HyperX Savage DDR3 2400MHz 16GB Bellek (HX324C11SRK2/16) İncelemesi HyperX Savage DDR3 2400MHz 16GB Bellek (HX324C11SRK2/16) İncelemesi
“Yanlış mı hatırlıyorum acaba?” diye düşündüm ama hayır, doğruymuş. Daha önce Fragtist’te hiçbir bellek incelemesi yapmamışız. Bellekle ilgili yaptığımız en kapsamlı şey, şu rehber... HyperX Savage DDR3 2400MHz 16GB Bellek (HX324C11SRK2/16) İncelemesi

“Yanlış mı hatırlıyorum acaba?” diye düşündüm ama hayır, doğruymuş. Daha önce Fragtist’te hiçbir bellek incelemesi yapmamışız. Bellekle ilgili yaptığımız en kapsamlı şey, şu rehber olmuş. Onu da Burak N. Aydın’ın aldığı yeni belleklerini test etme isteği sonucunda yazmıştık zaten; daha doğrusu fikir oradan gelmişti. Her neyse…

Bugünkü konuğumuz, çook uzun süredir bizlerle birlikte olan ve son zamanlarda yaptığımız tüm o ekran kartı testlerinde sistemimizde görev alan Kingston markası HyperX’in Savage DDR3 2400MHz 16GB bellekleri. O zaman ne yapıyoruz?

Tasarımdan başlıyoruz!

TASARIM
Bundan bir 15 sene önce bellek dediğin şey dümdüz PCB’den ibaretti… Artık durum o kadar değişti ki, içinde olmama rağmen ben bile bazen “Hakikaten yahu, ne oldu bu bellekler böyle?” derken buluyorum kendimi. Ama sonuçtan hiç de rahatsız değilim!

Öncelikle ürünün, siyah devre kartına ve kırmızı bir soğutucuya sahip olduğunu belirtmekte fayda var. İsmi gibi vahşi bir tasarıma sahip olan HyperX Savage, kabartmalı ve parlak HyperX logosuyla da yakışıklılığını artırıyor. Ürün, kasanın içerisinde gerçekten şık duruyor.

Kartın bir diğer tasarım ayrıntısı da, düşük profilli olması. Bu gözler ne bellek soğutucuları gördü, işlemci soğutucusuyla durmadan didişen; sonunda da sökülüp çıkarılan (OCZ Reaper, naber?). Ancak Savage’da böyle bir derdiniz hiçbir zaman olmayacak. Buna emin olabilirsiniz.

HyperX, bu bellekte kullandığı soğutucunun asimetrik bir yapıya sahip olduğunu; bununla birlikte, yüksek kaliteli alüminyumdan üretilen soğutucunun çok daha başarılı bir soğutma sağladığını belirtiyor. Bunu da ufak bir not olarak buraya düşelim.

AYRINTILAR
Elimizdeki ürünün model numarası HX324C11SRK2/16 ve çift kanal çalışabilen iki adet 8GB’lık bellek modülünden oluşuyor. 2400MHz hıza sahip olan modeller 1.65V’de 11-13-14 zamanlama değerlerine sahip.Yiğit Doğru

Bugünün donanımcısı, yarının aşçısı. Amatör fotoğrafçı aday adayı, İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Formasyon sahibi çevirmen.