AMD AM4 Soketi Geliyor! AMD AM4 Soketi Geliyor!
AMD, Zen mimarisine sahip yeni nesil AM4 soketini gelecek yılın Mart ayında piyasaya çıkarmaya hazırlanıyor. Detaylar haberimizde! AMD AM4 Soketi Geliyor!

Önümüzdeki sene hem işlemci hem de ekran kartı pazarında büyük ve önemli atılımlar yapmayı hedefleyen AMD, Zen mimarisine sahip yeni nesil AM4 soketini gelecek yılın Mart ayında piyasaya çıkarmaya hazırlanıyor.

AM4 soketi ile birlikte Excavator mimarisinden yeni nesil Zen mimarisine geçiş yapacak olan AMD, anakartlarda DDR4 bellek desteği de sunmaya başlıyor. AMD tarafından yapılan açıklamaya göre AM4 soketi hem çok çekirdekli CPU destekli anakartlarda hem de grafik işlem birimi içeren APU destekli anakartlarda kullanılacak. AM4 soketi ile gelecek olan ilk APU‘lar ise Bristol Ridge ailesinden olacak. Temelde Excavator mimarisine sahip olan Bristol Ridge ailesinde maximum 4 adet x86 işlemci çekirdeği bulunacak. Grafik işlem birimi tarafında ise 8 adet GCN işlemci çekirdeği yer alacak. Bu sayede AM4 soketi toplamda 12 adet işlemci çekirdeği taşıyabilecek. Ayrıca grafik işlemci tarafında ise yeni nesil GCN tabanlı AMD Radeon grafik işlem biriminin kullanılması da bekleniyor.

28nm fabrikasyon süreci ile üretilecek olan Bristol Ridge ailesi hem AM4 hem de FP4 soketlerini destekleyecek. Ayrıca yeni nesil APU‘lar 2400MHz‘e kadar da DDR4 bellek desteği sunacak. AM4 soketinin sahip olduğu ısıl tasarım gücü de 45W ile 65W değerleri arasında olacak.

Diğer bir yandan AMD, önümüzdeki sene 14nm fabrikasyon süreci ile üretilecek olan Summit Ridge adındaki FX işlemcilerin raflardaki yerini almaya başlayacağını da duyurdu. AM4 soketi ile gelecek olan FX serisi işlemciler de DDR4 bellek desteği ve 8 adet işlemci çekirdeğine kadar destek sunacak. FX serisi işlemcilerin sahip olduğu ısıl tasarım gücü de 95W değerinde olacak. Ayrıca bu tarafta Raven Ridge serisi APU‘lar da piyasaya çıkmaya hazırlanıyor. Ancak Raven Ridge ailesi APU‘ların 2017‘nin başlarında satışa sunulması bekleniyor.



Özgür Deveci Editor

Amatör Fotoğrafçı, Bilim Kurgu Meraklısı, Sinema Tutkunu, Anime & Manga Hayranı, MOBA & MMORPG Bağımlısı, Nightcore Aşığı, Galatasaray Taraftarı ve Oyun Editörü