Quake Champions Kapalı Beta İncelemesi Quake Champions Kapalı Beta İncelemesi
Efsanevi FPS serisi Quake'in espora yoğunlaşmış en yeni oyunu olan Quake Champions'un Kapalı Betasını inceledik! Quake Champions Kapalı Beta İncelemesi

Oyunun kendisine gelecek olursak; kapalı betada 6 adet farklı oyun modu gözüküyor. Bunlardan üçü, oyun çıkış yaptıktan sonra açılıyor. Benim oynayabildiklerimse eskiden “Free-for-all” olarak adlandırılan “Deathmatch”, takım olarak oynanabilen “Team Deathmatch” ve en az üç şampiyona sahipseniz oynayabileceğiniz “1v1 Duel” modları.

Sırf uyuzluk olsun diye Gauntlet'la kovalamaca oynuyorum.

Sırf uyuzluk olsun diye Gauntlet’la kovalamaca oynuyorum.


“Bindik bi alamete gidiyoz kıyamete”
diyerek Deatmatch’e girdim ve aldım Railgun‘ı elime ilk saniyede oyundaki ilk Frag’imi haneme yazdım. Oyunu akıcı çalıştıracak bir sisteme sahipseniz, girer girmez siz görsel bir keyif bekliyor. Silahların ve karakterlerin modellemeleri, çevre detayları derken etrafta boş boş gezinip öldüğüm de oldu. “Ulan Arena tabanlı Shooter oyunda etrafı izleyip ne yapacaksın?!” diyen olabilir tabi. Silahlar demişken, Granade Launcher ve BFG’nin bu oyunda yer almadığını ekleyeyim. Plasma Gun yerine ise Quake 4’te de yer alan Nailgun bulunuyor. Tüm silahlar her haritada yer alıyor ve tıpkı eski oyunlardaki gibi onları da kendi noktalarından toplayabiliyorsunuz. Zırhlar, sağlık puanları ve Quad Damage gibi güçlendirmeler de yine eskisi gibi haritalarda dağılmış durumda.

Quad Damage'ın rengi bu sefer mavi değil, pembe olmuş.

Quad Damage’ın rengi bu sefer mavi değil, pembe olmuş.

 

Oynanış Quake 3’e oldukça benzer, rocket jump, strafe jump gibi Quake’le özdeşmiş hareketler Quake Champions’ta rekabetin zorluğunu artırıyor. Rakibi küçük düşürmek için Gauntlet’la peşinden koşmaya da devam ediyoruz. Her şampiyonun farklı farklı avantajlarından ve yeteneklerinden bahsettim. Bunlar; toplam can puanı, zırh puanı ve hareket kabiliyetinden ibaret. Tüm karakterlerde bu parametreler kişiliklerine göre farklılık gösteriyor. Ayrıca hepsinin farklı farklı oyun içinde etkinleştirilebilir yetenekleri bulunuyor. “Sorlag” zehirli toksinler fırlatarak rakiplerinin canlarını eritip, kendisi öldükten sonra bile zehirlediği rakibini öldürebiliyor, “Visor” belirli bir süre için duvarların arkasında rakipleri görebiliyor, “Nyx” ise bir süreliğine görünmez olup farklı bir yerde karşınıza çıkabiliyor. Bu yeteneklerin oynanışı ne ne kadar dengeli veya dengesiz hale getireceğini zaman gösterecek, ama bu dengeyi yakalamak için birden çok değişime uğrayacaklarını düşünüyorum. Özellikle Nyx’in “Ghostwalk” ismindeki bu görünmezlik yeteneğinin, Quake’in doğasına aykırı olduğunu düşünüyorum, çünkü bu oyunda amaç roketi rakibin suratında patlatmak. Ama göremediğimiz bir rakibe bunu da yapamıyoruz.

Yeteri meditasyonla, siz de Ranger gibi havada süzülebilirsiniz.

Yeteri meditasyonla, siz de Ranger gibi havada süzülebilirsiniz.

 

Son olarak, belki sadece kapalı beta diyedir ama oyunun müziklerini hiç beğenmedim. Çok yavan kaldılar. O kadar aksiyonun ve kanlı mücadelenin olduğu bir arenada yavaş çalan müzikler oyundan soğutabiliyor. Çözümü ise oyunun müziklerini kapatıp, arkadan Quake 3’ün orijinal müziklerinden olan “Deathmatch”i döngüde oynatmakta buldum.

id tech ve Saber tech tarafından geliştirilen hibrit bir oyun motoruyla çalışan Quake Champions’un kesin bir çıkış tarihi henüz belirtilmedi.

Benden elektrik almadığını söyleyen insanlara yapmak istediğim.

Benden elektrik almadığını söyleyen insanlara yapmak istediğim.

 

Ben oyunun son sürümünü şimdiden beklemeye başladım bile. Eksiklerini de tamamladıktan sonra hem oyun dünyasında hem de espor camiasında popüler olmaması için bir sebep yok.

Quake Champions Hem Ücretsiz Hem de Paralı Oynanabilecek


Fatih Eş

Çocukluk yıllarını TNT2’li bilgisayarında Quake, Soldier of Fortune ve Carmageddon gibi başyapıtları oynayarak geçirdi. Melodeath ve Power Metal ise hayatının vazgeçilmezi. Astronomi, bilim - kurgu ve teknoloji meraklısı şahsiyet.