Tropico 5 İnceleme Tropico 5 İnceleme
En güzel kokulu çiçeklerin yetiştiği, en tatlı meyvelerin yendiği ve enfes güzellikleriyle beni her gün kendine daha da aşık eden ufacık adama, Tropico’ya geldiklerinde... Tropico 5 İnceleme


En güzel kokulu çiçeklerin yetiştiği, en tatlı meyvelerin yendiği ve enfes güzellikleriyle beni her gün kendine daha da aşık eden ufacık adama, Tropico’ya geldiklerinde henüz çocuktum.
Çayırlarında koşar, oynar, canım sıkılınca balık tutmaya giderdim. Her ne kadar bir avuç insan olsak da çok mutluyduk. Ancak kötü adamlar geldiğindeyse her şey bir anda değişti. Her şeyi yakıp yıktılar, para için bizleri köleleştirdiler ve o gün bir yemin ettim. Tropico’yu ben yönetecek, bu insanlara asla izin vermeyecektim. Aslında hikâye böyle de olmayabilir. Belki içimizden bir grup bizi köleleştirmişti ya da sorunsuz, mutlu bir şekilde yaşamaya devam ediyorduk. Bilmiyorum… Aslında tarih hiçbir zaman çok da net olmamıştı. Tek gerçek vardı o da benim Tropico’ya hakim olacak olmamdı.

Fragtist_Tropico 5_İnceleme (1)

Gerek eğlenceli ve derin oyun yapısı, gerekse uzun oyun süresiyle birçok strateji-severin bilgisayarında kendine yer bulmayı başarabilen bir seri olan Tropico, özellikle 4. oyunu ile dikkatleri üzerine toplamış, bizi devam oyununu bekler halde bırakmıştı. Şimdiyse yapımcılar 3 senelik bir molanın ardından, arada çıkan birçok DLC’yi saymazsak tabi, Tropico 5 ile karşımızda yerini almış durumda. Eğlenceli tanıtım görselleriyle ve yeni vaatleriyle ilgileri üzerine toplayan yeni Tropico oyunu acaba beklentimizi giderebilecek mi? Buyurun beraber bakalım!

Fragtist_Tropico 5_İnceleme (5)

Oyuna her zamanki gibi diktatörümüzü kişiselleştirerek başlıyoruz. Irkı, rengi, saçı, sakalı, kıyafeti derken bu kısma bolca zaman harcıyoruz demek isterdim ancak ne yazık ki bu bir RPG değil ve o kadar derinlik yok bu konuda. Saçı püskülü bir tarafa ayırırsak, karakter yaratma ekranın karşımıza 2 önemli soru çıkıyor. İlki “Bir diktatör neden astronot kıyafeti giyer?”, ikincisiyse “Hangi yeteneği seçmeliyim?”. İlk soruya yapımcıların ufak bir şakası olarak bakıp bir kenara bırakırsak, ikinciyle uğraşmaya başlayabiliriz. Bu seçim kısmında karşımıza 10 farklı kişilik sunulmuş. Bunlardan kimi inşaatları belirli bir yüzde ucuza yapmanızı sağlarken, kimisi çevre kirliliğini azaltıyor, kimisi finansal ayrıcalıklar sunuyor. Oyunun geleceğini belirleyecek kararlardan biri desek bu yeteneklere, hiç de abartmış olmayız. Diğer gelecek belirleyicisiyse zorluk seviyeleri tabi ki.

Yalnız bu noktada bir yanılgıya düşüp, birçok oyunda olduğu gibi “Ne önemi var canım, hepsi aynı!” dememenizi öneriyorum zira yapımcılar dengeyi çok iyi ayarlamışlar. Tropico 5, her biri 5’er alt seviyeye sahip olarak Ekonomik, Politik ve Doğal Afetler olmak üzere 3 farklı konuda zorluk seviyesi sunuyor bize. Eğer strateji oyunlarında yeniyseniz düşük ayarlarda, stratejiye alışkın ama Tropico’da yeniyseniz orta seviyelerde, bir Tropico canavarıysanız üst seviyelerde oynamanız şiddetle önerilir. Ha bu arada unutmadan ekleyelim, hangi zorluk seviyesinde olursanız olun, zaman ilerledikçe ve çağlar değiştikçe işiniz biraz daha zorlaşacak. Eski oyuncular “Çağlar derken abi, yeni mi o?” demeden önce hemen açıklamakta fayda var.



Samet Elitok

Bol okuyan, bol yazan, müzikle yaşayan, bir garip oyuncu adam...