ASUS ROG Poseidon Platinum GTX 980 İncelemesi ASUS ROG Poseidon Platinum GTX 980 İncelemesi
TEKNİK ÖZELLİKLER Ekran kartımızın teknik özellikleri, bir önce incelediğimiz kardeşi Strix GTX 980‘le neredeyse aynı. Öncelikle NVIDIA’nın GTX 900 ailesiyle birlikte getirdiği yenilik ve teknolojileri... ASUS ROG Poseidon Platinum GTX 980 İncelemesi

TEKNİK ÖZELLİKLER
Ekran kartımızın teknik özellikleri, bir önce incelediğimiz kardeşi Strix GTX 980‘le neredeyse aynı. Öncelikle NVIDIA’nın GTX 900 ailesiyle birlikte getirdiği yenilik ve teknolojileri incelemek için şu ön incelememize göz atmak isteyebilirsiniz.

Zaten bu ekran kartlarını birbirinden ayıran asıl özellikleri, ayrıntılarında gizli. Hatırlayacak olursanız Strix‘in fanları, GPU belli bir sıcaklığa gelene kadar çalışmıyordu. Poseidon da, su soğutma desteğiyle öne çıkıyor. Peki diğer özellikler arasında neler var?

NVIDIA GeForce GTX 980 GPU,
PCI Express 3.0 desteği,
4GB GDDR5 video belleği,
1178MHz GPU saat hızı (Boost’ta 1279MHz),
2048 CUDA çekirdeği,
7010MHz (efektif) bellek saat hızı,
256bit arayüz,
4096 x 2160 piksel maks. çüzünürlük
DVI-I, HDMI 2.0, 3 x DisplayPort çıkışları,
300W’a kadar güç tüketimi. 6+8pin güç bağlantısı,
G-SYNC Ready, DSR, VXGI, MFAA, VR Direct ve 4K desteği
DVI/VGA adaptörü, metal ROG sticker’ı, güç kablosu,
28.7 x 13.7 x 4.06 cm boyutlar

Kart, referans tasarıma göre OC’li geliyor (artık alıştık zaten buna. Enbasitinden, Strix‘te de aynı ölçüde OC yapılmıştı). Referans tasarımda GPU saat hızı 1126MHz (Boost’ta 1216). Resmi rakamlara göre kart, referans tasarım GTX 980’e göre Battlefield 4’te %7; Watch Dogs’ta da %10 daha performanslı. Kutudan çıkan GPU Tweak yazılımıyla birlikte, bilgisayarınızın sağladığı güç ve hava akışı izin verdiği müddetçe saat hızlarını daha da artırmanız mümkün. Kartta kullanılan 10 fazlı Super Alloy Power barındıran DIGI+ VRM teknolojisi ve üst seviye bileşenler, stabilite, dayanıklılık, performans ve yüksek OC kapasitesi sunuyor.

Poseidon’da kullanılan fanların da toza karşı daha dayanıklı bir tasarıma sahip olduğunu söyleyelim. Asus’un iddiası bu tasarımın, genel ömrü %25 uzattığı yönünde. O kadar test edemedik malesef. (:

fragtist-inceleme-asus-rog-poseidon-platinum-inceleme-4Yiğit Doğru

Bugünün donanımcısı, yarının aşçısı. Amatör fotoğrafçı aday adayı, İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Formasyon sahibi çevirmen.