PlayStation 5 Önümüzdeki Yıl Geliyor! PlayStation 5 Önümüzdeki Yıl Geliyor!
Nisan ayında ilk ayrıntıları gün yüzüne çıkan PlayStation 5 2020 yılında piyasaya sürülüyor! Ayrıntılar haberimizde. PlayStation 5 Önümüzdeki Yıl Geliyor!

Nisan ayında ilk ayrıntıları gün yüzüne çıkan PlayStation 5 2020 yılında piyasaya sürülüyor!

Resmi blog üzerinden yapılan son duyuruya göre, yeni konsolun adının PlayStation 5 olduğu resmi olarak onaylandı ve 2020 yılında piyasaya sürüleceği duyuruldu.

Duyuruda ayrıca yeni konsolun yeni bir kontrolcüyle geleceği de söyleniyor. Sony, bu yeni kontrolcüde ‘dokunsallığa’ odaklanacak. Yeni DualShock’lar dokunsal (haptic) tuşlarla gelecek. Böylece oyunlardaki her eylem farklı ve daha doğru hissettirecek.

Bir diğer kontrolcü yeniliğiyse tetik tuşlarında olacak. Sony, PlayStation 5 ile geliştiricilerin kontrolcüde bulunan tetik tuşlarının (L2 / R2) direncini programlayabileceğini söylüyor. Böylece örneğin bir oyunda yayı gererken, ‘germe’ hissini tam olarak yaşayabileceğiz.

Geliştiricilere bu yeni kontrolcünün ilk deneme sürümleri gönderilmiş bile.

PlayStation 5’e dair daha önce verilen önemli bilgiler şöyleydi:

  • Yeni konsol, PlayStation 4 oyunları için geriye uyumluluk desteği verecek ve fiziksel medya desteği devam edecek.
  • Konsol, donanımsal gücü önemli oranda arttıracak. PlayStation 5’te üçüncü nesil bir AMD Ryzen işlemcisi yer alırken ona özel üretim Radeon Navi ekran kartı eşlik edecek. Ayrıca 3D ses ve ışın izleme teknolojileri de konsolda hazır bulunacak. Depolama alanı için bir SSD kullanılarak yükleme hızları da önemli oranda arttırılacak.
  • 8K çözünürlük desteği olacak.

AMD Radeon RX 5500 Grafik Kartını Tanıttı!