AMD, İkinci Çeyrekte Hedefini Tutturdu AMD, İkinci Çeyrekte Hedefini Tutturdu
Bir yandan NVIDIA, diğer yandan Intel gibi iki büyük rakiple başa çıkmaya çalışan; cep yakmayan sistemlerin en çok tercih edilen ismi AMD, 2014 ikinci... AMD, İkinci Çeyrekte Hedefini Tutturdu

Bir yandan NVIDIA, diğer yandan Intel gibi iki büyük rakiple başa çıkmaya çalışan; cep yakmayan sistemlerin en çok tercih edilen ismi AMD, 2014 ikinci çeyrek finansal sonuçlarını açıkladı. Gelen haberler AMD’ye göre oldukça iyi.

Buna göre şirket, ikinci çeyrekte 1,44 milyar dolar ciro elde etmiş. Bu rakam, önceki çeyreğe göre %3; bir önceki yıla göreyse %24 oranında artış demek. Toplamda %35 brüt kâra ulaşan firma, çeyrek sonunda elde edilen nakit, nakit eşdeğerler ve menkul kıymetlerle birlikte 948 milyon dolar büyüklüğe ulaşmış durumda. Burada minimum hedef 600 milyon dolar, optimal hedefse 1 milyar dolar olarak belirlenmiş; ki bu da, firmanın minimum değerin çok üstüne çıkarak optimal değere çok yaklaştığını gösteriyor.

AMD adına oldukça sevindirici olan bu rakamlar hakkında başkan ve CEO Rory Read, “AMD, yılın ikinci çeyreğini, güçlenen ciro artışı ve artan finansal performans sayesinde hedefleri doğrultusunda kapattı. Dönüşüm stratejimize paralel olarak, uzun vadede daha yüksek ciro artışı öngörüyoruz. İş modelimizi güçlendirmeye ve AMD’yi farklı pazarlara çeşitli çözümler sunabilen dinamik bir şirket haline getirmeye devam edeceğiz.” açıklamalarında bulundu.

Roey Read’in açıklamalarına paralel olarak, AMD’nin finansal anlamda atağa kalkmasında, ürün ve hizmet çeşitliliğini artırmasının büyük bir rolü olduğu belirtiliyor.

 Yiğit Doğru

Bugünün donanımcısı, yarının aşçısı. Amatör fotoğrafçı aday adayı, İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Formasyon sahibi çevirmen.