Grand Theft Auto V [İlk Bakış] Grand Theft Auto V [İlk Bakış]
Ben Tekim, Siz Hepiniz! Rockstar Games’in yeni oyunda yapmaya çalıştığı iki ana görev sistemi var. Bunlardan ilki, her karakterin kendi hikâyesini anlamamız için yer... Grand Theft Auto V [İlk Bakış]

Ben Tekim, Siz Hepiniz!

Rockstar Games’in yeni oyunda yapmaya çalıştığı iki ana görev sistemi var. Bunlardan ilki, her karakterin kendi hikâyesini anlamamız için yer alan ve bir nevi “yan görevler” diyebileceğimiz senaryo. Burada ana hikâyeye, yani üç karakterin de ortak olarak yer aldığı görevlere girmeden, hangi karakteri yönetiyorsak onunla ona ait görevleri yapabiliyoruz.

Fragtist_gtav_5

Burada da oyunun “karakter değiştirme sistemi” giriyor. Kotaku gibi belirli yabancı oyun sitelerine gösterilen gizli demo için anlatılanlara göre, bir karakter ile görev yaparken ya da dolaşırken tek tuşla haritaya kuş bakışı şekilde dönebiliyoruz. Burada üç karakterimizi temsil eden görseller yer alıyor ve haritanın diğer ucunda da olsalar, herhangi birini seçitiğimizde direk ortaya gidebiliyoruz. Tabii bunun da belirli kuralları var. Mesela bir karakter ile başımız belaya girdiğinde, yani polisleri peşimize taktığımızda onlardan kurtulana kadar karakter değiştirme işlemini gerçekleştiremiyoruz.

GTA V’in asıl kozu ve devrimsel özelliği ise ana görevlerde ortaya çıkıyor. Üç karakterimizin de yer aldığı bu görevler kesinlikle çoklu oyunculu moduna veya co-op moduna özel değil. Görevden göreve değişmekle birlikte, bir karakteri yönlendirirken diğerlerini yapay zeka kontrol ediyor. İstediğimiz anda başka karaktere geçebiliyoruz, böylece bir bölümü farklı karakterlerin gözünden görüp ona göre oynanış mekaniklerini hissedebiliyoruz.

Örnek vermek gerekirse, yine Kotaku’ya gösterilen demodaki görevde Michael büyük bir araç ile muhtemelen para taşıyan zırhlı aracın önünü kesiyor. O bunu yaparken Trevor tüm araziyi görecek yüksek bir yere konumlanıyor ve elindeki keskin nişancı tüfeği ile etrafı kontrol ediyor. Franklin ise daha küçük bir araba alıp, zırhlı araca yandan çarpıyor ve devrilmesini sağlıyor. Dananın kuyruğu da burada kopuyor. İstersek Trevor olup keskin nişancı tüfeğimiz ile arazideki Michael’a destek verebilir, istersek Michael olup düşmanlarla yakın temasa girebilir, istersek de kaçış için Franklin haline geçip önemli görevi üstlenebiliriz. Tek görevde üç farklı tecrübe. Kesinlikle GTA serisi için tarihi bir adım ve söylenenlere göre harika olmuş bu seçim.