Kategoriler

İthal Ürünlere Ek Vergi Geliyor

Geçtiğimiz haftalarda Vestel (ya da Zorlu Holding), son zamanlarda oldukça artan akıllı telefon ithalatına karşı korunma tedbiri talep etmişti. Yakın geçmişte Venus isimli akıllı telefonunu çıkaran firma, ithal telefonların yerli üreticilere zarar verdiğini söylüyordu.

Ekonomi bakanı Nihat Zeybekçi, Vestel’i sevindirecek olan vergi düzenlemesini bugün duyurdu. Yapılan açıklamaya göre, Türkiye’ye ithal edilen cep telefonu, bilgisayar ve diğer kimi elektronik aletlere anti-damping vergisi gelecek. Kısacası artık, bu ürünleri alırken ekstra vergi ödeyeceğiz.

Bakan, konuyla ilgili şu açıklamalarda bulunmuş: “Türkiye çok başarılı bir şekilde mobil telefon üretebiliyor, tablet üretebiliyor, laptop üretebiliyor. Yaptığımız çalışmalarda Türkiye’ye gönderilen bir telefon üzerinde, ‘5 dolar veya 2.5 dolarlık iki kişilik montaj ve diğer maliyetler’ diyor. İnandırıcı bulmuyorum. Bunun üzerinde başka damping destek var. Gizli teşvik ve destekler var. Bunları araştırıyoruz. İçeride sanayicimizi korumak üzere yakında cep telefonuna tablet ve bilgisayarlara anti damping vergisi gelecek gibi görünüyor. Şu anda soruşturmalarda öyle bir gelişme var. Biz koyacağız. Soruşturmalarda somut verilere ulaşıldı. Dünya Ticaret Örgütüne tabi olan bir ülke olarak el aletlerinde ev aletlerine, elektronik ev aletleri cihazlarında inanılmaz haksız rekabet yaratıcı başka ülkelerin teşvikler var, destekleri var. Bunlarla ilgili bize düşen görev sektörlerimizi korumak.

İki ay içerisinde geleceği belirtilen vergi, son zamanlarda artan dolar kuruyla zaten tavan yapan fiyatları daha da yükseltecek. Hayırlı olsun, Zorlu Holding kazansın.

Kaynak: Milliyet

Görüntülenmeler:
7
İlgili Kategoriler
Dizüstü · Donanım · Haber · Masaüstü · Mobil · Notebook · Telefon