Gamescom 2015: Microsoft Konferansında Yaşananlar Gamescom 2015: Microsoft Konferansında Yaşananlar
Gamescom 2015 fuarı için düzenlenen konferansların ilki Microsoft ile başlamış oldu. Birbirinden özel videolar ve haberler için tıklayın! Gamescom 2015: Microsoft Konferansında Yaşananlar

Yarın başlayacak ve Almanya’da gerçekleşecek olan Gamescom 2015 fuarı için düzenlenen konferansların ilki, bugün Microsoft ile başlamış oldu.

Yaklaşık bir buçuk saat süren Microsoft konferansında, daha önce duyurulmuş oyunlar dışında, yeni oyunlar, donanımlar ve Windows 10’un oyunlarla olan bağı konusunda sunumlar yapıldı. Konferansa uzun bir süredir herkesin beklediği Quantum Break oyunundan bir oynanış videosu gösteren Microsoft, oyunun 5 Nisan 2016’da Xbox One’a özel olarak çıkacağını duyurdu. Oyun içerisindeki karakterleri aktörlerin canlandırdığı bu oyunda, Hollywood’dan ünlü aktörler yer almış.

Xbox’ın bulut hesaplama sistemini kullanarak Xbox One’ın işini kolaylaştıran önemli bir teknolojiye destek veren Crackdown 3, 2016 yılının yaz aylarında piyasaya çıkacak. Oyunun en önemli özelliği ise her yerin ve her şeyin yıkılabilecek olması.

Yeni duyurulan oyunlar arasında yer alan Scalebound ise bir ejderhaya binebilen ve ejder güçlerine sahip olan bir karakteri yönetebildiğimiz, üçüncü şahıs kamera açısına sahip olan bir oyun. Aynı zamanda dört kişilik co-op oynanış desteği de sunuyor.

Oyunlara bir süre ara verip, donanımlara ve yazılımlara dönülen konferansta Xbox kumandasına bağlanabilen ChatPad isimli, Xbox One ve Windows 10 uyumlu yeni bir klavye geleceği açıklandı. ChatPad isimli bu klavye, Kasım ayında çıkacak. Ek olarak, televizyon bağlama imkânının yer aldığı Xbox One’da artık istediğimiz programları kayıt etme özelliğinin de bulunacağı duyuruldu. Üstelik, kayıt ettiğiniz programları PC, Xbox One veya telefonunuzdan, internet bağlantısı olmadan izleyebileceksiniz.

fragtist_xbox_chatpad

Xbox 360 oyunlarının Xbox One’da oynanabileceğini, E3 2015’de duyuran Microsoft, Games with Gold kategorisine girmiş olan tüm oyunların, bu programa uyacağını ve diğer oyunların da uyması için geliştirici firmalarla çalıştıklarını duyurdu. Ek olarak, Rare Replay isimli eski kült oyunların yer aldığı paket, piyasadaki yerini almış durumda.

Kasım ayında Xbox One’a Windows 10’un geleceği duyurusundan sonra Killer Instict Season 3‘ün Mart 2016’da Xbox One ve Windows 10’a geleceği de açıklandı. Battletoads’un da yer alacağı açıklanan oyunda, kendisiyle ilgili ufak bir video da yayımlandı.

Indie oyunların Xbox’a getiren ID@Xbox platformundan da bahseden Microsoft, Bloodstained, Worms WMD, Thimbleweed Park ve Sheltered gibi birbirinden güzel oyunların Xbox’a geleceğini duyuruldu.

Windows 10’a da DVR özelliği ekleyen Microsoft, oynadığınız oyunları kaydedip, yayınlama imkânı sunacağını duyurdu. Microsoft’un satın aldığı Minecraft da, Windows 10’a özel sürümüyle betada ve oyuna sahip olan herkesin ücretsiz olarak betaya katılabileceği açıklandı.