MSI X79A-GD45 (8D) MSI X79A-GD45 (8D)
Yeni teknolojilere bürünmüş hız aşırtma aşığı Girişten de anlayabileceğiniz üzere ATX formundaki bu anakartta yok yok. Stabilite isteyenler için Military Class III bileşenleri emrimize... MSI X79A-GD45 (8D)

Yeni teknolojilere bürünmüş hız aşırtma aşığı

Girişten de anlayabileceğiniz üzere ATX formundaki bu anakartta yok yok. Stabilite isteyenler için Military Class III bileşenleri emrimize amade örneğin. MIL-STD-810G sertifikaya sahip DrMOS II, Hi-c CAP, SFC ve Solid CAP bileşenleri, anakartın uzun ömürlü olmasını da sağlıyor aynı zamanda. Performans mı dediniz? Intel X79 çipset (LGA2011 soket), 3 adet PCI Express 3.0yuvası (2 tane de PCI Express 2.0 yuvası mevcut), 128GB’a ve 2400MHz’e kadar bellek desteği sunan 8 adet DDR III bellek yuvası (4 kanal desteğiyle beraber), gölgelere saklanmış canavarlar gibi bekliyorlar sessizce. Üstüne üstlük, AMD CrossFireX ve NVIDIA SLI desteği de cabası. MSI X79A-GD5 (8D)’ye “Overclock aşığı” demem de boşuna değil elbette. OC Genie II özelliğiyle bir saniyede sistemi otomatik olarak overclock etmek mümkün bu kart ile. Bunun yanı sıra, Control Center II ile gerçek zamanlı olarak da overclock yapabiliyor, bu arada sistemi de takip edebiliyoruz. Artık çoğu anakartta görmeye alıştığımız USB 3.0 ve SATA 3 desteği hakkında bir şey söylememe gerek yok sanırım. Ama anakartın arkasında, ikisi USB 3.0 olmak üzere tam 8 adet USB girişi olduğunu söylemeden geçersem ayıp etmiş olurum. BIOS’la pek içli dışlı olmak istemeyenler için, UEFI BIOS özelliğinin de (hani şu fareyle kullanabildiğimiz şirin BIOS’lardan) can kurtarıcı olduğu bir gerçek tabi. Eskiden kimi kullanıcılar BIOS’tan korkarlardı resmen. Şimdi öyle mi ya?

Fragtist-MSI X79A-GD45 (8D) (1)

KENDİNDEN DE PEK BİR EMİN MAŞALLAH

Ürünün kutusunu açar açmaz karşımıza kocaman bir “Overclocking Guide” çıkıyor (Türkçe meali, “Keyf-i Hız Aşırtma). Onu kaldırınca da altından, Military Class III sertifikası çıkıyor (beyaz üzerine altın yaldızlı, takdir abelgesi gibi bir belge). Görüyoruz ki anakartımız ve yaratıcısı MSI, kendilerine pek bir güveniyorlar. Ama bu güvenlerinde haksız da sayılmazlar hani. Mavili siyahlı oldukça karizmatik bir görünümünün altında, az önce bahsettiğim özellikler bir bir yatıyor çünkü. Bir eksik, bir noksan bulmaya çalışıyorum ama bulamıyorum. Her türlü sistemi, her şekilde kaldırabilecek başarılı bir anakart görüyorum karşımda. 8 kanal Realtek ALC892 ses çipinin de size oldukça yeterli geleceğinden emin olabilirsiniz.

Paranıza kıyıp piyasadaki tüm oyunları dize getirecek bir sistem toplayacaksanız, doğru incelemeyi okuyorsunuz. MSI X79A-GD45 (8D), en az sizin kadar sıkı bir oyuncu ve bir oyuncu anakartından neler beklendiğini çok iyi biliyor. Stabilite, performans, uzun ömür, hız… Yan kapağı pencereli bir kasa alıp, arkadaşlarınıza cakanızı satacağınız kadar da yakışıklı kendisi. Alışverişinizde sepetinize bu ürünü eklemekten sakınca duymanıza gerek yok kısacası. İyi oyunlar.Burak Akmenek Kurucu

İlk parasını ortaokulda 64'ler dergisine makale yazarak kazanan Burak, o zamandan beri oyun ve donanım basınında yer aldı. PC Gamer,CHIP, Oyungezer, Level,Nintendo,Skyturk-Next Level TV programı gibi bir çok yayında çalışan Burak Akmenek FPS ve MMORPG tutkusundan hiç vazgeçmedi. Fragtist.com'un kurucusudur.