Flipboard Web’e Geldi Flipboard Web’e Geldi
Dünyanın en kişisel dijital dergileri arasında başı çeken Flipboard, dev bir adım atarak mobil cihazlarımızın ardından web’e taşındı. Aylık 50 milyon kadar kullanıcısı bulunan... Flipboard Web’e Geldi

Dünyanın en kişisel dijital dergileri arasında başı çeken Flipboard, dev bir adım atarak mobil cihazlarımızın ardından web’e taşındı.

Aylık 50 milyon kadar kullanıcısı bulunan platform, şimdiye kadar bizlere iOS, Android ve Windows Phone işletim sistemli mobil cihazlarımız üzerinden ulaşıyordu. Platform, artık web üzerinden de ulaşılabilir bir hâl aldı. Flipboard’un bu denli büyük bir ekrana taşınmış olması, kimi kullanıcılarını oldukça sevindiren bir hamle oldu. Yine de şu soru da soruluyor kimileri tarafından: “Mobil dünyanın bu denli kendini geliştirdiği bir dönemde, Flipboard’un web’e yatırım yapması ne kadar mantıklı?

Şirket CEO’su Mike McCue, bu konuyla ilgili şöyle bir açıklamada bulunmuş: “Yaptığımız şey çok “Retro” bir iş aslında. Tüm şirketler mobile yönelirken biz, tersi bir yol izliyoruz. Fakat aslında, Flipboard’un çıkış amacı web.” 5 yıl önce McCue ve kurucu ortağı Evan Doll, akıllarında bir fikirle yeni bir uygulama geliştirme kararı almışlar. Bu fikir, web’deki bilgi karmaşasını ortadan kaldıracak bir platform ile ilgiliymiş ve sonuç olarak Flipboard doğmuş: Kimilerine göre RSS’in evrim geçirmiş hâli.

Sorun şu ki,” diyor CEO, “2009 yılında web tarayıcılar konusunda epey sıkıntı vardı. Bunun üstesinden nasıl geleceğimi düşünürken, çıkış yolunu tabletlerde bulduk.” McCue’nun bahsettiği tablet, elnette ki Steve Jobs’un iPad’i. Flipboard, en çok sevilen en erken üçüncü parti uygulamalardan biri oldu iPad’de. Platform, bilgi yoğunluğunu ortadan kaldırmaktan ziyade, “Kişiselleştirilmiş Dergi” fikrine yoğunlaştı. Yoğun ilgi gören uygulamanın en güzel yanı, sayfa çevirir gibi bir izlenim uyandıran arayüzüydü.

Flipboard Web’de sayfa çevirmek diye bir şey yok, kaydırma var. Firma, bu konuya da şöyle bir açıklık getirmiş: “İlk başta sayfa çevirilen arayüzü web’e de getirmek istedik. Ancak ekran dokunmatik olmadığından, doğal hissettirmiyordu.” Ancak bunun, çok bir şey değiştirmediğini de belirtmek gerek diye düşünüyoruz. Kullanıcıların kişisel tercihleri bütünüyle orada zira.

Benzer bir adımı, kısa bir süre önce WhatsApp gerçekleştirmişti.

Flipboard Web’e girmek için şu bağlantıyı takip edebilir, platform hakkında daha fazla bilgi almak için aşağıdaki videoya göz atabilirsiniz.Yiğit Doğru

Bugünün donanımcısı, yarının aşçısı. Amatör fotoğrafçı aday adayı, İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Formasyon sahibi çevirmen.