Skype Translator, geçtiğimiz aylarda gündeme bomba gibi düşmüştü. İlk olarak İngilizce ve İspanyolca olarak piyasaya çıkan servise iki yeni dil eklendiği açıklandı bugün: İtalyanca ve...

Skype Translator, geçtiğimiz aylarda gündeme bomba gibi düşmüştü. İlk olarak İngilizce ve İspanyolca olarak piyasaya çıkan servise iki yeni dil eklendiği açıklandı bugün: İtalyanca ve Çince. Şimdi biraz servisten bahsedelim.

Windows 8.1 ve Windows 10 Teknik Ön Sürüm kullananların şu adresten kayıtlarını yapabilecekleri servis, Skype konuşmalarını gerçek zamanlı olarak çeviriyor. Örneğin sizin İspanyolca konuşmanız, karşı tarafa İngilizce aktarılabiliyor. Henüz kişisel olarak deneyimleyemediğimiz Skype Translator, Microsoft’un videolarına göre oldukça başarılı çalışıyor diyebiliriz. Mesela bir örnek videoya şuradan göz atabilir, servisi kendi gözlerinizle görebilirsiniz.

Kullanımı oldukça kolay olan servisin bir diğer güzel özelliği de, kullanıcılardan topladığı bilgilerle yeni şeyler öğreniyor olması. Microsoft ve Skype geliştirici takımları, bu konuda”makinelerin öğrenmesi” konusunu ön plana çıkartmıştı hatırlarsanız. Zaman geçtikçe daha fazla dil ekleneceğini ve çok daha fazla kişi tarafından kullanılacağını da düşününce, servisin kısa süre içerisinde çok başarılı bir yere geleceğini tahmin etmek mümkün. Hele ki test aşamasında bile oldukça iyiyken.

Elbette Çince gibi zorlu bir dilin gelmesi, servisin çok daha hızlı yayılacağını ve yararlı bir hâle geleceğini gösteriyor. Yeni eklenecek olan dillerle birlikte Skype Translator, global iletişimin değişmez parçası olabilir.

Peki ya Türkçe? O konuda herhangi bir bilgi gelmiş değil. Servis hakkında bir videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz.Yiğit Doğru

Bugünün donanımcısı, yarının aşçısı. Amatör fotoğrafçı aday adayı, İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Formasyon sahibi çevirmen.