LEGO Star Wars: The Force Awakens İncelemesi LEGO Star Wars: The Force Awakens İncelemesi

LEGO Star Wars: The Force Awakens İncelemesi

HaberİncelemelerOyun HaberleriOyun İncelemePlayStation 24 Ekim 2016 15:45 Ceyda Doğan Karaş

Star Wars: The Force Awakens'ı hiç böyle görmediniz. LEGO'nun eğlenceli dünyası ve filmde görülmeyen detaylar incelememizde. LEGO Star Wars: The Force Awakens İncelemesi

LEGO oyunları yıllardır en eğlenceli yapımlar arasında yer almıştır. Tabii bazı oyuncular için LEGO oyunları, Yüzüklerin Efendisi veya Star Wars gibi ciddi yapımlara göre değildir. Bu da zevk meselesi diyerek konuyu LEGO Star Wars: The Force Awakens‘a getirelim. Birçok Star Wars oyunu gibi LEGO Star Wars: The Force Awakens da kendi içerisinde LEGO severleri mutlu etmeye yetecek kadar başarılı.

Yıllardır beklediğimiz o an geldi LEGOcular. Yeni oyunumuzda bizi bol eğlence, bol parçalanma ve önemli parçaları da bir araya getirme bekliyor. Bu sefer daha fazla uçacak ve hatta birkaç dakikalık da olsa Darth Vader olarak, “gücümüzün” sınırlarını zorlayacağız. Peki bu oyunu oynamak size ne kazandıracak? Lor San Tekka’nın tam olarak kim olduğunu, Luke Skywalker’ın gizemini, First Order’ın galaktik hakimiyetinin ardındaki detayları, Han Solo ve Chewbacca’nın kaçakçılık operasyonlarını, C-3PO’nun kırmızı kolunun ardındaki gizemi ve daha birçok içeriği bu oyunda görmek mümkün. Ben zaten bunları biliyorum diyorsanız, en azından “eğlenmek” namına bu oyuna bir şans verin derim.

Filmden daha çok detay ön planda

Her ne kadar görünüşte LEGO oyunları “komedi” unsurunu ön plana çıkarsa da filmde olmayan birçok içeriği LEGO Star Wars: The Force Awakens’ta görmek, sizi bu oyuna bir adım daha yaklaştıracaktır. Filmdeki boşlukları hikaye anlamında dolduran, daha fazla Harrison Ford, Carrie Fisher, Anthony Daniels, Daisy Ridley, Oscar Isaac, John Boyega ve Adam Driver gördüğümüz bu oyunun türü aksiyon, macera. Bunu cepte tutun. Bu oyunun diğer güzel yanı ise filmde silinmiş sahnelerden daha fazlasını sunması. Keşfedilecek birçok gezegen, karakter ve daha fazlasını bu oyunda bulmanız mümkün.

fragtist-lego-star-wars-the-force-awakens

Olur da ilk paragrafları okuyup gaza geldiyseniz ve oyunu çoktan satın aldıysanız, uyarmakta fayda görüyorum; bu oyunda ciddiyet yok. Beklemeyin öyle bir şey. Hele ki ilk defa LEGO oyunu oynayan biriyseniz, koskoca Star Wars ne hale gelmiş demeyin. Zira LEGO oyunlarının her birinin yapısı bu şekildedir. Filmlerdeki ara detayları doldurur ve buna espritüel yapıyla yaklaşır.

Oynanış

Oyunun genel yapısı TPS bakış açısına sahip. Karakterler arası geçiş yapıyor ve bazı bulmacaları da doğru karakterle çözmemiz gerekiyor. Han Solo’nun silah kullanımında daha başarılı olması veya Chewbacca’nın daha güçlü olması, her bölümde farklı amaçlarla kullanılıyor. Tabii eski Star Wars karakterlerinin yanında Kylo Ren, Finn, Rey gibi isimler de oyunun önemi parçası. İlk birkaç dakika eski filmlere odaklanıyor ve genel özet tadında, The Force Awakens’ın öncesine gidiyoruz. Ardından asıl olaylara geçiş yapıyoruz. Yeni isimlerimizi kontrol ederken tabii ki eski LEGO serileri gibi, her karakterin özel yeteneğinden yararlanıyoruz.

fragtist-lego-star-wars-the-force-awakens-falcon

Ayrıca Millennium Falcon gibi güzelliği kontrol etmek bambaşka bir his. Bol bol sağa sola uçup, görev icabı bir şeyleri patlatmak da mümkün. Oyundaki her bir aracı kontrol etmek ayrı eğlenceli. X-Wing, TIE Fighter ve daha fazlasını bu oyunda görebiliyorsunuz. En azından sadece sinematik gösterip geçmemişler, bu da bir şeydir.

Oynanışta ayrıca bol bol bulmaca öğelerine yer verilmiş. BB-8’i daha yüksek yerlere çıkarmak için gerekli parçaları bulmak veya devasa bir uzay gemisini uçurabilmek için önce onu tamir etmek gibi bulmacalar, ayrıca belli sıralarda çözülmesi gerekiyor. Bir önceki serilere göre bu oyunun bulmacaları, biraz daha zorlu ve eğlenceli olmuş.

Grafik, müzik, seslendirme

LEGO oyunlarına hakimseniz, kaplama ve grafiklere alışıksınız demektir. Parlak ve her şeyin LEGO parçalarından oluştuğu oyunun grafikleri, başlarda gözü rahatsız edebiliyor ancak zamanla kendinizi o dünyanın içerisine bırakıyorsunuz. Tek sorun oyunda belli yerlerinde, oynanışı ve grafiği ciddi anlamda etkileyen bug’lar. Karakterinizin zıplaması gereken noktalara ulaşamaması, bir bulmacanın bug’da kalıp, son kaydınızdan sizi başlatmaya zorlaması gibi durumlar hala oyunda hakim.

Bug kısmını kenara atıp dikkatli incelersek, seslendirme ve müzikte mükemmel, animasyon kısmında son derece eğlenceli ve güzel girişler yapan oyunumuz, LEGO severlerin arşivlemesi gereken yapımlardan biri. Oynanış süresi de oldukça uzun. Filmden çıkan oyunları genelde tercih etmem, zira sonlarını bilirim ve detayları da mutlaka incelemişimdir. Ancak LEGO oyunları, diğer filmlerden esinlenen oyunlardan çok farklı. Araya ilginç içerikler koyup, boşluğu o kadar güzel dolduruyor ki farkında olmadan kendinizi oyuna kaptırıyorsunuz. Bir de bu oyuna yedirilen az da olsa açık dünya elementlerinin eklenmesi, kendisini tekrar oynattırıyor.

Kısacası LEGO Star Wars: The Force Awakens, türünün başarılı örneklerinden biri olarak öne çıkmayı başarıyor. Çeşitli sırları ortaya çıkartmak, farklı bakış açısına sahip bu oyunun karakterlerini denemek, birbirinden eğlenceli Star Wars araçlarını kontrol etmek, filmden daha fazla hikayeye doymak, yanınıza minik bir arkadaşınızı alıp galaksinin güzelliklerini ona da tattırmak istiyorsanız; bu oyun size göre demektir.

FRAGTİST DEĞERLENDİRME

7.5 / 10Ceyda Doğan Karaş Editor in chief

86 doğumlu. Evli, mutlu, Tauren'li. Star Wars, Doctor Who, Yu-Gi-Oh ve Blizzard delisi. 93'ten beri video oyunlarıyla fazla uğraşıyor ve hayatı onların üzerine şekilleniyor. Korku, macera, psikoloji kitap ve animelerine bayılıyor. Koyu Beşiktaş taraftarı ve cosplay organizatörü. Ayrıca cosplay, vazgeçemediği hobilerinden sadece birisi.