3000 Dolarlık TITAN Z, Performans Testlerinde Sınıfta Kaldı 3000 Dolarlık TITAN Z, Performans Testlerinde Sınıfta Kaldı
NVIDIA, GK110 mimariye sahip olan çift GPU‘lu TITAN Z‘yi geçtiğimiz ay 3000$‘lık fiyat etiketiyle piyasaya sürmüştü. PCPerspective sitesi, NVIDIA‘nın son canavarını test etme şansı elde... 3000 Dolarlık TITAN Z, Performans Testlerinde Sınıfta Kaldı

NVIDIA, GK110 mimariye sahip olan çift GPU‘lu TITAN Z‘yi geçtiğimiz ay 3000$‘lık fiyat etiketiyle piyasaya sürmüştü. PCPerspective sitesi, NVIDIA‘nın son canavarını test etme şansı elde etmiş ve pek de iç açıcı skorlarla karşılaşmamış.

TITAN Black ve GTX 780 Ti‘dan daha düşük saat hızlarında çalışan TITAN Z, bu konuda rakibi AMD Radeon R9 295X2‘den de hayli geride (saat hızlarını aşağıdaki görselden görebilirsiniz). Ki kartın, performans testlerinde SLI modunda konfigüre edilmiş çift GTX 780 Ti ve çift GPU’lu rakibi R9 295X2‘nin geride kalmasının en büyük sebebi olarak bu durum gösteriliyor.

NVIDIA TITAN Z‘yi ve NVIDIA‘yı burada zor duruma düşüren en büyük sorun, kendisinden %35‘lere varan oranda daha fazla performans gösteren AMD Radeon R9 295X2‘nin TITAN Z‘den tamı tamına 1500$ daha ucuz oluşu.

TITAN Z, performans testlerinde GTX 780 Ti SLI‘dan da %15‘lere varan oranda daha zayıf. Yukarıda da söylediğimiz gibi, saat hızları bu konuda çok etkili; ancak NVIDIA‘nın bu durumu öngörememesi ve özellikle de yarı fiyata kendisine sağlam fark atan Radeon R9 295X2‘yi gözardı etmesi büyük bir problem firma için.

AMD, çift GPU’lu modellerin bu bölümünde NVIDIA‘yı her anlamda geride bıraktı diyebiliriz kısacası. NVIDIA‘nın bu durumu düzeltmek için ne gibi adımlar atacağını da hep birlikte göreceğiz.

titan-z-2

titan-z-1Yiğit Doğru

Bugünün donanımcısı, yarının aşçısı. Amatör fotoğrafçı aday adayı, İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Formasyon sahibi çevirmen.