Asus Strix GeForce GTX 960 OC Edition İncelemesi Asus Strix GeForce GTX 960 OC Edition İncelemesi
PERFORMANS DEĞERLENDİRMESİ VE SONUÇ Şimdi gelelim performans değerlendirmesine… Elimizdeki kart, “orta sınıf”ın hakkını sonuna kadar veriyor. Ayarları en tepeye çektiğimizde biraz bocaladığı doğru; ancak... Asus Strix GeForce GTX 960 OC Edition İncelemesi

PERFORMANS DEĞERLENDİRMESİ VE SONUÇ
Şimdi gelelim performans değerlendirmesine…

Elimizdeki kart, “orta sınıf”ın hakkını sonuna kadar veriyor. Ayarları en tepeye çektiğimizde biraz bocaladığı doğru; ancak nokta atışı bir iki değişiklikle, her türlü oyunu oynamak mümkün. Elbette çözünürlüğü de abartmamak gerek; FullHD idealdir.

Ekran kartının 128-bit bellek veriyolu kullanması, pek çok kullanıcının canını sıkan bir şey. Burada NVIDIA’nın üzerine basa basa söylediği şey, yeni serinin bellekleri daha efektif kullanıyor olduğu; öyle ki firmaya göre kart, bu konuda 192-bit kullanan GTX 660’tan daha iyi. Kesin bir şey söylemek için karşılaştırmak gerek; ancak NVIDIA’nın, bu konuda kullanıcıları çok da ikna edemediğini belirtelim. Elbette 2GB’lık bellek de, kimi oyunlarda sıkıntı çıkaracak durumda.

Belirtmek gereken bir diğer şey de, GTX 960 ile GTX 970 arasında performans konusunda uçurum-cuk olması. Eh, fiyat farkı da var elbette; ancak dişi sıkıp, GTX 970 almak daha mantıklı olabilir. Burada da GTX 970’in meşhur bellek muhabbeti ve coil whine söylentileri ortaya çıkıyor.

Para sizin, tercih sizin. Ancak bu kartla, oyunların tadına vara vara oynayacağınızı garanti edebilirim. En tepe seviyelerde değil belki; ancak az önce de dediğim gibi, bir iki anahtar ayarı değiştirerek yüksek grafik ayarlarında ve üst düzey performansla oyunlarınızı oynamanız mümkün.

fragtist-gtx-960-asus-strix-6

PEKİ KİMLER ALMALI?
Eğer yaşlanmaya başlayan bir GTX 660’ınız varsa, 960’a geçmeyi düşünebilirsiniz belki. Ancak GTX 760’ınız varsa, GTX 960’a para vermek biraz saçma olacaktır. Bir sonraki seriyi bekleyebilir ya da 970’e yönelebilirsiniz.

Daha düşük bir GTX’iniz varsa ve ekran kartınızın performansı size sıkıntı yaratıyorsa da, rahatlıkla tercih edebileceğiniz bir kart bu. Peki ya Radeon tarafı? Açıkçası yıllardır Radeon ekran kartı test etmediğim için (benim suçum değil), herhangi bir şey diyemiyorum. Diyebileceğim tek şey, bu kartın AMD rakibinin Radeon R9 280X/285 olduğu. Tercih ederken fiyata ve güç tüketimine de bakmanın faydası var.

Güç demişken… Güç kaynağınıza ekstra para harcamadan ekran kartı güncellemek isteyenler için de son derece başarılı bir ürün olduğunu söylemeliyim.

Alacak olanlar için şimdiden hayırlı olsun diyor, fiyatı aşağıda paylaşıyorum.Yiğit Doğru

Bugünün donanımcısı, yarının aşçısı. Amatör fotoğrafçı aday adayı, İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Formasyon sahibi çevirmen.