Kingdom Hearts HD 1.5 + 2.5 ReMIX İncelemesi Kingdom Hearts HD 1.5 + 2.5 ReMIX İncelemesi

Kingdom Hearts HD 1.5 + 2.5 ReMIX İncelemesi

HaberİncelemelerOyun HaberleriOyun İncelemePlayStation 4 Nisan 2017 16:27 Ceyda Doğan Karaş

Duygusal anlatımı ile birçok oyuncunun kalbini kazanan Kingdom Hearts, HD 1.5 + 2.5 ReMIX ismiyle tekrar karşımızda. İncelememiz sizlerle. Kingdom Hearts HD 1.5 + 2.5 ReMIX İncelemesi

Duygusal anlatımı ve birçok oyuncunun kalbini kazanan Disney karakterleriyle bir arada harmanlanan Kingdom Hearts (KH) serisi, Final Fantasy ile mükemmel bir dünyayı ayaklarımızın altına seriyor. 

Kingdom Hearts HD 2.8 Final Chapter Prologue İncelemesi

Seriyi takip edenlerin tanıdık isimlerle yeniden maceraya atılacağı Kingdom Hearts HD 1.5 + 2.5 ReMIX, serinin son oyununa hazırlık niyetinde. 2002 yılından bugüne kadar birçok anıyı, arkadaşlığı ve birbirinden eğlenceli maceralarıyla peşinden sürükleyen seri, 15. yılına geldi. Aradan geçen zamanı kutlamak adına piyasaya çıkan Kingdom Hearts HD 1.5 + 2.5 ReMIX, içerisinde birçok sürprizi beraberinde getiriyor. Açıkçası seriye yeni başlamayı düşünenler için de fena değil. Ayrıca benim gibi KH çılgını bir oyuncuysanız, arşivlemenizi şiddetle öneriyorum.

KH bazı oyuncular için en mükemmel RPG’dir, bazıları için ise Disney ve FF karakterlerinin arkasına saklanan zavallı bir oyundur. Bugüne kadar hiç ortasını duymadım veya denk gelmedim. KH III gelene kadar sürekli önümüze ısıtılıp tekrar konan yemeklerden birçoğumuz sıkıldık. Tabii pek sevgili yapımcı firma, hazır üçüncü oyun gelmemiş, gelin sizi evrenle tanıştıralım diyerek paracıklarını da sayıyor olabilir. Kingdom Hearts HD 1.5 + 2.5 ReMIX, serinin en önemli ana hikayelerini barındırıyor. Açıkçası seriye başlamak istiyorsanız, sahip olmanız gereken PS4 oyunu kesinlikle bu.

4 farklı oyunun yanında 2 farklı sinematik ara sahneleri barındıran KH HD 1.5 + 2.5 ReMIX, geçtiğimiz aylarda piyasaya çıkan II.8 Final Chapter Prologue ile bağlantılı olarak ilerliyor. Tabii ana hikayeler bu oyunda barındığı için kafanızdaki soru işaretlerini gidermek çok kolay olacaktır. Bu oyunda birlikle KH 1 ve 2’nin (1080p ve 60fps) kendisine, Birth by Sleep ve RE:Chain of Memories’e sahip oluyoruz. Bunların yanında Nintendo DS’te spin off olarak uzak geçmişte hayatımıza giren 358/2 Days ve Re:Coded da HD 1.5 + 2.5 ReMIX’in bir parçası. 358/2 Days ve Re:Coded, ara sahnelerden oluşan sinematikler eşliğinde ilerliyor, yani oyunların kontrolü bizde değil. Oturup film gibi izliyorsunuz. Bu kısımda biraz artı, biraz da eksilerden bahsetmek lazım.

358/2 Days ve Re:Coded, KH evrenindeki çok önemli belli parçaları bir araya getirse bile, oyuncunun kafasına daha fazla soru işareti koymaktan geri kalmıyor. Bunun nedeni ise sonlarının havada kalması. Bir önceki II.8 Final Chapter Prologue’da yer alan Kingdom Hearts χ Back Cover’daki sinematikler gibi; “şu kimdi, niye burada?” vb sorular, insanın içini yiyen cinsten. Tüm bunları bir kenara bırakırsak özellikle Re:Coded, Sora dahil birçok Keyblade Master’ın ortak yönlerini gümüş bir tepside sunar nitelikte. Sora’nın ve diğer Keyblade kullanıcılarının bağlantılarını, anılarını Re:Coded’ın ara sahnelerinde tekrar keşfedebiliyoruz. Olur da zamanında oynayamadıysanız, tüm hikayeyi tek seferde anlayabiliyorsunuz.

Kendinizi KH evrenine bağlamak istiyorsanız, bu oyundan muhtemelen daha iyisini bulamazsınız. Dağınık birçok hikayeyi bir araya getiren HD 1.5 + 2.5 ReMIX, seriye başlamanın en iyi yolu. Teknik ve görsel anlamda HD 1.5 + 2.5 ReMIX, oyunların ilk versiyonlarından çok daha başarılı görünen grafikler, sahne detayları, atmosfer ile oyuncuların karşısında dimdik durabiliyor. Gözle görülür en önemli detay ise grafiklerin daha yumuşak ve detaylı olması. Ayrıca oynanışta 60fps kalitesi de gözden kaçmıyor. Kontrol ettiğimiz karakterlerin kullandığı keyblade’leri, vuruşlar, yetenekler, büyüler ve çok daha fazlası KH evrenine yakışır derecede yeniden süslenmiş. 

Her ne kadar oynanış 60fps kalitede görünse bile ara sinematikler 30fps kilidiyle bizi karşılıyor. Doğal olarak hikayenin güzelliğini oynanışta rahat bir şekilde deneyimlerken, ara sinematikler insanın biraz canını sıkıyor.

Görsel anlamda her şey gayet başarılı demiştim. 1080p’de (veya PS4 Pro’da 4k kalitede) karakter modellemeleri inanılmaz görünüyor. Mimikleri okumak ve duyguları anlamak, ilk oyunlara nazaran bu oyunda çok daha kolay. Mimiklerin yanında, saç detayları, kostümlerdeki ince işlemeler de gözden kaçmıyor. İnsan PS2’deki oyundan birden PS4’tekine geçince biraz yadırgamıyor değil ancak görsellere alışmak çok kısa sürüyor. Her ne kadar ara sinematikler 30fps kilidinde takılsa bile pikselleşmelerden kaçmak mümkün. Ne de olsa araya giren o kadar yıldan sonra daha kaliteli sinematikleri görmek de nimettendir. 

Oynanış kısmında KH1 kamera kontrolünü sonunda bize bırakıyor. Analogdan kontrol edebildiğimiz kamera açısı kimi zaman sapıtabiliyor ancak kısa sürede alışmak mümkün. Bu arada unutmadan yazmakta fayda görüyorum; KH1, KH2 ve Birth by Sleep, bunların hepsi “Final Mix” versiyonları. Yani bu da ekstra boss savaşları, yeni kostümler, yeni yetenekler, kostüm renk seçenekleri demek. Bu yenilikler, hikayede hiçbir detayı değiştirmiyor, sadece oynanışı daha zorlu ve eğlenceli hale getiriyor. 

Oluşan soru yağmurunu gidermek amacıyla yazma ihtiyacı seziyorum KH’ı oynarken sıralamayı; Kingdom Hearts, KH: Chain of Memories, Kingdom Hearts II, KH: 358/2 Days, KH: Birth By Sleep şeklinde yapabilirsiniz. Ancak 358/2 Days, aslında KH 1 ve KH 2 arasında geçiyor. Kişisel olarak önce KH 2 oynayıp, ardından 358/2 Days bitirmiştim. Bu sırayla gidildiğinde hikaye, çok daha etkileyici oldu. 

HD 1.5 + 2.5 ReMIX, genel olarak seriyi bilenler için yeni bir hikaye sunmuyor ve açıkçası da sunmaması da gerek. KH 3 yoldayken, biz de kendimizi böyle Final Mix’lerle falan avutuyoruz işte. Seriye henüz başlamayanlar için bulunmaz nimetlerden olan HD 1.5 + 2.5 ReMIX, hikayeye hakim olup da PS4 sahipleri için arşivlenmeyi hak eden oyunlardan biri. KH 3 gelse de oynasak artık… Yettin artık Square Enix, bekle bekle şiştik 🙁

FRAGTİST DEĞERLENDİRME

9 / 10

Kingdom Hearts dört büyük oyunun kesin sürümleri ile sağlam, sonunda tatmin edici bir koleksiyona kavuşuyor. Seriye mükemmel bir giriş noktası.
Seriye başlamak için bulunabilecek en sağlam oyunlara sahip
1080p ve 60fps kalite
Zengin oynanış dinamikleri
Gözle görülür derecede düzeltilen oynanış ve detaylar
30fps'ye düşen ara sinematikler
Kimi zaman ara sinematikler pikselleşiyor


Ceyda Doğan Karaş Editor in chief

86 doğumlu. Evli, mutlu, Tauren'li. Star Wars, Doctor Who, Yu-Gi-Oh ve Blizzard delisi. 93'ten beri video oyunlarıyla fazla uğraşıyor ve hayatı onların üzerine şekilleniyor. Korku, macera, psikoloji kitap ve animelerine bayılıyor. Koyu Beşiktaş taraftarı ve cosplay organizatörü. Ayrıca cosplay, vazgeçemediği hobilerinden sadece birisi.