Modemlerimizi ne kadar verimli kullanıyoruz? Modemlerimizi ne kadar verimli kullanıyoruz?
Merak etmeyin bu sıkıcı bir donanım yazısı değil! Modem deyip geçmeyin, Internete ulaşmaktan çok daha fazlasını yapabiliyorlar. Bir çoğumuz belki farkında değil ama teknolojiyle... Modemlerimizi ne kadar verimli kullanıyoruz?

Merak etmeyin bu sıkıcı bir donanım yazısı değil! Modem deyip geçmeyin, Internete ulaşmaktan çok daha fazlasını yapabiliyorlar.

Bir çoğumuz belki farkında değil ama teknolojiyle beraber modemler çok gelişti. Modem diyorum ama artık bu aletler zaten ağ üzerinde binbir takla atabiliyor ve eskisi gibi sadece bir Internete bağlanma aracı olmaktan çoktan çıktılar.

Ağ konusu biraz karışıktır ve sıkıcıdır. Sonuçta bir modemi ne kadar şık yapsanızda bir kez kurulumunu yaptıktan sonra dönüp yüzüne bakmaz ve tozlanmaya bırakırız.

Genelde ihtiyacımız olmadığından çok içine girmeyiz ama modem, router, repeater vb bir çok terim hakkında aslında yeteri kadar bilgimiz olsa, evimizdeki ağı çok daha verimli bir şekilde kullanabiliriz.

Aslında bu makalenin başına oturmadan önce niyetim Asus’un RT-N14U kodlu ürününü incelemekti. Sonra birden aklıma bu alet üzerinden modemlerin geldiği noktayı anlatabileceğim geçti. Çünkü Asus RT-N14U tüm makalenin konusu olabilecek ve örnekleri kolayca verebileceğim kadar gelişmiş bir ürün. Asus bu ürünü Router olarak tanımlıyor.

1- Ne kadar acemi olursanız olun artık modemlerin kurulumunda birisinden yardım istememize gerek yok.

Her ne kadar modelden modele değişse de genelde modemi bilgisayarınıza taktıktan sonra 192.168.1.1 adresinden modemin arayüzüne ulaşıp user-admin, şifre-admin yazarak giriş yapabiliyorsunuz. Bundan sonra karşınıza çıkan menü çok kafanızı karıştırsa da iyi modemlerde adım adım kurulumu sağlayan uygulamalar bulunuyor. Böylece 5 dakikada Internetinizi bağlayıp işinize bakabiliyorsunuz. Burada önemli olan arayüzün kullanım kolaylığı.
Elimdeki ürünün arayüzünü aşağıda görebilirsiniz. Menüler tamamen Türkçe, butonlar büyük ve tasarımı sade. Genel ayarlar tarafında istediğiniz tüm kontroller bulunuyor. Eğer daha bilgili bir kullanıcıysanız Gelişmiş Ayarlar kısmından da istediğiniz ince ayarları çekebiliyorsunuz.

fragtist-Modem arayüzü

2 – Modeminize ağda paylaşılacak harici disk, yazıcı gibi ürünler bağlayabiliyorsunuz.

En sevdiğim iki özellikten birisi! Hem USB yuvasından tasarruf ediyorum, hem de ağa bağlanan herhangi bir bilgisayardan bu harici ürünlere ulaşabiliyorum. Belki bir çoğunuz modemlerinizdeki bu özelliğin farkında bile değilsiniz veya hiç kullanmadınız. Artık donanımlar tak-çalıştır mantığıyla kurulduğundan buraya taktığınız herhangi bir ürünün sistem tarafından tanınması genelde otomatik oluyor. Değilse bile en fazla bir sürücü indirip işi halledebilirsiniz. Evin dışında küçük şirketler için bile bu yetenek büyük kolaylık sağlayabiliyor. İşin güzel tarafı bu tip bir iş için bir bilgisayar meşgul etmenize veya birisinin bilgisayarını kastırmanıza gerek kalmıyor. Modem açıksa işi her zaman yapabiliyorsunuz. Yazıcıyı taktıktan sonra kolayca çıktı alabiliyor veya harici diske ulaşabiliyorsunuz. Hem de kablosuz ağ üzerinden.

Fragtist-USB uygulamasıBurak Akmenek Kurucu

İlk parasını ortaokulda 64'ler dergisine makale yazarak kazanan Burak, o zamandan beri oyun ve donanım basınında yer aldı. PC Gamer,CHIP, Oyungezer, Level,Nintendo,Skyturk-Next Level TV programı gibi bir çok yayında çalışan Burak Akmenek FPS ve MMORPG tutkusundan hiç vazgeçmedi. Fragtist.com'un kurucusudur.