The Collider 2 İncelemesi The Collider 2 İncelemesi
The Collider 2, uzaydaki koca bir geminin içerisinde hız yapmanın ne kadar keyifli olduğunu anlatacak kadar adrenalin dolu bir oyun. Detaylar incelememizde. The Collider 2 İncelemesi

The Collider 2, size uzaydaki koca bir geminin içerisinde hız yapmanın ne kadar keyifli olduğunu anlatacak kadar adrenalin dolu bir oyun.

The Collider 2, ilk oyunun aksine görevi bu sefer uzaya taşıyor. Kontrolüne geçtiğimiz üstün teknolojiyle donatılmış uzay gemisiyle, gezegenimizi tehdit eden devasa uzay gemisine karşı mücadele ediyoruz. İçten patlatmamız gereken gemi içerisindeki engelleri aşmalı, uzaylı parçacıklarını toplamalı hatta bazılarını yok etmeli, gerektiğinde de zamana karşı yarışmamız isteniyor. Bunu başarmak için de ışık hızına yakın bir süratle hareket etmemiz ve ani hareketler yapmamız gerekmekte. Tüm bu uğraşların hepsi, kendi gezegenimizi işgalcilerden korumak için!

Oyunda toplam 6 bölge var. Toplamda ise 54 görev bulunuyor. Bölgeler arasında geçiş yapabilmek için, mevcut görevlerinizde yeteri kadar puan toplamanız gerekiyor. 6 farklı uzay gemisinin bulunduğu oyunda, bir sonraki uzay gemisini erişebilmek için bölgedeki görevleri tamamlamanız ve yeteri kadar krediye sahip olmanız gerekiyor. Sahip olduğunuz kredilerle hem aracınızı hem de güçlendiricileri geliştirerek, görevleri daha hızlı ve daha yüksek puanla tamamlayabilirsiniz.

Oynanış çok basit tutulmuş. Sadece mouse hareketleriyle oynanan oyunda ek olarak sol tuşa basılı tutarak iticileri çalıştırıyorsunuz. Gemi otomatik ilerlediği için siz yön vererek engelleri aşmaya, kredileri toplamaya ve düşman parçacıklarını yok etmeye çalışıyorsunuz. Yine de mouse kalibrasyonunu iyi ayarlamakta fayda var. Eğer bir platforma veya engele çarparsanız kalkan sayesinde hayatta kalıyorsunuz ama kalkanın tekrar şarj olması için belli bir süreye ihtiyacı var. Ayrıca koridor duvarları kalkan devrede olsa dahi ölümcül olabiliyor. Daha yüksek hızlara ulaşmak için iticileri devreye aldığınızda da sadece belli bir süre kullanın yoksa motor aşırı ısıdan patlayabiliyor.

Görevler en başta çok kolay gibi gözükse de, sonraki bölgelerde ne kadar zorlaştığının ve oyun mekaniğinin ne kadar değiştiğinin hemen farkına varacaksınız. Özellikle de zaman yönetimi konusunda dikkatli davranmanız gerekiyor. Hatta bir süre sonra parmağınız sol tuştan inmemeli, çünkü süre yetmiyor arkadaş! Özellikle 3. bölgeden itibaren bazı görevleri tekrar tekrar yapmaya başlayacaksınız, onu söyleyeyim bazen.  Çok hızlı refleksler göstermeniz gerektiğinde elinize kramp bile girebilir muhtemelen.

the_collider_2_fragtist_6

Harita tasarımları genel itibariyle başarılı. İlk oyunu oynayanlar hatırlayacaktır, daracık bir borunun içinde hayatta kalmaya çalışır gibi mücadele ediyorduk. Bu da ona benzer, fakat hem uzay boşluğunda hem de koca bir geminin içinde dolaştığınızı bilmek sizi o kadar daraltmıyor. Upuzun koridorları geçtikten sonra ucu bucağı olmayan kompartımanlara girdiğinizde “haydaaa” diyeceksiniz içinizden. Yüksek hız ve koridorlardaki hareketli platformlar bazen başınızı döndürebilir. Aydınlık bir ortamdan, önünüzü dahi göremeyeceğiniz zifiri karanlıklara girip çıkacaksınız.Fatih Eş

Çocukluk yıllarını TNT2’li bilgisayarında Quake, Soldier of Fortune ve Carmageddon gibi başyapıtları oynayarak geçirdi. Melodeath ve Power Metal ise hayatının vazgeçilmezi. Astronomi, bilim - kurgu ve teknoloji meraklısı şahsiyet.