Killzone Mercenary PSVita İncelemesi Killzone Mercenary PSVita İncelemesi
PSVita'nın en iyi FPS'si. Hatta gelmiş geçmiş en iyi el konsolu FPS'si. Killzone Mercenary PSVita İncelemesi

PS Vita’daki en iyi FPS

Killzone Mercenary’i bir süredir oynuyorum ama yazmak için her oturduğumda bir engel çıktı. Ben de oyunu biraz daha oynadım ve daha da bağlandım. El konsolunda FPS nasıl oynanır diye düşünüyorsanız şimdiden söyleyeyim, belki de bu türdeki en iyi konsol oyunuyla karşı karşıyasınız. Killzone serisiyle PS3’te tanışmış olmama rağmen PS Vita’da oyunu daha çok sevdim ve daha eğlenerek oynadım.

Killzone Mercenary benim gibi “konsolda FPSoynanmaz” diyen adamların sözünü ağızlarına tıkıyor. Çünkü takır takır oynanıyor. Oyunun temposu gereği siper almanız gerekse de isterseniz daha sert bir oyuna da dalabiliyorsunuz. Mercenary, haliyle PS3’ten daha kolay kontrollere sahip çünkü alan daha dar ve bu da oynanışı çok kolaylaştırıyor.

fragtist.com-Killzone Mercenary (2)

Bu oyunda paralı asker grubuna mensup bir askeri oynuyorsunuz ve Helgan’lar da dahil kim para verirse onun görevini yapıyorsunuz. Sıkıcı olan ise bu görevleri sizin seçememeniz. Görevler oyunun akışına göre geliyor. Siz sadece yüreğinizde bir ihanet hissiyle görevleri yapıp para basıyorsunuz. Parayı yeni silahlara harcıyorsunuz. Alışverişi görev öncesi yapabilirsiniz. Eğer görev öncesinde yapmazsanız haritaya dağılmış sandıklar sizi alışveriş yapabileceğiniz bir satıcıya bağlıyor ve çatışmanın ortasında dahi buraya girip alışveriş yapabiliyorsunuz. Hatta biten kurşunları bile buradan otomatik alıyorsunuz. Çok mantıklı değil ama olsun. Birinci ve ikinci silahınız dışında Killzone’un imzası haline gelmiş bir de drone’unuz var. Onu da kritik anlarda kullanarak paçayı kurtarabiliyor yada bir sessiz suikast silahı gibi kullanabiliyorsunuz.

fragtist.com-Killzone Mercenary (3)

Oyunda yaptığınız her hareket size para olarak geri dönüyor. Düşmanınızı kafadan vurduğunuzda bile fazladan para alıyorsunuz. Seri fraglar size daha çok para getiriyor ama bu parayla tek yapabildiğiniz ekipmanınızı güçlendirmek o kadar. Yani işten kazandığınızı gene işe yatırabiliyorsunuz.

Mercenary, yakın dövüşlerde dokunmatik ekranı kullanıyor. Düşmanla yakın dövüşe girdiğinizde ekranda beliren oka göre parmağınızla ekranı çizerek düşmana saldırıyorsunuz. Eğer geç kalırsanız veya hata yaparsanız düşman sizi geri itiyor ve toparlanmaya çalışmanızın bedelini sizde kocaman delikler açarak ödetiyor. Ölmeseniz bile ciddi zarar görüyorsunuz. Ama bir yandan da seri yakın dövüşe girebilirsiniz, ki bunu başarablirseniz oyundan aldığınız keyif katlanıyor.

Oyunda rakip subayları yakın dövüşe girip yakalayarak sorgulayabiliyorsunuz. Buradan aldığınız bilgiler bazen görevin akışını bile değiştirebiliyor. Ayrıca kapıları ve bilgisayarları hackleyebiliyorsunuz. Bu hackleme işi minik bir origami gibi. Oldukça hızlı bir şekilde doğru parçaları bulmanız gerekiyor ama Allah’tan bir deneme sınırı yok. İstediğiniz kadar deneyebilirsiniz ama permütasyonların her seferinde değiştiğini de söylemeliyiz. Oyunda çeşitli başarılar elde ettikçe madalyalar da alıyorsunuz. ben çok “başarı sistemi” adamı olmadığımdan bunlar bana çok çekici gelmedi ama arkadaşlarınıza göstermek isterseniz madalyalar sizi bekliyor.

fragtist.com-Killzone Mercenary (4)

Killzone Mercenary çoklu oyun moduna da sahip ama ben çok tecrübe edemedim. Oynadığım oyunlar ise son derece keyifliydi. Çokoyunculu modda rakiplerinizden ve sizden düşen kart destelerini toplayıp kendi koleksiyonunuzu oluşturabiliyorsunuz ve bu size puan kazandırıyor. Ama droid’ler ve omuzdan atılan roketler dengeyi çok bozabiliyor. Gene de bir el konsolunun çok oyunculu modundan bu kadar keyif alabileceğimi düşünemezdim.

Oyun 4-5 saat içerisinde bitiyor ki bu da başka bir sorun. Gene de sizi çok ama çok eğlendiriyor. Küçücük ekran da grafikler yeterli performansı veriyor ama oyunun bir sanat eseri olduğunu söylemek zor. Oyun bu açığını ses efekleri ve atmosferi ile kapatıyor. Seslendirmeler ve karakterler iyi oturtulmuş. Senaryonun akışı sırasında rahatlıkla havaya girip sonraki bölümü merak ede ede ilerliyorsunuz.

Eğer PS Vita’da bir FPS oyunu arıyorsanız bundan daha iyisi yok. MUTLAKA alın. Hele indirimde falan görürseniz kaçırmayın.Burak Akmenek Kurucu

İlk parasını ortaokulda 64'ler dergisine makale yazarak kazanan Burak, o zamandan beri oyun ve donanım basınında yer aldı. PC Gamer,CHIP, Oyungezer, Level,Nintendo,Skyturk-Next Level TV programı gibi bir çok yayında çalışan Burak Akmenek FPS ve MMORPG tutkusundan hiç vazgeçmedi. Fragtist.com'un kurucusudur.