Kategoriler

Elveda Windows 7…

Microsoft, Windows 7’nin OEM lisanslamasını -planlandığı gibi- bu ayın sonunda (bir diğer deyişle bu Cuma, diğer bir deyişle “Halloween”da ya da “Cadılar Bayramı”nda) bitiriyor. Yani “Elveda Windows 7…” diyoruz.

Windows 8‘le birlikte geçilen Metro arayüzüne bir türlü alışamayan ya da alışmak istemeyen kullanıcılar, çareyi Windows 7’ye dönmekte bulmuştu (ben de mesela Windows 8.1’e kadar Windows 7 kullandım ana bilgisayarımda. Dizüstü bilgisayarımda Windows 8 vardı-Mert). Pek çok bilgisayar üreticisi de, Windows 7‘li modellerinin satışını sürdürüyordu. Bir Windows XP olmasa da Windows 7, pek çok kullanıcının gönlünde taht kurmuş durumda (özellikle de Vista’dan sonra). Windows 7 hayranlarının tek tesellisi, Microsoft’un, Windows 10’la birlikte Windows 7’ye daha yakın bir işletim sistemi deneyimi sunacak olması ama konumuz şu anda o değil.

Windows 7 satışları durdurulacak ve OEM’ler artık Windows 7 Home Basic, Home Premium ya da Ultimate lisansı alamayacaklar; bundan bahsettik zaten az çok. Ancak Windows 7’nin kurumsal satışta almış başını gitmiş olan ürünü Windows 7 Professional‘ın satışına şimdilik (en azından Windows 10 çıkana kadar) devam edilecekmiş, bunu da buraya not edelim.

Görüntülenmeler:
5
İlgili Kategoriler
Dizüstü · Donanım · Haber · Masaüstü · Notebook