Kategoriler

Asus ROG Gladius İncelemesi

Farklı markalardan farklı ürünler görüyoruz, inceliyoruz, pek bir seviyoruz. Son zamanlarda Logitech üzerine biraz fazla eğilsek de (ne yapalım, en çok onlar ürün yolluyor), Asus’un Strix ailesine mensup faresini incelemiş, Razer’a da bir kıyak geçmiştik. Daha doğrusu Razer bize bir kıyak geçmişti, aramızda kalsın.

Şimdi, daha önce şu incelememizde bizlerle birlikte olan ROG Gladius, aslında kullandığımız bir fare. Ancak o zaman üzerinde fazla durmamış, kısaca üzerinden geçmiştik. Eh, şimdi sıra geldi biraz daha detaylı bir incelemeye.

O zaman ilk olarak tasarımından girelim farenin. Daha sonra diğer ayrıntılara da yer veririz, ne dersiniz?

asus-rog-gr8-fragtist-20

TASARIM
Öncelikle fareyi kutusundan çıkarırken, kablosuzmuş gibi bir izlenim uyandırıyor sizde, doğru. Ancak ürünle birlikte gelen taşıma çantası içerisinden çıkan kabloyla gerçek hayata dönüyorsunuz, onu belirteyim. Bu, kablolu bir fare arkadaşlar, yanlış olmasın.

Konuya kablodan girmişken şu detayı da eklemeliyim sanırım: Kutudan iki farklı kablo çıkıyor. Bu kablolardan uzun olanı örgü kablo ve 2m boyunda, kısa olanıysa plastik kablo ve 1 m boyunda. İhtiyacınıza göre ikisinden birini takıp fareyi kullanmaya başlayabilirsiniz. Fare altında bulunan ufak anahtar ile kabloyu kilitleyebilirsiniz de. Böylece oyunun en heyecanlı yerinde kablonun çıkmasını engellemiş olursunuz.

Kaslı ve farklı tutuşlar için optimize edilmiş bir tasarıma sahip olan farenin sırtında nefes alan bir Republic of Gamers logosu var (internetten indirebileceğiniz ROG Armoury yazılımıyla aydınlatma stilini vs. değiştirebiliyorsunuz). Sağ ve sol taraflarında, ilk olarak G serisinde görmüş olduğumuz Asus’un “Maya” tasarımına sahip kauçuk parçalar bulunuyor. Fareye bir şıklık katan bu yumuşak kauçuklar, diğer yandan kavrayışı kolaylaştırarak ve kaymayı engelliyor. Kısacası hem görsel, hem de işitsel açıdan oldukça yararlı bir tasarım unsuru bu iki yandaki kauçuk parçalar. Bu arada Gladius’un, tasarımsal açıdan oldukça tatmin edici bir fare olduğunu söylemeliyim.

Asus’un bir FPS faresi olarak adlandırdığı Gladius üzerinde, toplam 6 adet tuş bulunuyor. Fare, sağ el için tasarlanmış, eğer solaksanız, maalesef başka ürünlere yönelmek zorunda kalacaksınız. Bunu da belirtmiş olalım.

asus-rog-gr8-fragtist-19

ERGONOMİ VE ARMOURY
Peki farenin kullanımı nasıl? Biraz da ondan bahsedelim dilerseniz.

Asus ROG Gladius’un tuşları, farklı kullanım koşullarına göre optimize edilmiş. İster pençe şeklinde kullanın, isterseniz de elinizi yayın, bu fare, her türlü kullanıma açık. Sol kısma konumlandırılmış tuşların yerleşimi de oldukça iyi, yanlışlıkla basmak gibi sorunlarla karşılaşmıyorsunuz. Ergonomi hakkında söyleyebileceğim en büyük sıkıntı, DPI hassasiyet tuşunun erişiminin biraz zor olması. Eğer sık sık DPI değiştiriyor ve fareyi pençe şeklinde kullanmıyorsanız aklınızda bulunsun.

Söylemem gereken bir diğer şey de, yalnızca iki adet DPI ayarının olması. DPI ayarının hangisinin seçili olduğunu, tuş yanında bulunan LED ile belirtiliyor. Armoury üzerinden, “Işık Açıkken” ve “Işık Kapalıyken” olmak üzere iki farklı DPI seçeneği belirleyebiliyoruz yalnızca. Haberiniz olsun.

Türkçe dil desteği bulunmayan Armoury üzerinden farklı profiller oluşturabilir, buton, performans, aydınlatma ayarlarını yapabilir ve kalibrasyonla oynayabilirsiniz. Elbette tuşlara farklı kısayollar ve makrolar atayabildiğinizi, aydınlatmayı dilediğiniz gibi ayarlayabildiğinizi ve çeşitli performans ayarlarıyla (DPI haricinde Angle Snapping ve Polling Rate) fareyi optimize edebildiğinizi belirtelim. Kullanımı kolay, hoş bir yazılım Armoury kısacası. Profillerinizi fare üzerinde saklamak da mümkün. Bunun için yapmanız gereken şey, “Profile on PC” sekmesindeki profili alıp bir üste, “Profile on Mouse”a taşımaktan ibaret. Evet, bu kadar kolay.

Armoury hakkında söylemek istediğim bir diğer şey de, ilk kurulumun ardından çalışmayabilmesi. Yazılım çalışıyor ve görünürde tüm ayarları yapıyor, ancak farede herhangi bir değişiklik göremiyorsunuz bu durumda. Yapmanız gereken şey de çok basit: Bilgisayarınızı yeniden başlatmak! (“Bi aç kapa, kendine gelir o.” mantığı yani.)

1 2