Orijinal Nintendo GameBoy 25 Yaşında! Orijinal Nintendo GameBoy 25 Yaşında!
90’larda çocuk olanların en sevdiği efsane el konsolu Nintendo GameBoy tam 25 yaşında. 21 Nisan 1989 tarihinde Japonya’da piyasaya çıkan GameBoy tüm el konsolu... Orijinal Nintendo GameBoy 25 Yaşında!

90’larda çocuk olanların en sevdiği efsane el konsolu Nintendo GameBoy tam 25 yaşında.

21 Nisan 1989 tarihinde Japonya’da piyasaya çıkan GameBoy tüm el konsolu tarihini değiştirecek kadar başarılı oldu ve ebediyete kadar hatırlanacak. O zaman çocuk olmayanlar veya hiç eline almamış arkadaşlar için biraz hatırlatma yapalım. Orijinal Nintendo GameBoy kocaman, taş gibi sağlam ve ağır bir cihazdı. Ekranı renkli değildi, siyah ve gri tonlardan oluşan 2.5 inçlik bir ekrandı, sesi ise basit cep telefonu zil sesleri gibi çıkan bir aletti. Dört AA tipi pil ile 30 saate yakın oyun süresi verebiliyordu.

Nintendo GameBoy

Nintendo GameBoy’un başarısı biraz da, zamanın en basit ama popüler elektronik LCD el oyun cihazları olan “Game&Watch” serisini yaratan ünlü mühendis ve tasarımcı Gunpei Yokoi’nin elinden çıkmş olmasında yatıyor. Cihazın kontroleri dört yöne basabildiğiniz bir D-pad ve A, B, Başlat (Start) ve Seç (Select) butonlarından oluşuyordu. Bu buton düzeni o kadar başarılı oldu ki, bir sürü cihazda kopyalandı ve hala en modern konsolların gamepad’lerinde bile bunun benzeri bir düzen kullanılıyor.

Nintendo GameBoy

Fakat şu anda ne kadar komik görünürse görünsün, oyunları ne kadar basit durursa dursun, Nintendo orijinal GameBoy, GameBoy Pocket ve GameBoy Color serisinde toplamda 118 milyon adet cihaz satmayı başardı. Ayrıca toplamda satılan oyun adedi ise 501 milyon adet. Orijinal Nintendo GameBoy kutudan çıktığında yanında efsane bir oyun da vardı, Tetris. El konsolunun en başarılı ve en çok satan oyunlarından biri ve hala da farklı versiyonlarla dünya çapında oynanıyor. Ama biz çocukken iki GameBoy’u link kablosu ile bağlayıp, karşılıklı Tetris oynamak çok tuhaf ve ileri teknoloji gibi hissettiren bir şeydi.

Nintendo GameBoy

Orijinal GameBoy serisinden sonra Nintendo’nun el konsolu pazarındaki başarısı devam etti, GameBoy Advance modeli 81 milyon adet sattı. İlk GameBoy DS cihazı 153 milyon ve GameBoy 3DS cihazı ise 43 milyon adet satış rakamına ulaştı. Bu satış rakamlarına ulaşmadaki en büyük etkenlerden biri de ünlü Super Mario Bros, Pokemon ve Zelda oyun serileridir. Artık dünya çapında genelgeçer ve herkesin bildiği markalar haline gelmiş bu oyunlar, zamanında basit GameBoy el konsolunda devrim yarattılar. Her biri minicik ekranda bir macera, epik birer efsane yarattılar ve bizi içine çektiler. Onlar sayesinde hepimiz birer beyaz atlı prens, ejderle savaşmaya giden şövalye veya köyünü kurtarmaya çalışan saf masum genç olduk.

Nintendo GameBoy

Ayrıca son olarak uzaya çıkan ilk el konsolunun Nintendo GameBoy olduğunu da belirtelim. 1993 yılında Rus Soyuz kozmonotu Alexandr A. Serebrov cihazını istasyona yanında götürdü. Daha sonra bu GameBoy, uzay temalı nesnelerin satıldığı bir açık artırmada 1220 Dolar’a satılmıştı. Klasik GameBoy oyunları ise hala oynanıyor, Nintendo Wii konsollarındaki “Virtual Console” sayesinde 50’den fazla eski klasik GameBoy oyununu indirip o eski güzel günleri tekrar yaşayabilirsiniz. Viva GameBoy!Burak N. Aydın

Burak N. Aydın iflah olmaz bir anime, manga, bilimkurgu ve oyun meraklısıdır. Yarı uzaylı, yarı Japon olduğundan şüphelenilmektedir. En sevdiği gezegen Trantor, en sevdiği içki “Pan-Galactic Gargle Blaster” ve en sevdiği kedi türü ise Betelgeusian'dır.