App Store’dakilerin Çoğu “Zombi” Uygulama App Store’dakilerin Çoğu “Zombi” Uygulama
Herhangi bir etkinlik öncesi firmalar “Bizim mağazamızda, geçtiğimiz yıla oranla %500 artış var! Artık 400 milyar uygulama indirebilirsiniz!!” gibi yorumlarda bulunurlar ve güzelce reklamlarını... App Store’dakilerin Çoğu “Zombi” Uygulama

Herhangi bir etkinlik öncesi firmalar “Bizim mağazamızda, geçtiğimiz yıla oranla %500 artış var! Artık 400 milyar uygulama indirebilirsiniz!!” gibi yorumlarda bulunurlar ve güzelce reklamlarını yaparlar (Evet, Apple ve Google’dan bahsediyorum). Aslında bu sayıların teoride doğru, ancak pratikte hiçbir işe yaramayan veriler olduğunu herkes bilir aslında. İşte Adjust, yaptığı araştırmayla bilinen bu gerçeği bir kez daha resmiyete dökmüş.

Araştırmanın sonucuysa, kimilerinin beklemeyeceği kadar kötü. Adjust’a göre, App Store’daki uygulamaların %80’i çöp; onların deyimiyle “zombi”. Bu uygulamalar arasında hiç görülmemiş ya da hiç indirilmemiş uygulamalar da mevcut. Yani “çöp” deyince aklınıza hiçbir işe yaramayan saçma sapan uygulamalar gelmesin hemen. Bunu önce bir cebe koyalım.

App Store’a her gün binlerce yeni uygulama yüklendiğinden, halihazırda kendini göstermekte zorlanan ve yeni eklenen her bir uygulamanın işi gittikçe daha da zorlaşıyor. Bu da mağazanın, geliştiriciler için gün geçtikçe daha da nefes alınamaz bir yer olması demek (Nerede çokluk, orada yokluk sizin anlayacağınız). Kısacası App Store için bir uygulama geliştiriyorsanız işiniz zor; uygulama kadar, “Bu uygulamanın adını nasıl duyurabilirim?” tarafını da düşünmeniz gerek.

Adjust’ın araştırmasının ortaya çıkardığı bir diğer veri de, App Store’a giren ve yayınlanan uygulamaların %21’inin bir nedenden ötürü artık “ölü” olması. Bu nedenler arasında da App Store’un kurallarını ihlâl etme ya da geliştiricilerin uygulamaları geri çekmesi (Flappy Bird’ün geri çekilişini hatırlayın!) gibi durumlar yer alıyor. Çekilen uygulamaların %27’si kitap, %25’i araç, %25’i ise (oyunların da dahil olduğu) eğlence amaçlı imiş.

Bu haberden sonra Google Play Store‘da durum ne, cidden merak etim. Onun da kokusu çıkar yakında.

Not: Görsel için Mashable’a teşekkürler. (:Yiğit Doğru

Bugünün donanımcısı, yarının aşçısı. Amatör fotoğrafçı aday adayı, İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Formasyon sahibi çevirmen.