Kategoriler

Asus VG278 İncelemesi

3D teknolojisiyle ilgili yazılacak hem iyi hem kötü bir çok şey var. Ama bir yandan da teknolojinin gelişmeye devam ettiğini hepimiz biliyoruz. 3D teknolojisi de her adımında daha da iyiye gidiyor. Elimizdeki 27”lik Asus VG278’de bunun bir kanıtı. Monitörün 3D özelliğine geçmeden önce sıradan monitörlerle karşılaştıracak olursak ilk göze çarpan kısmı ince çerçevesi oluyor. Burada özellikle alt çerçeve rakiplerine nazaran çok daha ince. Görüntüye kolayca odaklanabiliyorsunuz. Üzerindeki 3D alıcısı dışında bir çıkıntısı yok. Sağ alt tarafında bulunan ayar tuşlarını kullanmak çok kolay. Özellikle kullanımı gerçekten de çok pratik olan menüsü sayesinde tüm ayarlarınızı kolayca yapabiliyorsunuz. HDMI, VGA ve DVI-D girişlerinin yanısıra bir ses çıkışı da var. Üzerindeki 2 adet 3W’lık hoparlörler ise ortalama bir performans sergiliyor. Yani tasarım olarak çok iyi ve kullanımı kolay bir monitör. Splendid tuşu ise önceden ayarlanmış 6 farklı mod arasında hızlıca geçiş yaparak hangi işi yapıyorsak ona en uygun ayarları bulabilmemizi sağlıyor. Haliyle 1920 x 1080 piksel çözünülürlüğe sahip. 2ms tepkime süresi var. 5 ila 15 derece arasında eğerek gözümüze uygun ayara getirebiliyoruz.

3D, bu monitörün en güçlü yanı. Çünkü NVIDIA 3D Vision 2 teknolojisini destekliyor. Bu teknolojinin ilkinden en büyük farkı monitörün 3D modunda eskisine göre 2 kat daha parlak olması. Hatırlarsanız ilk 3D monitörlerde, her iki göze birden ayrı sinyal gönderildiğinden sinyal aralığında karanlığa düşüyordu ve monitör parlaklığı efektif olarak veremiyordu. Bu yüzden normal halinden çok daha karanlık bir monitöre bakmak zorunda kalıyorduk. Asus VG278’in LCD paneli ise TN olmasına karşın farklı bir aydınlatma teknolojisi (CCFL) kullanıyor. Bu sayede eski 3D monitörlere göre iki kat parlaklık verebiliyor. Bu da NVIDIA’nın Lightboost teknolojisinin bu monitörde kullanılabilmesine olanak tanıyor. Özetle bu monitörle eskisi gibi bir kararma sorunu yaşamıyorsunuz. Eğer parlaklık fazla gelirse bunu da monitörün Lightboost ayarlarından halledebiliyorsunuz.

Asus, gerçekten de üst seviye bir monitör tasarlamış. Bu monitörde Ghosting yada yırtılma (tearing) gibi sorunlarla haliyle karşılaşmıyorsunuz. 3D teknolojisini oyun oynarken yada film seyrederken keyifle kullanabiliyorsunuz. 3D’den bir süre sonra yorulup bırakmak isteseniz bile bir oyuncu yada eğlence monitörü olarak da Asus VG278 keyifle tercih edilebilecek bir model.

Görüntülenmeler:
7
İlgili etiketler:
· · · · · · · ·
İlgili Kategoriler
Donanım İnceleme · Masaüstü · Monitör