Yu-Gi-Oh! Legacy of the Duelist İncelemesi Yu-Gi-Oh! Legacy of the Duelist İncelemesi

Yu-Gi-Oh! Legacy of the Duelist İncelemesi

HaberİncelemelerOyun HaberleriOyun İncelemePC 22 Ocak 2017 17:47 Ceyda Doğan Karaş

Konami adam olmaz ama Yu-Gi-Oh! hatırına Yu-Gi-Oh! Legacy of the Duelist'e şans verilir. Meraklıları için detaylar incelememizde. Yu-Gi-Oh! Legacy of the Duelist İncelemesi

1994 yılından bugüne kadar milyonlarca takipçi kazanan Kazuki Takakashi‘nin hayata geçirdiği yapım Yu-Gi-Oh!, anime ve manga dünyası kadar, oyun dünyasının da bir parçası haline geldi. 2015 yılında PlayStation 4 ve Xbox One platformlarında çıkış yapan kart oyunumuz Yu-Gi-Oh! Legacy of the Duelist, sonunda PC platformuna da giriş yaptı. Pek sevgili Konami bizi bir süre beklettiği için inceleme yazımızı ancak size sunabildik. Karşınızda Yu-Gi-Oh! Legacy of the Duelist!

Bir zamanlar televizyonda Yu-Gi-Oh!’nun en azından bir sezonunu izleyebilmişseniz, o zaman hikayenin “ufak” kısmından haberdarsınızdır. Hikayeden tamamen uzak kalanlar için özet geçelim; İnanışa göre 5000 yıl önce Mısır Firavunları Gölge Oyunları adındaki çok karanlık bir oyun oynamaktadırlar. Bu oyun, devasa taş tabletlere resmedilmiş canavarların birbirleriyle kapışmasını konu alır. Bu canavarlar yüzünden Dünya, yıkımın eşiğine gelir. Tehlikenin farkına varan cesur bir Firavun, hayatı pahasına kendisini savaşın ortasına atar. Bundan sonrasında Yu-Gi-Oh! Duel Monsters‘ın ana hikayesine giriş yaparız. Anime/manga boyunca Yugi Mutou isimli bir gencin hayatına odaklanırız. Yugi, Pegasus J. Crawford (Maximillion Pegasus) tarafından yaratılan Düello Canavarları (Duel Monsters) adlı kart oyununa ilgi duymaktadır. Büyükbabası ile yaşayan Yugi, bir gün kendisine hediye edilen Milenyum Yapboz’unu (Millennium Puzzle) çözmeyi başarır ve karanlık bir ruhun serbest kalmasına neden olur. Bu ruh, Yugi ile bir bütün haline gelir. Ne zaman Yugi, kendisini biriyle düelloda bulsa, bu ruh onun kazanması için HER ŞEYİ yapar.

Hikaye konusu gerçekten uzun, spoiler vermemek ve sürprizi bozmamak adına oyunun gidişatına odaklanalım. Legacy of the Duelist, Yu-Gi-Oh! hakkında bilmeniz gereken hemen hemen her şeyi öğretiyor. Hikaye kısmından tutun, kartların nasıl kullanılması gerektiği ve kuralların ince detaylarına kadar her şeyi bu oyunda öğrenmeniz mümkün. 

Peki, Yu-Gi-Oh! nasıl bir oyun? Yu-Gi-Oh!, günümüzde oldukça popüler olan Hearthstone gibi kart oyunu. Ancak onun aksine Yu-Gi-Oh!, masaüstünde oynanan Magic the Gathering ile daha çok kıyaslanır. Tabii ki Magic, daha karmaşık, zor ve karanlık bir kart oyunudur. Video oyunu kısmında ne yazık ki fazla popüler değildir ancak hala dillerden düşmez. Yu-Gi-Oh!’nun bu kadar popüler olmasınn nedeni ise 59’dan fazla video oyunu olması ve Konami’nin Japonya’da bu konuda gerçekten çılgınlar gibi içerik üretmesi. Yu-Gi-Oh!’nun asıl olayı tabii ki video oyunları değil, tıpkı Magic gibi masaüstü oyunlarda Yu-Gi-Oh! da çeşitlidir. Hemen hemen her yıl farklı kartlar, desteler alır başını gider ve doğal olarak cüzdanınız hazırlıklıysa, bu oyundan zevk almayı başarırsınız. 

Oyunun hikaye yani single player kısmında Yu-Gi-Oh!, Yu-Gi-Oh! GX, Yu-Gi-Oh! 5D’s, Yu-Gi-Oh! ZEXAL ve Yu-Gi-Oh! ARC-V dahil olmak üzere güncel bütün animenin sezonları mevcut. Bu bölümlerin tamamı, hikayeyle eşdeğer ilerliyor ve önemli bazı düelloları gerçekleştiriyoruz. Hikaye kısmını ise tarihçi robotumuz INF-N8’in dilinden takip ediyoruz. Oyunda ilerlerken ve düello seçerken, karakterlerin animeden fırlamış HD görüntüleri araya giriyor. Herhangi bir seslendirme yok, sadece karakterlerin mimik ve konuşmalarını gösteren altyazıları, ekranımızın hemen alt kısmında görüyoruz. Legacy of the Duelist, bizlere klasik Duel Monsters, GX, 5D’s, Zexal ve Arc-V de dahil bütün seriden istediğimiz kartları, desteleri kullanmamıza izin veriyor. Bu da oyunun oldukça özgür olduğunun bir göstergesi.

Eğer bir Yu-Gi-Oh fanıysanız, saatlerce kartların özelliklerini okuyacak ve belki de en iyi desteyi yapabilmek için elinizden geleni yapacaksınız. Açıkçası kendi adıma senaryonun ilk sezonunu bitirdikten sonra yaklaşık 1 saat kendi destemi oluşturmak için zaman harcadım. Tabii daha önce Yu-Gi-Oh yapımı hakkında pek bilginiz yoksa, bu oyunda biraz kaybolmanız ihtimaller arasında. Ancak merak etmeyin, oyunun kendi eğitim kısmında, kafanızı kurcalayan bütün soruların cevabını bulabilirsiniz. Tabii İngilizceniz yeterli değilse, vay halinize.

Gravity Rush 2 İncelemesiCeyda Doğan Karaş Editor in chief

86 doğumlu. Evli, mutlu, Tauren'li. Star Wars, Doctor Who, Yu-Gi-Oh ve Blizzard delisi. 93'ten beri video oyunlarıyla fazla uğraşıyor ve hayatı onların üzerine şekilleniyor. Korku, macera, psikoloji kitap ve animelerine bayılıyor. Koyu Beşiktaş taraftarı ve cosplay organizatörü. Ayrıca cosplay, vazgeçemediği hobilerinden sadece birisi.