Kategoriler

Nioh Alpha PS4 İncelemesi

Dark Souls’u alın, Japon tarihi ve efsaneleri ile birleştirin: Nioh. Senelerdir çıkışını yapamayan Nioh, sonunda karşımızda. Meraklılarını buraya alalım!

Uzun zamandır neden Dark Souls benzeri ancak farklı bir temayı işleyen oyun gelmiyor acaba diye kendi kendime soruyordum. Cevabını Nioh‘un aphasının gelişi ile almış oldum. Dark Souls serisini, katana, samuray, eski Japon teması, Oni falan bunları seviyorsanız ve hatta Onimusha oynayıp sevmişseniz; Nioh size de hitap edecek bir oyun.

Oyunda William adındaki bir karakteri oynuyoruz. Kendisi bir Japon lordu ve batılı bir annenin sarı saçlı oğlu. Açıkçası ben oyunu açıp oynamaya başladığımda ofiste karakteri ilk gördüğümüzde hep bir ağızdan “Geralt la bu” dedik. İnanılmaz benziyor Team Ninja neden bu kadar benzer bir surat kullanmış anlamadık. Saç, sakal, yüz hatları bildiğin Geralt of Rivia.

fragtist-nioh-ps4-alpha-inceleme-01

Nioh’un aslına bakarsanız uzun ve sancılı bir çıkış macerası var. Orjinalinde Koei tarafından 2004 yılında anons edilmişti. Oyunun senaryosu Akira Kurosawa‘nın tamamlanmamış Oni (İblis) senaryosundan temel alınmış. Hatta oyunun adı da o dönemde Oni olarak planlanmıştı. Yarım olan senaryo ise Akira Kurosawa’nın oğlu Hisao Kurosawa ve Kou Shibusawa tarafından tamamlanmıştı. Üstelik hem oyun hem de film olarak çıkacaktı. Shibusawa ile yapılan bir röportaj da kendisi “senaryo Seven Samurai ve The Hidden Fortress tadında” gibisinden bir laf etmişti.

Nioh olarak adı değiştirilen oyun, 2006 yazında tekrar açıklandı. PlayStation 3 oyunu olarak piyasaya sürülecek olan oyun için pre-rendered oyun tanıtım videosu bile yayınlandı ve 2005 Electronic Entertainment Expo’da (Kısaca E3) ve 2006’da Tokyo Game Show‘da tekrar gösterildi. Ancak oyun asıl planlı olan çıkış tarihi 2006’yı kaçırdı. Üstelik Koei’den bir açıklama bile gelmedi. 2009 yılında ise Koei bir açıklama yaparak oyunun halen yapım aşamasında olduğunu bildirdi. 2010 yılında ise Koei Tecmo (Bu süreçte Koei firması adını Koei Tecmo olarak değiştirdi) oyunun yapımını Team Ninja‘ya tamamlatacağını açıkladı.

2012’de Koei Tecmo CEO’su Yoichi Erikawa oyunun alpha sürecini tamamladığını açıkladı. 2014 yılında ise gelen haberler halen yapım aşamasında olduğu ve oyunun daha da iyiye doğru gittiği yönündeydi. 2015 Eylül ayında ise Tokyo Game Show’da PlayStation 4 için Nion adı altında tekrar gösterildi. 26 Nisan 2016’da yani geçtiğimiz günlerde ise oyunun alpha demosu PS4 oyuncuları için PlayStation Network üzerinden erişilebilir hale geldi (2012’de aplha süreci tamam denilen oyuna 2016’da alpha demosu yayınlanması nasıl bir kafa onu da çözemedim ama neyse…). 5 Mayıs’ta sona erecek olan apha demosunu bitirebilen oyunculara, oyun çıktığı zaman ücretsiz bir DLC hediye edileceği açıklandı.

1 2 3 4

Görüntülenmeler:
30
İlgili etiketler:
· · · · · · · · · · · ·