Kategoriler

Android’de Bu Malware’e Dikkat!

AVG, Android kullanıcılarını yeni bir Malware konusunda uyardı. PowerOffHijack ismi verilen Malware, telefonun ya da tabletin kapalı gibi görünmesini sağlayarak kullanıcı hakkında bilgi topluyor.

Eğer telefonunuz ya da tabletiniz PowerOffHijack‘ten muzdaripse, cihaz kapanmış gibi görünse de arka planda çalışmaya devam ediyor. Kapatma tuşuna bastığınızda, ürünün kapanma animasyonunu görüyorsunuz ve ekran kararıyor. Bu sırada PowerOffHijack, telefon üzerinden aramalar yapmak, resimler çekmek gibi işlemlerde bulunabiliyor. Elbette ki kullanıcıya herhangi bir bilgi vermeden. Bunların haricinde malware, cihaz açıkken de çalışıyor ve aramaları kaydedip; mesajları başka bir yere gönderebiliyor.

AVG’nin verdiği bilgilere göre, en az 10,000 cihaz PowerOffHijack’ten etkilenmiş durumda. Ancak firma, bu zararlının Android 5.0 ve üstü sürümlerine sızamadığını da belirtmiş. Eğer Android 5.0 kullanıyorsanız, rahat bir nefes alabilirsiniz kısacası.

fragtist-haber-poweroffhijack-malware-avg

Çek Cumhuriyeti menşeli AVG, 1992’den beri hayatımızda.

Tüm bunların yanı sıra bu zararlı programcığın Çin menşeli olduğunu belirtmekte de yarar var. Google Play resmi olarak Çin’de yer almıyor; o nedenle PowerOffHijack, ülkede bulunan yerel uygulama mağazalarınla birlikte yayılmış durumda. Peki AVG, bu uygulamaya karşı nasıl bir çözüm getiriyor?

Firmanın, en azından bundan sonra kullanıcıların karşısına çıkabilecek olan benzer malware’ler için basit ama etkili bir çözümü var. AVG diyor ki, “Neyse ki PowerOffHijack’i AVG sayesinde tespit ettiniz. Bundan sonra telefonunuzun tamamen kapandığından emin olmak istiyorsanız, pilini çıkarın.” Elbette pili çıkarılamayan Android işletim sistemli telefonlar için geçerli değil bu söylem.

Detaylı bilgi için bu adresi ziyaret edebilir, AVG’nin ürünleri hakkında ufak bir videoyu aşağıda izleyebilirsiniz. Bugün ortalıkta dolanan ve dünyadaki pek çok kişiyi ilgilendiren ABD ve BK tabanlı hack olayını gözünüzden kaçırdıysanız da, şu adrese gitmenizi şiddetle tavsiye ederiz.

Görüntülenmeler:
5
İlgili etiketler:
· · · ·
İlgili Kategoriler
Donanım · Haber · Mobil · Oyun ve Uygulama · Tablet · Telefon