Kategoriler

Apple’dan Google’a “Ağır Darbe Planı”!

Apple’ın kendi arama motorunu geliştiriyor olduğu söylentisi, uzunca bir süredir gündemde. Cult of Mac’e yakalanan Proje Menajeri pozisyonu, bu tür bir platformun geliyor olduğuna işaret. Pozisyon tanımlamasında, “Yüz milyonlarca kişinin kullanabileceği bir arama platformu” hakkında “insanların bilgisayar ve mobil cihaz kullanım alışkanlıklarını başka bir boyuta taşımada rol oynayacak.” denmiş. Bu elbette pek çok şeye yorumlanabilir, ancak arama motoru deyince herkesin aklına ilk olarak gelen şey belli.

Apple’ın böyle bir adım atacağı haberi doğruysa bile, Apple’ın doğrudan Google’ı ya da herhangi isim yapmış başka bir arama motorunu hedefe koymadığı açık. Kimse, en azından ilk etapta Google’ı bırakıp da Apple’ın arama motoruna yönelmez. Peki Apple, eğer böyle bir adım atacaksa, burada neyi amaçlıyor olabilir? Akıllara ilk gelen şey, firmanın Siri, Safari ve Spotlight gibi bileşenlerine söz konusu arama motorunu entegre etmek. Bu da firmanın, diğer arama motorlarından bir nebze daha yakasını sıyırmasına olanak tanıyacaktır. Apple, özellikle Google için uzunca süredir böyle bir işlem yürütmekte. Firma, daha önce ön tanımlı olarak gelen Google Maps ve YouTube gibi uygulamaları kaldırmış, Siri’nin rehberi olarak da Bing, Yahoo ve Wikipedia’yı seçmişti.

Apple Product Studio Shoot

Google’ın yanı sıra Microsoft da, Apple’a direkt rakip malum. Apple Search, iSearch vs. servisi gelecek olursa, Bing’e bağlılık da ortadan kalkacak ve Apple, adeta bir taşla iki kuş vurmuş olacak. Peki bu, Google ve Microsoft üzerinde gerekli etkiyi bırakacak mı? Aslında bu durumu değerlendirmek için güzel bir referans var: Firefox! Mozilla’nın ön tanımlı arama motoru olarak Google’ı kullanmayı bırakması, arama devi için çok iyi olmamıştı ve bu adımdan sonra firmanın Mozilla’daki kullanım oranı %82’den %64’e gerilemişti*. Elbette dileyen kullanıcılar, Google’a geri dönebiliyorlar. Ancak görülen o ki %18’lik kesim ya durumdan habersiz, ya da şikâyetçi değil. Benzer bir düşüş, muhakkak ki Apple’da da yaşanacaktır.

Tüm iPod Touch, iPhone, iPad ve Mac’lerin Apple Search kullanması belki söz konusu olamaz. Ancak Apple böyle bir işe girer ve bu işi iyi kotarırsa, bu durum Google için ağır bir darbe anlamına geliyor. 1 milyarın üzerinde iOS’li cihaz satıldı sonuçta. Varın gerisini siz düşünün artık.

*Veriler StatCounter’dan alınmıştır.

 

Görüntülenmeler:
5
İlgili Kategoriler
Donanım · Haber · Mobil