Xbox One’ a terbiyeli oyuncular aranıyor! Xbox One’ a terbiyeli oyuncular aranıyor!
Her multiplayer oyunun belasıdır çirkef oyuncular. Sinirli, sabırsız, yargılayıcı kimi zaman aşağılayıcı konuşmaları ile hataya taviz vermeden hem kendi hem de rakip takımların oyun... Xbox One’ a terbiyeli oyuncular aranıyor!

Her multiplayer oyunun belasıdır çirkef oyuncular. Sinirli, sabırsız, yargılayıcı kimi zaman aşağılayıcı konuşmaları ile hataya taviz vermeden hem kendi hem de rakip takımların oyun zevkini yok ederler. Her platform ve oyun bu konu ile ilgili kendilerince çözüm üretmeye çalışıyor. Microsoft XboX One daha oyun başlamadan takım arkadaşlarımız hakkında bilgi vererek bu tatsız durumların baştan önlenmesi için “Reputation System”i devreye soktu.

Sistem oyuncular hakkında yapılan yorumları toplayarak bir grafik hazırlıyor. Bu grafik diğer oyuncular gibi kişinin kendi tarafından da gözlemlenebiliyor. Böylelikle kendisini geliştirme, hatasından ders alma şansı veriliyor. Arada bir alınan kötü yorumun genel repütasyona çok büyük bir etkisi yok. Fakat sürekli kötü rapor alan oyuncular öncelikle uyarı niteliğinde “Needs Work” (daha çalışması lazım ) devam ederlerse de “Avoid me” (benden uzak durun) seviyesine düşecekler.

Bu noktada takım bulmaları daha zorlaşacak, hatta Twitch den canlı yayın yapmaları bile yasaklanacak. Sistemi in kalbinde çok özel bir algoritma var. Oyucuya kötü rapor verilirken olan faktörleri dikkate alarak haksızlığı önleyecek şekilde geliştirilen sistemde örnek sizinle 20 dakika oyun oynayıp kötü rapor veren birinin değerlendirmesi, sizinle 5 dakika oynamış birinden daha değerli olacak.

 

 Cem Pirpak

Cem “ MuMiMaW” Pirpak Oyun dünyası ile tanışması "kasetli Commodore 64" ile oldu . Diablo , World of Warcraft , League of Legends oyunlarında beta testerlik yaptı. MuMiMaW nicki ile Amerika serverlerinde başarı ile temsil etti ülkesini. Şimdi Fragtist'in deniz manzaralı ofisine uğramadan video prodüksiyon ve TV departmanının yöneticiliğini yapmakta.