Kategoriler

Windows 10, Pek Çok Sürprizle Geliyor!

Microsoft’un uzun süredir beklenen Windows 10 etkinliği bugün gerçekleştirildi. Firma, etkinlikte yeni işletim sistemi Windows 10’u detaylandırdı.

Microsoft’un, çeşitli sebeplerden ötürü Windows 9 ismini atlayarak doğrudan Windows 10 ismini tercih ettiğini biliyoruz. San Fransisco’da gerçekleştirilen etkinlikte, tüm Windows 10 sürümleri birden açıklandığını belirtelim. Peki yeni Windows 10, ne gibi özelliklerle geliyor?

YENİ İŞLETİM SİSTEMİ HAKKINDA ÖNEMLİ MADDELER

fragtist-haber-windows-10-1
Microsoft, öncelikle Windows 10’un Windows 7, Windows 8.1 ve Windows Phone 8.1 kullanan herkese ilk 1 sene bedava olacağını açıkladı. Terry Myerson, Windows’u bir servis olarak gördüklerini belirtti. Kısacası firma, Apple’ın OS X güncellemelerinde izlediği yolu izliyor diyebiliriz.

fragtist-haber-windows-10-7

Cortana, şu bağlantıdan da görebileceğiniz üzere Masaüstü Windows sürümüne de geliyor. Böylece Cortana’yı cep telefonlarında kullanmaya alışık olan kullanıcılar, masaüstünde de kişisel asistanı kullanabilecekler. Cortana, Bing’den aldığı verilerle yolunu bulan ve kullanımdan öğrenen bir kişisel asistan.

Halo’daki Cortana’dan esinlenilen ve Windows Phone 8.1’de henüz beta aşamasında olan Cortana, Microsoft’un yeni tarayıcısı Spartan’da da yer alacak. Buradaki Cortana, yaptığımız aramalara göre bize internette yol gösterecek. Örneğin bir restoran web sitesine baktığımızda asistan, Yelp’den aldığı verilerle bize yakındaki restoranların yol tarifini, yemek menülerini vs. gösterebilecek.

fragtist-haber-windows-10-3

Windows 10’un mobil versiyonu da detaylandırıldı. Joe Belfiore’nin yapatığı tanıtımda mobil telefonlar için çıkacak olan yeni Windows 10’un, görsel açıdan pek de farklı olmadığı görüntülendi. Ancak derinlere daldıkça, farklı özellikler olduğu ortaya çıkıyor.

Mobil Windows 10’un yeni Action Center’ı ve ayarlar menüsü, masaüstü versiyonuyla benzerlik taşıyor. İşletim sisteminin getirdiği bir güzel yenilik, bildirim ekranının tüm Windows 10 ürünlerinde senkronize olması; hepsinin bildirimleri tek merkezden görüntülenebiliyor ve bir yerden silindiğinde her yerden siliniyor bildirimler.

fragtist-haber-windows-10-2

Yeni mobil Windows 10, phabletlerde klavyelerin de dilendiği şekilde hareket ettirilmesini sağlıyor. Skype gibi kimi mesajlaşma servisleri de, direkt olarak mesajlaşma uygulamasına entegre edilmiş. Cortana da geliştirilmiş.

Microsoft’un Windows 10’la birlikte getirdiği en büyük yenilik, aslında “Universal Apps” diye isimledirilen özellik. Bu, Windows 10 işletim sistemli tüm cihazların; tabletlerin, telefonların, masaüstü bilgisayarların ve Xbox One’ın, aynı kod temelini kullanan uygulamaları çalıştırabileceği anlamına geliyor. Bu da, uygulama geliştiricilerinin işini çok ama çok kolaylaştıran bir şey olacak.

Belfiore, Office uygulamasını gösterdi. Aynı Word motoru kullanıldığı için; cihazlardan bağımsız olarak tüm Word’ler (cep telefonundan masaüstü bilgisayara), aynı zengin düzenleme özelliklerine sahip örneğin.

fragtist-haber-windows-10-4

OneDrive, müzik servisine kavuşuyor.

Project Spartan detaylandı. Yeni tarayıcı hafif, çevik ve temiz bir tasarıma sahip. Webkit desteği bulunmayan tarayıcı, kendine has farklı özelliklerle geliyor. Örneğin herhangi bir internet sitesini dondurup, belli bir segmenti kesebiliyor ve buraya yorum ekleyebiliyoruz. Daha sonra bu segmenti, Windows’un paylaşım araçlarıyla paylaşabiliyoruz. Spartan, Pocket benzeri bir okuma eklentisine de sahip olarak geliyor. Project Spartan, ilk olarak masaüstü bilgisayarlara; daha sonra Windows telefonlara gelecek. Internet Explorer ise, uyumluluk gerekçesiyle hayatına -en azından şimdilik- devam edecek.

fragtist-haber-windows-10-6

Windows 10, doğal PDF desteğine sahip olarak gelecekç Böylelikle Foxit ve Adobe Reader gibi ek uygulamalar indirmek zorunda kalmayacağız.

Xbox platformu da, yeni işletim sistemiyle birlikte pek çok özelliğe kavuşuyor. Yeni işletim sisteminin sahip olduğu tüm tablet ve bilgisayarlara, Xbox One uygulaması gelecek. Bu da, Xbox platformundaki arkadaşlarımıza, Activity Feed’e vs. masaüstümüzden ve tabletimizden ulaşabilmemizi sağlıyor. Bunun yanı sıra masaüstündeki (ya da dizüstündeki) uygulama, Xbox ve Steam oyunlarını birarada gösteriyor. Windows 10’a eklenen yeniliklerden biri de DVR özelliği. DX12 de, oyunculuğu bir üst tabakaya taşıyacak. Tüm bunların yanı sıra, Windows 10’la birlikte Xvox One ile Windows arasında cross-platform desteğinin geldiğini ve cihazlar arası oyun akışının sağlandığını da belirtelim.

fragtist-haber-windows-10-13

Microsoft, yeni bir ürün olan Surface Hub’ı tanıttı. 4K çözünürlüğündeki all-in-one, 84″ boyutunda. Çeşitli sensörlere, NFC desteğine, WiFi’a, mikrofona, kameraya ve daha fazlasına sahip olan cihaz, daha çok iş odaklI bir ürün. Microsoft’un, Perceptive Pixel’i satın alışıyla ilgili olduğu belirtilen ürün, Windows 10’un geniş ekran uygulamaları için biçilmiş kaftan.

Firma, Wİndows 10’la birlikte holografik ekranlara da giriş yapıyor. Etkinlikte tanıtılan HoloLens, dijital ile fiziksel içeriği biraraya getiren bir sistem. Windows 10’un ömrü bitmeden piyasaya çıkması beklenen cihazın nasıl çalıştığına dair videoyu aşağıda izleyebilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=aAKfdeOX3-o#t=68

Microsoft’un Windows 10 işletim sisteminin satır başları böyle. Microsoft, yeni Windows’la birlikte yepyeni bir yola girdiğini göstermiş oldu böylece. İlk izlenimler oldukça iyi; bu yol Microsoft’u çok daha ileriye taşıyacaktır.

Bekleyip göreceğiz.