Kategoriler

NVIDIA GeForce GTX 960 Detaylanıyor!

NVIDIA GeForce GTX 880 Geliyor!

NVIDIA, geçtiğimiz ay içerisinde GeForce GTX 980 ile 970’i gün yüzüne çıkarmıştı. Bizler de sizlere, ön bakış mahiyetindeki şu haberimizde duyduklarımızı anlatmıştık (GTX 980 kullanarak şöyle de bir test gerçekleştirmiştik biliyorsunuz). Şimdiyse, GTX 960 hakkında haberler getirdik; ancak bu sefer kaynak NVIDIA değil!

Peki neresi? Hiç tahmin edemezsiniz muhtemelen: Hindistan Gümrüğü! Nasıl yani? Şöyle ki, Hint basınının incelemesine sunulacak olan örnek ürünler gümrükten geçirilirken, kartların bilgilerinin bulunduğu belge internete sızdırılmış. Peki sızdırılan bilgiler kartın hangi özelliklerine işaret ediyor?

İlk olarak NVIDIA GeForce GTX 960’ın –en azından inceleme örneklerinin– 4GB GDDR5 belleğe sahip olduğu görülüyor (256bit bellek veriyolu genişliği / 6GHz efektif hız). Grafik işlemci saat hızı ise 993MHz olarak belirtilmiş; ancak işlemci modeli belirtilmemiş (onu da NVIDIA söyler artık).

Bilgilerin ne derece doğru olduğunu henüz bilemeyiz elbette. Ancak doğru olduğunu varsayarsak kartın, GTX 970’in bile tahtını sallayabileceğini söyleyebiliriz. Tabi burada NVIDIA’nın fiyatlandırma politikası da önemli.

Hayallerde GTX 980 olsa da, gerçekler o kadar toz pembe olamıyor malesef. O nedenle daha düşük seviye ekran kartlarına yönelmek zorunda kalıyoruz malumunuz. İşte o ekran kartı, gelecek birkaç yıl için GTX 960 olabilir! Bekleyelim ve görelim.

Not: Haberi görmemizi sağlayan Technopat ekibine de buradan teşekkür edelim.

Görüntülenmeler:
5
İlgili Kategoriler
Donanım · Ekran Kartı · Haber · Masaüstü