The Last of Us Part II, Bu Bir Oyun Değil Bir… The Last of Us Part II, Bu Bir Oyun Değil Bir…

The Last of Us Part II, Bu Bir Oyun Değil Bir…

İncelemelerKonsolOyun İncelemePlayStation 12 Haziran 2020 17:07 Burak Akmenek

Bu oyun anlatılmaz oynanır! The Last of Us Part II sizi paramparça edecek ve birleştirmeyecek. The Last of Us Part II, Bu Bir Oyun Değil Bir…

Ölüm makinesi

Ellie gerçekten de bir ölüm makinesine dönmüş durumda. Üstelik oyun içerisinden bulacağınız silah geliştirmeleri ve manueller bularak açacağınız yetenek ağaçlarıyla beraber ciddi anlamda bir yok edici oluyor. Ama altını çizerek yazayım ki bu sizi bir terminatöre çevirmiyor. Bu oyunda her zaman gizlilik ön planda.Bu yüzden aklınızı kullanmalısınız. Mesela köpeklerin kokunuzu aldığı bildiğinizden ve koku izinizi görebildiğiniz için köpek ve sahibinin geçeceği yere bir mayın koymak, çatışmaya girip risk almaktan daha güvenli bir çözüm olabiliyor. Mayın demişken biraz eşya yapma kısmından da bahsedelim: Ellie, etrafta bulduğu malzemeleri kullanarak silahlarını tezgahlarda geliştirebiliyor. Tabanca, bıçak (kırılmıyor), tüfek, shotgun, molotov kokteyli, ok ve yay derken cephaneliğimiz oldukça geniş. Bunları daha büyük şarjör, dürbün, susturucu vb yeniliklerle daha etkin bir hale getirebiliyoruz.

Hikaye, ah o hikaye ve siz

The Last of Us Part II’de ortamlar çok iyi ama değişen hava şartları bu atmosferi ciddi şekilde etkiliyor. Kar fırtınaları, şiddetli yağışlar, yoğun bitki örtüsü, karanlık ve diğer çevresel etkenler oyunda bambaşka bir karakter olarak kendi rolünü oynuyor. Oynamak derken oyunda mimikler, karakterlerin size bir anlık attığı bir bakış, duygu geçişleri, hatta şiddetin bile vücut diline yansıması bir başka. Müzik ise çok ustaca işlenmiş.Hani şunları şöyle dört satırda yazdım ama yukarıdaki bu ayrıntıların oyuna olan ağırlığını “ton” olarak ölçebilirsiniz. Sizi tamamen sarıyor. Bunun yanında oyundaki Türkçe seslendirmeyi de eklemeliyim. Oyun Türkçe dublajıyla veya Türkçe alt yazılı olarak oynayabilirsiniz. Şimdiye kadar bir çok seslendirme gördüm. Bazıları gerçekten de komikti. Ama burada temiz bir iş kotarılmış. Sony’nin harcadığı para boşa gitmemiş.

Spoiler vermemek adına şu incelemenin içine sığdıramadığımız ve belki de oyuncu muhabbetlerinde yıllarca konuşulacak bir çok ayrıntı var. Ama net olarak şunu söylemeliyiz: Karşınızda bir sanat şaheseri duruyor.

Oyun çıkınca tam teşekküllü bir incelemede görüşmek üzere.

FRAGTİST DEĞERLENDİRME

9.5 / 10Burak Akmenek Kurucu

İlk parasını ortaokulda 64'ler dergisine makale yazarak kazanan Burak, o zamandan beri oyun ve donanım basınında yer aldı. PC Gamer,CHIP, Oyungezer, Level,Nintendo,Skyturk-Next Level TV programı gibi bir çok yayında çalışan Burak Akmenek FPS ve MMORPG tutkusundan hiç vazgeçmedi. Fragtist.com'un kurucusudur.