Nioh Alpha PS4 İncelemesi Nioh Alpha PS4 İncelemesi
Dark Souls'u alın, Japon tarihi ve efsaneleri ile birleştirin: Nioh. Senelerdir çıkışını yapamayan Nioh, sonunda karşımızda. Meraklılarını buraya alalım! Nioh Alpha PS4 İncelemesi

Seviye atlamak demişken hemen o konuya da giriş yapayım. Yine ve yine Dark Souls’taki bonfirelar gibi burada da Shrinelar var. Shrineları kullanarak seviye atlıyoruz. Oyunda Body, Heart, Stamina, Strenght, Skill, Dexterity, Magic ve Spirit olarak ayrılmış özelliklerden istediklerimizi arttırabiliyoruz.

fragtist-nioh-ps4-alpha-inceleme-05

Dark Souls’ta topladığımız Soul’lar gibi Nioh’ta da topladığımız Amrita‘yı harcıyoruz. Amrita sadece öldürdüğümüz düşmanlardan değil. Shrine’da adak adadığımız eşyalar ile de toplanabiliyor. Ancak adak konusunda bir de şöyle bir detay var bu adaklar sayesinde tamir malzemeleri, amtira taşları, healing malzemesi falan da kazanabiliyoruz.

Shrine konusunu biraz açayım. Shrine’ı sadece level atlamak ve eşyaları adak adamak için kullanmıyoruz. Burada istersek bir arkadaşımızı oyuna davet edebiliyor, istediğimiz Guardian Spirit‘i seçebiliyor, Kodama‘ların kutsamasını seçebiliyor ve Jutsu ayarlayabiliyoruz. Guardian Spirit’i geri çağırabiliyoruz. Ancak bu seçenekler biz oyunda ilerledikçe genişliyor, açılıyor.

Guardian Spirit, Kodama ve Jutsu konusu ise güzel düşünülmüş bence. Oyunda istediğimiz bir Guardian Spirit’i seçebiliyoruz bu spirit sayesinde karakterimize farklı bonuslar kazandırıyoruz. Guardian Spiritler ile bir çok şeye bonus sağlıyoruz. Hatta bu spiritler yaşayan silahlar (Living Weapons) olarak geçiyor ve dövüşerek şarjının dolmasını sağlıyoruz. Dolduğu zaman ise yuvarlak ve üçgene aynı anda basarak aktive ediyoruz. Bütün bunların dışında topladığımız amritayı öldüğümüzde düşürdüğümüz için her bir spirit’in %20‘lik oranda koruması var. Hemen burada detaylarını görebilirsiniz.

Kodama‘lar ise oyunda sağa sola gizlenmiş küçük ruhçuklar, onları bulup shrine’a gönderiyoruz daha sonra ise shrine’da kendilerinden bizi kutsamalarını (bless) istiyoruz. Oracle Amtira kazancımızı, Swordsman silah, Warrior zırh, Healer elixir, Hunter ise ammunition düşürme şansımızı arttırıyor. Ancak tek seferde tek bir kutsama alabiliyoruz. Jutsu hazırlama işlemini de yine Shrine üzerinde yapıyoruz. Jutsular ise Shuriken, Powder ve Talismanlar sağlıyor ve iki kategoriye ayrılmış durumdalar.

Bir tanesi Ninjutsu diğeri ise Onmyo Magic olarak geçiyor. Ninjutsular silah tabanlı diğeri ise elemantal ve ruhani sanatlar üzerine. Jutsuları yine shrine’da puan harcayarak açıyor ve istediğimizi seçerek kullanıyoruz. Jutsular da harcanabilir eşyalar gibi D-Pad tuşlarına atanıyor. Shrine üzerindeki bir diğer özellik ise Call Back adı verilmiş olan seçenek bu seçenek sayesinde öldüğümüz zaman, öldüğümüz yerde kalan Guardian Spirit’i kendimize geri çağırmamıza olanak sağlıyor. Ancak bunu yaparsak düşürdüğümüz tüm eşya ve amtirayı kaybediyoruz.Sonat Samir

Herşey 1993 senesinde arcade salonunu keşfetmesi ile başladı. Daha sonra eve giren Atari 2600 ile işlerin boyutu çok değişti. Video oyunları artık hayatının vazgeçilmez bir parçası. FRP hobisi ise hayatında ayrı bir öneme sahip.