Resident Evil 7 İncelemesi Resident Evil 7 İncelemesi

Resident Evil 7 İncelemesi

HaberİncelemelerOyun HaberleriOyun İncelemePC 27 Ocak 2017 14:30 Erke Akdeniz

Resident Evil 7, serinin eski ruhunu geri getirebilecek mi? Oyuna eklenen FPS açısı ne kadar etkili? Bütün cevaplar incelememizde. Resident Evil 7 İncelemesi

Uzun süredir beklediğimiz Resident Evil 7, 24 Ocak tarihinde çıkışını gerçekleştirdi. Oyunun demosu birçok oyuncuyu kendine çekerken, birçok Resident Evil hayranının da soru işaretleri bıraktı. Serinin bir oyunu ilk defa birinci şahıs perspektifinde çıkışını gerçekleştirdi. Peki bu serinin gidişatını nasıl etkileyecekti? Oyunun yapımcı şirketi Capcom, serinin son oyununda korku türüne odaklanmak amaçlı böyle bir karar almışlardı. Peki aldıkları karar doğru muydu? Oyun çıkışını gerçekleştirene kadar yayınlanan bütün videolar ve içeriklerde serinin yapı taşını oluşturan Umbrella Corp. ve zombilerden bir haber olduk. Peki Resident Evil 7’de bu iki önemli öge yer alıyor muydu? Bu soruların hepsi incelememizde.

Oyunda Ethan adında bir karakteri oynuyoruz. Öldüğünü sandığımız eşimizden bir gün ansızın, kendisini almamız yönünde bir e-posta alıyoruz ve yollara düşüyoruz. Maceramız bizi Louisiana’da bir malikaneye yönlendiriyor. Mükemmel bir geçiş sekansı ile arabamızı park edip ormanın derinliklerindeki eve ulaşmaya çalışıyoruz.

Eve girdiğimiz an, oyunun demosunu oynayanlar için tanıdık birkaç sahne başlıyor. Ancak şunu belirtmeliyim ki hikayenin kafanızda iyice oturması için etrafa dikkatli bakıp, olabildiğince çok dokümanı okumanızı tavsiye ederim. Özellikle bulduğunuz resimlerin arkalarına bakmayı unutmayın. Oyun sizi demoda olduğu kadar bulmacaya boğmuyor. Ancak demodan gördükleriniz ile ezbere oynamayın çünkü demoda bulduğunuz eşyaların yerleri, oyunun tam halinde bulduğunuzdan farklı.

Televizyon ekibinin başından geçenleri içeren video kaseti izledikten sonra şöminede bulunan kol sayesinde açtığımız meşhur gizli bölmeye giriyoruz. Buraya girdikten sonra daha derinlere gitmeniz gerekiyor ve olaylar gelişmeye başlıyor. Birkaç olay serisinden sonra evin telefonu çalıyor ve telefonun diğer tarafındaki bir kadın bizim bu eve aslında hiç gelmemiz gerektiğini, evden hızlı bir şekilde kaçmamız gerektiğini söylüyor. Daha sonra oyunun tanıtımında duyduğumuz meşhur, “Welcome to the family, son.” (Evlat, aileye hoşgeldin) repliğini duyuyor ve evin korkutucu sahipleri Baker ailesi ile akşam yemeğine (merak etmeyin akşam yemeği biz değiliz) oturuyoruz. Oyun boyunca, telefon ile bizi arayan yabancı kadın figürü aracılığı ile oyunun görev zincirleri başlıyor. Oyunun bana göre en büyük artısı ise akıcı şekilde ilerleyen hikayesi. Birçok linear oyun beni bir süre sonra sıkar. Ancak RE7’nin başından sonuna kadar sıkılmadan ve büyük bir merak ile oynadım.

Biraz da oyunun teknik özellikleri ve oynanışından bahsetmek istiyorum. Oyun RE (Resident Evil) Engine adlı bir oyun motoru ile yapılmış ve motorun ne kadar başarılı olduğunun en büyük kanıtı ise Mia karakteri. Karakterin olaylara verdiği tepkiler ve en başta izlediğimiz videoda bu detayları görebiliyoruz. Oyunun grafikleri cidden çok başarılı. Evin dışarıdan görüntüsünden tutun ormanın bize verdiği etkiye kadar gördüğümüz her şey grafiklerin başarısının bir kanıtı. Hali hazırda oyunun demosunu oynadıysanız, grafikler hakkında çok fazla şüpheniz olduğunu zannetmiyorum. 23.4 GB yer kaplayan oyunun grafiklerinde beni tek rahatsız eden kısım; karakterimizin yansıması. En bitkin ve topallayarak yürüdüğümüz zaman bile gölgemiz baston gibi dimdik.

RE7’nin PC optimizasyonu oldukça başarılı. Grafiklerin üst düzey olmasına rağmen, oyunun performansında çok fazla sıkıntı yaşamadım. Ancak oyunun tam ekran modunda, büyük bir ALT+TAB sıkıntısı var. ALT+TAB yapıp, oyuna tekrar geçtiğinizde oyun inanılmaz kasmaya başlıyor. Bu sorunu da oyunu çerçevesiz pencerede oynayarak çözebildim.

Oyunun müzikleri, gerilim dolu havayı korumayı başarmış. Giriş videosu dışında rastladığımız birkaç müzik, bana The Last of Us oyununun müziklerini anımsattı. Tam, oyunun müzikleri daha özgün olmalıymış diyordum ki; oyun bittikten sonra izlediğim post-credits sahnesinde, duyduğum müzik beni benden aldı.  (“Post-credits’ten sonra ekstra bir sahne yok” diye bir not düşerek, sizi bir dertten kurtarayım.)

Resident Evil 7 Oynayabilmek #1 // Misafir Çocuğu