Fight”, 
 • Brother Eye’ı kullanarak paralel evrendeki dövüşlere katılabildiğimiz “The Multiverse”,
 • Yapay zekaya karşı kendimizi eğitebileceğimiz “Practice”,
 • Son olarak oyun hakkında basit detayları öğreten “Tutorial” olarak beş bölüme ayrılıyor.

Oyunun hikaye kısmında dilersek, oyun bittikten sonra bölümler arası istediğimiz dövüşü seçebiliyoruz.

Multiplayer;

 • Arkadaşlarımızla karşı karşıya oynayabildiğimiz “Versus”,
 • Yapay zekadaki zorluğu ve takımı kontrol ederek başka oyunculara karşı oluşturduğumuz “AI Battle Simulator”,
 • Turnuva kurallarıyla eş değer ilerleyen “Tournament” olarak üç bölümden oluşuyor.

Injustice 2’deki her mod, oyuncuyu meşgul etmeye yetecek kadar dolu. Multiplayerdan çok, karakterimizin seviyesini arttırmak için sık sık “The Multiverse” moduna girebilir, verilen görevleri yapabiliriz. Bu görevler, karşımızdaki rakibi yenmenin ötesinde değil ancak seviyeye göre yapay zeka, işimizi oldukça zorlaştırabiliyor. Tabii ki görev başarıyla sonuçlanırsa, eş değer oranda ödüllerimizin değeri de artıyor.

İlk oyundan farklı olarak Injustice 2’de özel hareketler, vuruşlar, buff’lar ve yetenekler mevcut. Karakterlerimizin sahip olduklarının dışında farklı yetenekleri, Brother Eye Vault’tan ediniyoruz.

Brother Eye Vault; Overwatch ve Heroes of the Storm’daki sistem ile benzerlik gösteriyor. Karakterimiz seviye atladıkça, Multiverse’deki görevleri yaptıkça veya hikayedeki bölümleri geçtikçe, Mother Box kazanıyoruz. Mother Box isimli bu kutular, bronze, silver, gold, platinum ve diamond olarak derecelendiriliyor. Derece arttıkça, daha iyi eşyanın çıkma olasılığı yüksek. Brother Eye Vault’ta aynı zamanda “regenerate gear” kısmını kullanarak karakterimizin stat’larını yükseltebiliyoruz. Bu kısım oldukça önemli. Regenerate gear, elimizdeki tüm eşyaları gösteriyor. Bu eşyaları Regenerate yaptığımızda yani bir nevi düzeltme istediğimizde, daha iyi veya daha kötü stat’lar çıkabiliyor. Bu nedenden benim size tavsiyem, seviye atlamış karakteriniz ve başarılı bir eşyanız varsa, daha kötü eşyanızı rejenere edin. Ancak unutmayın ki rejenere etmek, ücretsiz değil. Oyun içerisinde kazandığımız paralarla, rejenere işlemini gerçekleştirebiliyoruz.

1 2

Görüntülenmeler:
16
İlgili etiketler:
· · · · · · · · ·
İlgili Kategoriler
Haber · İncelemeler · Oyun Haberleri · Oyun İnceleme · PC · PlayStation · XBox