Resident Evil 4 (PS4) İncelemesi Resident Evil 4 (PS4) İncelemesi

Resident Evil 4 (PS4) İncelemesi

HaberİncelemelerOyun HaberleriOyun İncelemePlayStation 13 Ekim 2016 17:14 Ceyda Doğan Karaş

Yeni nesil konsollarda zombi öldürme keyfi. Yıllar sonra tekrar Leon ile maceralara atılıyoruz. Resident Evil 4'ün PS4 versiyonunu inceledik. Resident Evil 4 (PS4) İncelemesi

Yıllara meydan okuyan seri Resident Evil (RE), en sevilen oyunlarından olan Resident Evil 4 ile tekrar karşımızda. Yeni nesil konsolları es geçmeyen RE4, geliştirilmiş grafik ve kaplamaları, sorunlu kamera açılarıyla biraz sıkıntılı bir süreçte. Tabii söz konusu Leon olunca, bir süreden sonra teknik sıkıntıları bir kenara bırakıyorsunuz. Bir dakika… Yoksa siz hiç RE4 oynamadınız mı? Ohooo o zaman sizi incelemeye alalım.

Aslında RE4 için yazılacak çok bir şey yok ancak daha önce oynamayan ve PS4 için satın almaya değer mi sorusunun cevabını vermek gerek. Günümüzde birçok eski oyun yeni nesil platformlara ayak uydurabilmek için yeniden geliştiriliyor, müzikleri elden geçiriliyor ve grafikleri, kaplamaları düzenleniyor. Bazı oyunlar, alnının akıyla “yeniden” karşımıza çıktığında işini başarıyla gerçekleştirip, nostalji yapmak isteyenlere tatlı deneyimler yaşatıyor. Hatta daha güzeli, oynanmasını düşündüğümüz bu eski oyunlar, daha önce oynamayanlar için biçilmiş kaftan.

Geçmişte en sevdiğim oyun serilerinden biri haline gelen Resident Evil, dördüncü oyunundan sonra eski tadı veremeyince, devamını getirmemiştim. Konsept süper, zaten zombi olaylarına bayılıyorum, üzerine bir de harmanlanan başarılı bir senaryo olunca RE, detaylarıyla oyuncuyu mutlu eden yapımlardan biri haline gelmişti. Yine de dördüncü oyundan sonra seride bir şeyler eksildi ve ya hikaye, ya da beklenmeyen mantık hataları, RE’ı bazılarımıza göre zaman kaybından ibaremiş gibi düşünüldü. İnternet kafelerde çılgıncasına oynadığımız ve günümüzün grafiklerine oranla, leş gibi de olsa o zaman ağzımız açık izlediğimiz sinematiklerle süslü RE serisi, şimdilerde yeni oyunu için hazırlığını sürdürüyor.

fragtist-re4-resident-evil-4-ps4-leon

Konuyu uzatmadan RE4’ün PS4’teki nimetlerine gelin yakından bakalım. Aynı hikayeye, daha gelişmiş grafiklerle yakından baktığımız oyunda, Leon S. Kennedy‘yi kontrol ediyoruz. Leon, bir polis ve başkanın kızı Ashley Graham’ı bulmakla görevlendirilmiştir. Bir tarikat tarafından kaçırılan Ashley’i bulmaya çalışırken, başımız Pueblo köyünde derde girer. Tabii oyun başında Leon, bizlere Umrealla Şirketi’nin pisliklerinden bahsetmekten geri kalmaz. Şirket, Raccoon Şehri’ni nükleer füze ile yok etmiştir. Leon Scott Kennedy, şehirden kurtulmuş ve bunun öğrenilmesi üzerine ABD ajanlığına alınmıştır. İşinde oldukça başarılıdır. Bu nedenden Ashley’i bulması için görevlendirilir. Ancak gittiği köy, virüslü insanlarla doludur.

Hybrid Wars İncelemesi – Eski Tat Oyunları Özleyenler İçinCeyda Doğan Karaş Editor in chief

86 doğumlu. Evli, mutlu, Tauren'li. Star Wars, Doctor Who, Yu-Gi-Oh ve Blizzard delisi. 93'ten beri video oyunlarıyla fazla uğraşıyor ve hayatı onların üzerine şekilleniyor. Korku, macera, psikoloji kitap ve animelerine bayılıyor. Koyu Beşiktaş taraftarı ve cosplay organizatörü. Ayrıca cosplay, vazgeçemediği hobilerinden sadece birisi.